Haziran 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Biden, Hint-Pasifik ticaret anlaşmasını başlattı, enflasyon konusunda uyardı

Biden, Hint-Pasifik ticaret anlaşmasını başlattı, enflasyon konusunda uyardı

TOKYO (AFP) – Başkan Joe Biden, Pazartesi günü Hint-Pasifik bölgesindeki 12 ülkeyle ekonomilerini güçlendirmeyi amaçlayan yeni bir ticaret anlaşması başlattı ve Amerikalıları yüksek enflasyondan endişe duymadan önce “bir yük olacağı” konusunda uyardı. Başkan, ABD’de durgunluğun kaçınılmaz olduğunu düşünmediğini söyledi

Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında konuşan Biden, ABD ekonomisinin “sorunları” olduğunu kabul etti, ancak bunların “dünyanın geri kalanından daha az önemli” olduğunu söyledi.

“Bu uzun bir mesafe olacak. Bu biraz zaman alacak” diye ekledi. Bir soruya yanıt olarak, ABD’de bir durgunluğun kaçınılmaz olduğu fikrini reddetti.

Biden’ın yorumları Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesini başlatmadan önce geldi. Yönetimi, ticaret anlaşmasının ABD’nin tartışmalı ekonomik alana bağlılığını işaret etmek ve pandemi ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin neden olduğu kargaşanın ardından ticarette istikrar ihtiyacını ele almak için tasarlandığını söyledi..

Amerika Birleşik Devletleri’ne katılan ülkeler: Avustralya, Brunei, Hindistan, Endonezya, Japonya, Güney Kore, Malezya, Yeni Zelanda, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam. ABD ile birlikte, küresel GSYİH’nın %40’ını oluşturuyorlar.

Ortak bir açıklamada ülkeler, anlaşmanın toplu olarak pandeminin serpintisinden sonra “ekonomilerimizi geleceğe hazırlamalarına” yardımcı olacağını söyledi. Ukrayna’da savaş.

Biden ve Kishida, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin lansman etkinliğine katılırken, videoda diğer ülkelerden temsilciler yer aldı. Modi, ABD, Japonya ve Avustralya’yı da içeren dört uluslu bir güvenlik grubu olan Dörtlü’nün Salı günkü toplantısı için Tokyo’daydı.

Beyaz Saray, çerçevenin ABD ve Asya ekonomilerinin tedarik zincirleri, dijital ticaret, temiz enerji, işçi koruma ve yolsuzlukla mücadele çabaları gibi konularda yakın çalışmasına yardımcı olacağını söyledi. Ayrıntıların üye devletler arasında hala müzakere edilmesi gerekiyor, bu da yönetimin bu anlaşmanın Amerikalı işçilere ve işletmelere yardım ederken aynı zamanda küresel ihtiyaçları karşılama vaadini nasıl yerine getireceğini söylemesini zorlaştırıyor.

youtube video küçük resmi

Eleştirmenler, çerçevenin önemli eksiklikleri olduğunu söylüyor. Tarifeleri düşürerek veya imza sahiplerine ABD pazarlarına daha fazla erişim sağlayarak potansiyel ortaklara teşvik sunmaz. Bu sınırlamalar, Birleşik Devletler çerçevesini TPP’ye çekici bir alternatif haline getirmeyebilir.Bu, eski Başkan Donald Trump’ın çekilmesinden sonra ABD olmadan ilerledi. Bölgedeki pek çok kişi için en büyük ticaret ortağı olan Çin, aynı zamanda Trans-Pasifik Ortaklığına da katılmak istiyor.

READ  Zelensky, yaklaşık 400 sağlık tesisinin Rus güçleri tarafından tahrip edildiğini veya hasar gördüğünü söyledi.

“Bence birçok ortak bu listeye bakacak ve ‘Bu iyi bir sorun listesi. Başkan Barack Obama’nın yönetimi sırasında Ulusal Güvenlik Konseyi’nin eski uluslararası ekonomi direktörü Matthew Goodman, “Katıldığım için mutluyum” dedi. Ancak, “Bu çerçeveye katılmaktan somut faydalar elde edecek miyiz?” diye sorabileceklerini de söyledi.

Kishida, Biden’a Akasaka Sarayı’nda beyaz giysili bir askeri şeref kıtası ve ön bahçede bir ekip de dahil olmak üzere resmi bir devlet karşılaması yaptı. Birleşik güçleri gözden geçirdikten sonra Biden, Amerikan bayrağını geçerken elini kalbinin üzerine koydu ve Japon standartlarını geçerken hafifçe eğildi.

Japonya başbakanı geçen sonbaharda göreve başladı ve ABD ile bağları güçlendirmek ve Biden ile kişisel bir ilişki kurmak istiyor. İki lider günlerini Tokyo’daki ünlü Kochuan restoranında bir Japon bahçesinin zemininde akşam yemeği ile sonlandırdı.

Kishida, görüşmelerinde Biden’ı cumhurbaşkanlığı dönemindeki ilk Asya gezisinde Tokyo’da ağırlamaktan “son derece memnun olduğunu” söyledi. Biden’ın yanı sıra, saldırganlığın “dünya düzeninin temellerini baltaladığını” söyleyerek Ukrayna’yı işgali konusunda Rusya’ya karşı sert bir tavır aldı.

