Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Biden Çin’den elektrikli araba almanızı istemiyor. İşte nedeni.

Biden Çin’den elektrikli araba almanızı istemiyor.  İşte nedeni.

Başkan Biden daha fazla Amerikan arabasının ve kamyonunun gazla değil elektrikle çalışmasını istiyor. Yönetimi, bu hedefe ulaşmak için, yeni sıkı otomobil emisyon düzenlemeleri ve Amerikalı tüketicilerin yeni bir elektrikli aracın maliyetinden 7.500 dolara kadar tasarruf etmesine yardımcı olacak cömert yeni sübvansiyonlar da dahil olmak üzere birçok cephede baskı yaptı.

Bay Biden’ın yardımcıları elektrikli arabaların — 53.000 dolardan fazla fiyata satılıyor Ortalama olarak ABD’de daha az maliyetliyse burada daha hızlı satılır. Aslında müşterilerin şu anda ABD’de satın alabileceğinden çok daha ucuz olan yeni bir elektrikli araç dalgası var. Avrupa’da çok popüler olduklarını kanıtladılar.

Ancak başkan ve ekibi, başka yerlerde 10.000 doların altında satılan bu ucuz arabaları Amerikalıların satın almasını istemiyor çünkü bunlar Çin’de üretiliyor. Her ne kadar düşük maliyetli ithal elektrikli araçlardaki artış genel olarak araba fiyatlarının düşmesine yardımcı olsa da bu doğrudur; bu da enflasyonun seçmenlerin başlıca ekonomik endişesi olmaya devam ettiği bir dönemde Biden’ın yeniden seçim kampanyasına yardımcı olabilir.

Bunun yerine başkan, büyük ölçüde Amerikalı otomobil üreticilerini korumak amacıyla Çin’in elektrikli otomobillerini daha pahalı hale getirecek adımlar atıyor. Biden, bu ayın başlarında bu araçlara uygulanan gümrük vergilerini dört katına çıkararak yüzde 100’e çıkaran bir idari eylem imzaladı.

Bu tarifeler, birçok potansiyel Çin ithalatını, Amerikan yapımı elektrikli araçlarla karşılaştırıldığında önemli bir maliyet dezavantajına sokacaktır. Ama bazı modeller İndirimi beğen BYD MartıMaliyeti, tarifelerden sonra bile bazı Amerikalı rakiplerinden daha düşük olabilir ve bu da bir neden. Ohio Senatörü Sherrod Brown Diğer bazı Demokratlar, Bay Biden’a Çin’den elektrikli araç ithalatını tamamen yasaklaması çağrısında bulundu.

İklim kaygıları ile Amerikan üretimi arasındaki bariz çatışma, Biden’ın iklim değişikliğiyle mücadele için düşük maliyetli, düşük emisyonlu teknolojilerin ithalatını memnuniyetle karşılaması durumunda ülke ve dünyanın daha iyi durumda olacağını söyleyen bazı çevrecileri ve liberal ekonomistleri kızdırdı.

READ  Abonelik programına "Blank Street Coffee" bahisleri

Sayın Biden ve yardımcıları bu eleştiriyi reddediyor. Başkanın Çin’den elektrikli araçları ve diğer temiz teknoloji ithalatını kısıtlama çabalarının Pekin’in yasa dışı ve zararlı ticaret uygulamalarına karşı önemli bir karşı duruş oluşturduğunu söylüyorlar.

Biden’ın ticaret yaklaşımının sonuçta gezegenin yanı sıra Amerika’daki istihdama ve ulusal güvenliğe de fayda sağlayacağı konusunda ısrar ediyorlar.

İşte Bay Biden’ın Amerikalı üreticileri Çin rekabetinden koruma girişimine yön veren siyasi ve siyasi düşünceler.

Çin halihazırda güneş pilleri ve piller gibi alanlarda büyük temiz enerji üretimine hakim durumda. Biden’ın yardımcıları, çeşitli nedenlerle onun elektrikli arabalar gibi benzer sektörlerde tekel elde etmesini engellemek istiyor.

Bunlara iklim kaygıları da dahildir. Yönetim yetkilileri, kömür gibi fosil yakıtlarla çalışan Çin fabrikalarının Amerikan fabrikalarından daha fazla sera gazı emisyonu ürettiğini söylüyor.

Çin’in tekel olmasını reddetmenin merkezi bir ekonomik nedeni de var: Elektrikli otomobillerin ve kamyonların her zaman rekabetçi fiyatlarla mevcut olmasını sağlamak. Yarı iletkenler gibi kritik ürünlerin Çin’den ve ABD’nin güvendiği diğer Asya ülkelerinden temin edilmesi zorlaştığından, COVID-19 salgını küresel tedarik zincirlerinin kırılganlığını ortaya çıkardı. Tüketici elektroniği ve ithal malzemelere dayalı diğer ürünlerin fiyatları yükseldi ve bu da enflasyonun artmasına neden oldu.

