Aralık 3, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Suudi Arabistan, Çin’in petrol satışlarında dolar yerine yuan kabul etmeyi düşünüyor

Suudi Arabistan, Çin'in petrol satışlarında dolar yerine yuan kabul etmeyi düşünüyor

Konuya aşina olan kişiler, Suudi Arabistan’ın Çin’e yaptığı petrol satışlarının bir kısmını yuan cinsinden fiyatlandırmak için Pekin ile aktif görüşmelerde bulunduğunu söyledi; bu, ABD dolarının küresel petrol pazarındaki hakimiyetini azaltacak ve başka bir işarete işaret edecek bir hamle. Dünyanın en büyük ham petrol ihracatçısı Asya’ya kaydı.

Çin ile yuan cinsinden petrol sözleşmeleri üzerine görüşmeler altı yıldır devam ediyor, ancak bu yıl Suudiler gibi hızlandı. giderek mutsuz oldu İnsanlar, krallığı savunmak için onlarca yıllık ABD güvenlik taahhütleriyle, dedi.

Suudiler, ABD’nin müdahalelerini desteklemediği için kızgın Yemen İç Savaşıve Biden yönetimi hakkında İran ile anlaşma yapmaya çalışıyor nükleer programı hakkında Suudi yetkililer aceleyle şok olduklarını söyledi ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi geçen yıl.

Çin, Suudi Arabistan’ın ihraç ettiği petrolün yüzde 25’inden fazlasını satın alıyor. Yuan cinsinden fiyatlandırılırsa, bu satışlar Çin para biriminin prestijini artıracaktır.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı, 2014’ten bu yana ilk kez petrol fiyatını varil başına 100 doların üzerine çıkarmaya yardımcı oldu. Artan petrol maliyetlerinin ABD ekonomisinde enflasyonu nasıl artırabileceği aşağıda açıklanmıştır. Resim yazısı: Todd Johnson

Bu, Suudi Arabistan için günlük yaklaşık 6,2 milyon varillik ham petrol ihracatının bir kısmını bile dolar dışında herhangi bir şeyle fiyatlandırmasında derin bir değişim olacaktır. çoğunluk küresel petrol satışları– Yaklaşık %80’i – dolar cinsinden yapılıyor ve Suudiler, Nixon yönetimiyle krallık için güvenlik garantileri içeren bir anlaşmayla 1974’ten beri petrol ticareti yapıyorlar.

Çin Yuan cinsinden fiyatlandırılan petrol sözleşmeleri 2018’de tanıtıldı Para birimini dünya çapında ticarete açık hale getirme çabalarının bir parçası olarak, doların petrol piyasasındaki hakimiyetini etkilemedi. Çin için doların kullanımı, ABD’nin nükleer programı nedeniyle İran’a ve buna karşılık olarak Rusya’ya yönelik yaptırımlarının vurguladığı bir risk haline geldi. Ukrayna’nın işgali.

Çin, Suudi Arabistan ile flörtünü artırdı. Son yıllarda Çin, Suudi Arabistan’a yardım etti Balistik füzelerini inşa etBir nükleer programa danıştılar ve Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın projelerine yatırım yapmaya başladılar. Neom gibiFütüristik yeni şehir.

Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan, Ocak ayında Çin’de Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile bir araya geldi.


Fotoğraf:

Anonim / Associated Press

Bu arada, Suudi Arabistan’ın ABD ile ilişkisi, 2020 kampanyasında şunları söyleyen Başkan Biden altında kötüleşti: Krallık ‘terk edilmeli’Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018’de öldürülmesiyle ilgili olarak. ABD istihbarat yetkililerinin Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrini verdiğini söylediği Prens Muhammed, geçen ay Bay Biden ile Suudi Kralı Salman arasında yapılan bir görüşmeye oturmayı reddetmişti.

Aynı zamanda ABD’nin Suudilerle ekonomik ilişkisinin aşındığı bir zamanda geliyor. Amerika Birleşik Devletleri şu anda dünyanın en büyük petrol üreticileri arasında yer alıyor. Bir zamanlar 1990’ların başında günde 2 milyon varil Suudi ham petrolü ithal etti, ancak ABD Enerji Enformasyon İdaresi’ne göre bu rakamlar Aralık 2021’de günde 500.000 varilin altına düştü.

