Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin Dışişleri Bakanı: Tayvan Boğazı’nın iki yakası da Çin’e ait

Çin Dışişleri Bakanı: Tayvan Boğazı’nın iki yakası da Çin’e ait

ŞANGAY (Reuters) – Çin Dışişleri Bakanı Chen Gang Cuma günü yaptığı açıklamada, Tayvan Boğazı’nın her iki yakasının da Çin’e ait olduğunu ve Çin’in egemenliğini korumasının doğru ve uygun olduğunu söyledi.

Chen, borç, küresel ekonomi ve Tayvan’dan geniş bir yelpazedeki konuları tartıştığı Şanghay’daki Lanting Forumunda açıklamalarda bulundu.

Chen, “Son zamanlarda Çin’i statükoyu alt üst etmek ve Tayvan Boğazı boyunca barış ve istikrarı bozmakla suçlayan saçma sapan açıklamalar yapıldı” dedi. “Mantık saçma ve sonuç tehlikeli.”

“Adil insanlar, kimin baskın zorbalık ve yüce uygulamalara girdiğini görebilir” diye ekledi.

Chen, “Çin anakarası değil, Tayvan’ın bağımsızlığının ayrılıkçı güçleri ve statükoyu sarsmaya çalışan bir avuç ülke var” dedi. “Tayvan’da ateşle oynayanlar sonunda yanacak.”

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen’in ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile Los Angeles’ta yaptığı görüşmenin ardından Taipei’ye dönmesinin ardından Çin geçtiğimiz günlerde özerk ada çevresinde askeri tatbikatlar düzenledi.

Pekin, demokratik olarak yönetilen Tayvan’ı kendi bölgesi olarak görüyor, Taipei’deki hükümet bu iddiayı şiddetle reddediyor ve Tayvanlı ve yabancı liderler ve yetkililer arasındaki üst düzey toplantıları rutin olarak kınıyor.

Casey Hall’un bildirdiği; Bernard Orr tarafından; Düzenleme: Muralikumar Anantharaman

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

READ  Rusya, Ukrayna'nın Moskova'ya insansız hava araçlarıyla saldırdığını söyledi: canlı güncellemeler