Mayıs 30, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Biden, Brezilya’daki ormansızlaşmayı durdurmak için 500 milyon dolar sözü verdi

Başkan Biden Perşembe günü Brezilya’daki ormansızlaşmayla mücadele için 500 milyon dolar ve gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğinin etkilerine karşı daha dirençli olmaları için fosil yakıtlardan uzaklaşmalarına yardımcı olmak için 1 milyar dolardan fazla taahhüt verdi.

Dünyanın en büyük ekonomilerinin liderleriyle sanal bir toplantı sırasında Bay Biden, diğer ülkeleri sera gazlarını azaltmak ve küresel ısınmayı sınırlamak için iddialı hedefler belirlemeye çağırdı.

Zengin ülkeleri fakirlere yardım etmek için daha fazlasını yapmaya çağıran Bay Biden, “Büyük bir tehlike anındayız ama aynı zamanda büyük olasılıklarla, ciddi olasılıklarla karşı karşıyayız” dedi.

Biden, “Gelişmekte olan ülkeler de dahil olmak üzere, soruna en az katkıda bulunanlar, iklim değişikliğinin etkisini en çok hissedecekler” dedi. “Büyük ekonomiler ve büyük yayıcılar olarak, bu ekonomileri hızlandırmalı ve desteklemeliyiz.”

500 milyon dolar, beş yılda teslim edilecek ve Amerika Birleşik Devletleri’ni bir koruma programı olan Amazon Fonu’nun en büyük bağışçılarından biri yapacak. Ormanları “geleceğimizin anahtarı” olarak nitelendiren Biden, “Bu doğal kaynağı kaybedersek kolay kolay toparlayamayız” dedi.

Ancak Cumhuriyetçiler ezici bir çoğunlukla uluslararası iklim yardımına karşı çıktıkları ve Başkan Biden’ın yoksul ülkelerin iklim değişikliğine uyum sağlamasına yardımcı olma sözlerini yerine getirmesini zorlaştırdıkları için, söz konusu taahhüt kongre onayı gerektirecek.

Perşembe günü, R-Wyoming’den Senatör John Barrasso, ABD Orman Hizmetleri başkanının yakın zamanda Amerika’nın orman yönetimi için yeterli fon bulunmadığına dair ifade verdiğini kaydetti.

“Neden şimdi kendi iyilikleri için yarım milyar ABD vergi mükellefinin dolarını Brezilya’ya gönderiyorlar?” diye sordu Bay Barrasso. “En yüksek öncelik, önce kaynaklarımızla ilgilenmek veya daha da iyisi, vergi mükelleflerini Başkan Biden’ın çevre gündemi peşinde Amerikan hazinelerini dünyanın dört bir yanına dağıtmasını izlemenin acısından kurtarmak olacak.”

READ  Putin nerede? Lider, Ukrayna ile ilgili kötü haberi başkalarına bıraktı

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Bay Lula’nın ABD’nin Rusya ile savaşında Ukrayna’ya verdiği desteği eleştirmesine rağmen, iklim değişikliği de dahil olmak üzere birçok konuda Biden yönetimiyle birlikte çalışıyor.

Brezilya, 2008’de Amazon Fonu’nu kurdu ve dünyanın en büyük yağmur ormanlarında ormansızlaşmayı azaltma çabalarını finanse etti. Fona ilk ve en çok katkıda bulunan Norveç, 1,2 milyar dolardan fazla bağışta bulundu. Almanya Yakın zamanda duyurulan 217 milyon dolar.

Fon, Bay Lula’nın çevre korumayı zayıflatan ve ortalama ormansızlaşma oranlarının on yıldan fazla bir süredir görülmeyen seviyelere çıkmasına neden olan aşırı sağcı selefi Jair Bolsonaro tarafından askıya alındı.

Bay Lula, Ocak ayında Amazon’daki ormansızlaşmaya son verme sözü vererek göreve başladı. 2030’a kadar. Ancak yönetimi sert bir başlangıç ​​​​yaptı. İşlenmemiş veri Yönetimi çevre korumalarını yeniden inşa etmeye çalışırken, ormansızlaşma oranlarının artmaya devam ettiğini belirtiyor.

Amazon, su döngülerinin düzenlenmesinde, iklimin dengelenmesinde ve karbondioksitin emilmesinde önemli bir rol oynuyor. Bir tahmine göre, ormanda kilitli 150 milyar ila 200 milyar mt karbon var. Ancak ağaçların kesilmesiyle, ormanın bazı bölümleri emdiğinden daha fazla karbondioksit salıyor.

Brezilya’daki bir çevre grubu olan İklim Gözlemevi’nde politika uzmanı olan Sole Araujo, ABD’nin taahhüdü “çok para” dedi. “Yeni yönetime, bunu başarabileceklerine ve ormansızlaşmayı kontrol etmek için çaba sarf ettiklerine dair bir güven işareti.”

Bayan Araujo, “Umarım Kongre bunu kabul eder” dedi. “Brezilya’nın ihtiyacı olan şey için gerçekten çok önemli.”

Bay Biden, 2024 yılına kadar uluslararası iklim yardımı için yılda 11,4 milyar dolar taahhüt etti, ancak şu ana kadar bu hedeften hâlâ çok uzakta. Geçen yıl Kongre, Temsilciler Meclisi ve Senato’yu kontrol eden Demokratlara rağmen sadece 1 milyar doları onayladı.

READ  İngiltere'nin yeni başbakanı: kim olacak ve görev süresi ne zaman başlayacak?

Biden’ın özel asistanı ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi iklim ve enerjiden sorumlu kıdemli direktörü Sarah Ladislao, “Bu hedefe ulaşmak ve başkanın sözünü yerine getirmek için elimizden geldiğince çok çalışıyoruz” dedi. .

Birçok çevre grubu finansmanı överken, bazıları Bay Biden’ın Alaska’da büyük bir petrol sondaj projesine izin verme ve eyaletten yeni sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatına izin verme kararlarıyla ABD’nin iklim değişikliği konusundaki konumunu ciddi şekilde baltaladığını söyledi.

Biyolojik Çeşitlilik Merkezi’nden Jan Su, “Biden’ın iklim vaatlerinin yeşil ekranının arkasında, fosil yakıtların yıkıcı bir şekilde genişlemesine her projede yeşil ışık yakmaya devam ediyor” dedi.

Şu anda Temsilciler Meclisi’nin kontrolünde Cumhuriyetçiler ve Senato’da dar bir çoğunluğa sahip Demokratlar varken, Amazon fonu gibi şeyler için ek para için onay almak çetin bir savaş olacak.

Ancak en az bir örnekte, Biden yönetimi Cumhuriyetçi muhalefetin etrafından dolanmanın bir yolunu buldu.

Geçen yıl, Cumhuriyetçiler, yönetimin, yoksul ülkelerin fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye geçmesine ve iklim felaketlerine karşı dayanıklılığı artırmasına yardımcı olmak için Birleşmiş Milletler liderliğindeki bir program olan Yeşil İklim Fonu’na taahhüt ettiği parayı kesti. Bir yönetim yetkilisine göre, Perşembe günü yönetim, Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki isteğe bağlı fonlardan yararlanarak fona 1 milyar dolar sağlayacağını söyledi.