Güney Kore ve Japonya’ya beş günlük bir ziyarette bulunan Biden, ABD-Japonya ittifakını “Hint-Pasifik bölgesinde barış ve refahın temel taşı” olarak nitelendirdi ve Japonya’ya Rusya’ya karşı koymadaki “güçlü liderliği” için teşekkür etti. .

Kishida, Biden’ın yeni ticaret anlaşmasını memnuniyetle karşıladı, ancak yine de başkanın ABD’nin pozisyonunu yeniden gözden geçirmesini ve Trump’ın geri çekildiği Trans-Pasifik anlaşmasına geri getirmesini umduğunu söyledi.

“ABD’nin Trans-Pasifik Ortaklığına dönmesinin arzu edilir olduğuna inanıyoruz” dedi.

Yeni anlaşma, yönetimin Pekin ile rekabetinde bir avantaja sahip olduğuna inandığı bir zamanda geliyor. Bloomberg Economics geçen hafta, bir yandan mülk çöküşüyle ​​uğraşırken bir yandan da koronavirüsü sıkı karantinalar yoluyla kontrol altına almaya çalışan Çin için %2’ye kıyasla ABD GSYİH büyümesinin 2022’de yaklaşık %2.8 olacağını tahmin eden bir rapor yayınladı. Ekonomik yavaşlama, Çin’in otomatik olarak dünyanın önde gelen ekonomisi olarak ABD’nin yerini alacağı varsayımlarını baltaladı.

READ  Tunus'un komşuları akaryakıt gemisi battıktan sonra hasarı kontrol altına almak için yardım teklif ediyor | Tunus

Beyaz Saray Ulusal Güvenliği, “ABD’nin 1976’dan bu yana ilk kez bu yıl Çin’den daha hızlı büyüyeceği gerçeği, bu bölgedeki ülkelerin eğilimler ve yörüngeler konusuna nasıl bakmaları gerektiğinin kesinlikle kesin bir örneği” dedi. . Danışman Jake Sullivan.

İki lider, onlarca yıl önce Kuzey Kore tarafından kaçırılan Japon vatandaşlarının aileleriyle de görüştü. Beyaz Saray, Biden’ın “acıları için en derin taziyelerini ilettiğini ve Kuzey Kore’yi bu tarihi hatayı düzeltmeye ve kayıp kalan 12 Japon vatandaşının tam hesabını vermeye çağırdı” dedi.

Beyaz Saray, IPEF olarak da bilinen Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesinin başlatılmasını, Biden’ın Asya gezisinin en büyük anlarından biri ve Pasifik müttefikleriyle bağları güçlendirmeye yönelik devam eden çabalarından biri olarak nitelendirdi. Tüm bunlara rağmen, yönetim yetkilileri Çin’in bölgede büyüyen ekonomik ve askeri gücünü yakından takip etti.

Eylül ayında ABD, Asya-Pasifik bölgesinde güvenlik, diplomatik ve savunma işbirliğini derinleştirmeyi amaçlayan Avustralya ve İngiltere ile AUKUS adlı yeni bir ortaklık duyurdu.

ABD başkanı ayrıca, yaklaşık 230.000 kişiyi öldüren 2004 Hint Okyanusu tsunamisine yanıt sırasında kurulan Dörtlü olarak bilinen gayri resmi ittifaka da yakından dikkat etti. Biden ve koalisyon üyelerinin bir yıldan kısa bir süre içinde ikinci yüz yüze görüşmeleri için Salı günü Tokyo’da bir araya gelmesi planlanıyor.

Ve bu ayın başlarında Biden, bir zirve için Washington’da Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nden temsilciler topladı.

IPEF kapsamında üyelik arayışında olan Tayvan, dahil edilecek hükümetler arasında yer almıyor. Çin’in kendisine ait olduğunu iddia ettiği kendi kendini yöneten Tayvan adasının katılımı Pekin’i kızdırırdı.

Sullivan, Amerika Birleşik Devletleri’nin yüksek teknoloji sorunları ve yarı iletkenlerin bire bir tedariği de dahil olmak üzere Tayvan ile ekonomik ortaklığını derinleştirmek istediğini söyledi.

READ  Zelensky, ABD'li milletvekillerine uçuşa yasak bölge ve savaş uçakları çağrısında bulundu

Biden ayrıca Çin’e Tayvan konusunda sert bir uyarıda bulundu.Çin’in özerk adayı işgal etmesi durumunda ABD’nin askeri olarak karşılık vereceğini söyledi. Biden, “Yaptığımız taahhüt bu” dedi.

ABD, Pekin’i Çin’in tek hükümeti olarak tanıyor ve Tayvan ile diplomatik ilişkisi yok. Bununla birlikte, başkent Taipei’deki fiili bir büyükelçilik de dahil olmak üzere Tayvan ile gayri resmi temaslarını sürdürüyor ve adaya savunması için askeri teçhizat sağlıyor.

Biden’ın yorumları, Tayvan’ın haydut bir eyalet olduğunu iddia eden Çin’den sert bir tepkiyle karşılandı.

Bir Beyaz Saray yetkilisi, Biden’ın yorumlarının politikada bir değişikliği yansıtmadığını söyledi.

___

Washington’dan Associated Press yazarları Zeke Miller ve Darlene Superville bu rapora katkıda bulundular.