Buna karşılık, Çin’in petrol ithalatı, genişleyen ekonomisine paralel olarak, son otuz yılda balon yaptı. Çin’in Gümrük Genel İdaresi’nden alınan verilere göre, Suudi Arabistan 2021’de günde 1,76 milyon varil satışla Çin’in en büyük ham petrol tedarikçisi oldu ve onu günde 1,6 milyon varil ile Rusya izledi.

Dinamikler önemli ölçüde değişti. Görüşmelere aşina bir Suudi yetkili, “ABD’nin Suudilerle ilişkisi değişti, Çin dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı ve krallığa birçok kazançlı teşvik sağlıyor” dedi.

Yetkili, “Çin, krallık için hayal edebilecekleri her şeyi sağlıyor” dedi.

ABD, Suudi Arabistan ve Çin arasındaki ilişkiler hakkında daha fazla bilgi

Üst düzey bir ABD’li yetkili, Suudilerin Çin’e yuan üzerinden petrol satma fikrini “son derece değişken ve agresif” ve “pek ihtimal dışı” olarak nitelendirdi. Yetkili, Suudilerin bu fikri geçmişte Washington ile Riyad arasında gerginlik olduğunda gündeme getirdiğini söyledi.

Suudilerin geri adım atması mümkün. Her gün milyonlarca varil petrolü dolardan yuana çevirmek, para birimi riyal olan Suudi ekonomisini alt üst edebilir. Prens Muhammed’in yardımcıları, plana aceleyle devam etmesi durumunda öngörülemeyen ekonomik zarar konusunda uyardılar.

Yuan’da daha fazla satış yapmak, Suudi Arabistan’ı, Pekin’in sıkı kısıtlamaları nedeniyle uluslararası yatırımcıları cezbetmeyen Çin para birimine daha yakın hale getirecektir. Petrolün daha az istikrarlı bir para biriminde satılması için sözleşme yapılması, Suudi hükümetinin mali görünümünü de zayıflatabilir.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı, 2014’ten bu yana ilk kez petrol fiyatını varil başına 100 doların üzerine çıkarmaya yardımcı oldu. Artan petrol maliyetlerinin ABD ekonomisinde enflasyonu nasıl artırabileceği aşağıda açıklanmıştır. Resim yazısı: Todd Johnson

Suudi ekonomisi üzerindeki etki muhtemelen ilgili petrol satışlarının miktarına ve petrol fiyatına bağlı olacaktır. Bazı ekonomistler, dolar cinsinden petrol satışlarından uzaklaşmanın krallığın gelir tabanını çeşitlendireceğini ve sonunda riyali Kuveyt dinarına benzer bir döviz sepetine dönüştürebileceğini söyledi.

Petrol fiyatlarının güçlü olduğu bir zamanda şimdi (yapıldı) olsaydı, olumsuz olarak görülmezdi. Abu Dhabi Commercial Bank baş ekonomisti Monica Malik, konunun Çin ile derinleşen bağları olarak görüleceğini söyledi.

Konuşmalarına aşina olan insanlar, Suudilerin hala çoğu petrol işlemini dolar cinsinden yapmayı planladığını söylüyor. Ancak bu hareket, diğer üreticileri de Çin ihracatlarını yuan cinsinden fiyatlandırmaya teşvik edebilir. Çin için diğer önemli petrol kaynakları Rusya, Angola ve Irak’tır.

Suudi hareketi, Washington’un bütçe açığını finanse etmek için kullandığı hazine bonolarını basmak için on yıllardır güvendiği uluslararası finans sistemindeki ABD dolarının hakimiyetini azaltabilir.

Washington merkezli Küresel Güvenlik Analizi Enstitüsü’nün eş direktörü ekonomist Gal Luft, “Petrol piyasası ve buna bağlı olarak tüm küresel emtia piyasası, doları rezerv para birimi olarak koymanın sigorta poliçesidir” dedi. Dedollarizasyon üzerine bir kitabın ortak yazarı. “Eğer o blok duvardan çıkarılırsa, duvar çökmeye başlayacaktır.”

yaz [email protected] adresinde Mutlu Yazlar ve [email protected] adresinde Stephen Kalin

Telif Hakkı © 2022 Dow Jones & Company, Inc. tüm hakları saklıdır. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Şanghay karantinası: Sakinler tahliye talep ediyor, bazıları anlıyor