Biden yetkilileri elektrikli otomobiller için de benzer bir senaryodan kaçınmak istiyor. Biden’ın ulusal iklim danışmanı Ali Al-Zaidi, elektrikli araçların ve diğer gelişmiş yeşil teknolojilerin tedariğinin Çin’de yoğunlaştırılmasının “dünyanın temiz enerji ekonomisinde başarılı olmak için ihtiyaç duyduğumuz teknolojilere erişme konusundaki kolektif yeteneğini” riske atacağını söyledi.

Biden yetkilileri, dünyanın tüm elektrikli araç tedarik zincirini ABD’ye getirmeye çalışmadıklarını söylüyor. Örneğin gelişmiş piller için mineral tedariki konusunda müttefikleriyle anlaşmalar yapıyorlar ve Avrupa’daki ve diğer yerlerdeki ülkeleri kendi temiz teknoloji üretimlerini desteklemeye teşvik ediyorlar. Ancak özellikle Çin gibi büyük bir rakibin alanı kontrol etmesinin güvenlik açısından yaratacağı sonuçlardan endişe duyuyorlar.

READ  Küresel BT Kesintisi: Uzmanlar CrowdStrike Sorununun Olası Nedenini Açıklarken, Cihazları Tamir Etmeyi Teklif Eden Kötü Amaçlı Sitelere İlişkin Uyarı | Dünya Haberleri

Yönetim, Amerikalıların konumlarını takip edebilecek ve Pekin’e rapor verebilecek, Çin’den gelecekte ithal edilecek akıllı arabalara (elektrikli veya başka türlü) yönelik yazılım ve donanım riskleri hakkında soruşturma başlattı. Liberal iktisatçılar ayrıca Çin’in stratejik amaçlarla yeni arabalara veya önemli bileşenlere erişimi kesebileceğinden korkuyor.

Washington’daki liberal Roosevelt Enstitüsü’nün özel girişimler direktörü Elizabeth Pancotti, Biden’ın sanayi politikası çabalarını memnuniyetle karşılayan Elizabeth Pancotti, Çin’in, benzinle çalışan otomobiller için uzun zamandır devam eden ekonomik ve güvenlik zorluklarını tekrarlayan elektrikli araç üretim risklerini kontrol etmesine izin verilmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Amerikalılar, OPEC’in bir parçası olarak faaliyet gösteren, genellikle düşman petrol üreticisi ülkelerin üretimi kısma ve benzin fiyatlarını artırma kararlarıyla başa çıkmak için onlarca yıldır mücadele ediyor. Çin’in diğer ülkeleri bu alanın dışına itmesi durumunda elektrikli otomobil pazarında da benzer hasara yol açabileceğini söyledi.

Eğer bu olursa, “bunu tersine çevirmek çok zor olacak” diye ekledi.

Sayın Biden’ın kararlarında siyasetin de büyük rol oynadığı inkar edilemez. Basitçe söylemek gerekirse: İklim programının Pennsylvania ve Michigan gibi önemli hareketli eyaletler de dahil olmak üzere iyi maaşlı imalat işleri yaratacağı sözünü veriyor.

Bay Biden, organize emeğin güçlü bir destekçisidir ve bu eyaletlerin kazanılmasına yardımcı olmak için sendika oylarına güvenmektedir. Enerji geçişinin sendikalı işçileri güçlendireceğine söz verdi. Amerika’daki imalat işlerini korumayı amaçlayan tarifelere verdikleri desteğin, emisyonların azaltılmasında daha hızlı ilerleme isteyen çevrecilerin şikayetlerini gölgede bırakacağını iddia ediyor.

Rutgers’ta emek çalışmaları profesörü Todd Vachon şöyle konuştu: “Demokrat Parti’yi oluşturan son derece örgütlü ve insanları dışarı çıkarıp kapıları çalan gruplardan biri, çevre hareketinden çok işçi hareketidir.” Üniversite ve Rutgers Üniversitesi. Temiz Hava, İyi İşler: ABD İşçi Partisi ve İklim Adaleti Mücadelesi kitabının yazarı.

READ  Trader Joe'nun Massachusetts işçileri bir mağazada sendikaya katılmak için oy kullanıyor

Birçok temiz enerji işinin, işçilerin sendikalaşmadığı startuplarda olduğu göz önüne alındığında, bu endişelerin özellikle belirgin olduğunu ekledi.

Sayın Biden geçen hafta tarife kararını açıkladığında bu endişeleri ön plana çıkardı.

Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada, “2000 yılında, Çin’den gelen ucuz çelik piyasaya akın etmeye başladığında, Pennsylvania ve Ohio’daki Amerikan çelik kasabaları sert bir darbe aldı” dedi. “Pennsylvania ve Ohio’daki demir işçileri ve çelik işçileri işlerini kaybetti. Bunun bir daha olmasına izin vermeyeceğim.”

David Gillies New York’tan gelen haberlere katkıda bulundu.