Haziran 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Birleşmiş Milletler’deki Rus diplomat Boris Bondarev, Putin’in Ukrayna’daki savaşı nedeniyle istifa etti.

Birleşmiş Milletler'deki Rus diplomat Boris Bondarev, Putin'in Ukrayna'daki savaşı nedeniyle istifa etti.
Makale eylemleri yüklenirken yer tutucu

Rusya’nın Cenevre’deki Birleşmiş Milletler misyonunda görevli bir diplomat, Ukrayna’daki savaş nedeniyle istifa etti ve Rus hükümeti içinden savaşa karşı ender bir alenen azarlamayla ülkesinden hiçbir zaman “utanma” hissetmediğini yazdı.

Cenevre’deki meslektaşlarına dağıtılan bir mektupta ve LinkedIn’de kendi adıyla yayınlandı Ayrıca Facebook’ta, Rusya Federasyonu’nun Birleşmiş Milletler daimi misyonunun danışmanı Boris Bondarev, Pazartesi günü kamu hizmetinden ayrıldığını söyledi.

İşgalin başlangıç ​​tarihine atıfta bulunarak şunları yazdı: “Yirmi yıllık diplomatik kariyerim boyunca dış politikamızda çeşitli değişiklikler gördüm, ancak hiçbir zaman 24 Şubat’ta olduğu kadar ülkemden utanmadım. Yıl”, işgalin başlangıç ​​tarihine atıfta bulunur.

“Putin’in Ukrayna’ya ve aslında tüm Batı dünyasına karşı yürüttüğü saldırganlık savaşı, yalnızca Ukrayna halkına karşı bir suç değil, belki de merkezinde büyük Z harfi bulunan Rusya halkına karşı en ciddi suçtur. Ülkemizde özgür ve müreffeh bir toplum için umutlar ve beklentiler.”

Bu sert mesaj, Rus hükümetinin içinden gelen savaşa ve mimarlarına yönelik en belirgin eleştirilerden biri. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mart ayında Rus halkının “gerçek vatanseverleri pislik ve hainlerden” ayırt edebileceğini söyleyerek, muhalefete müsamaha gösterilmeyeceğini açıkça belirtti.

Putin’in sürdürülebilir kalkınma özel temsilcisi Anatoly Chubais, Mart ayında istifa ederek Rusya’dan ayrıldı, ancak ayrılma nedenleri hakkında kamuoyuna açıklama yapmadı.

Rus yetkililer konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Ancak savaşı eleştirenler, aşağıdaki koşullar altında cezalandırılabilir: Bunu suç yapan yasalar Putin’in tercih ettiği terim, savaşı “özel operasyon” yerine savaş olarak adlandırmak da dahil olmak üzere Rus ordusu hakkında “yanlış bilgi” yaymak.

Associated Press’in telefonla görüştüğü Bondarev, Büyükelçi Gennady Gatilov’a hitaben yazdığı bir mektupta istifasını sunduğunu doğruladı. Associated Press’e Cenevre’den ayrılma planı olmadığını söyledi.

READ  Biden yaptığı her sinyali tekrar gönderiyor

Bondarev, Rusya’daki yönetici sınıfı doğrudan hedef aldı. Şöyle yazdı: “Bu savaşı tasarlayanlar tek bir şey istiyorlar – sonsuza dek iktidarda kalmak, tatsız lüks konaklarda yaşamak, tonaj ve tüm Rus Donanmasına benzer yatlarda yelken açmak, sınırsız güç ve tam cezasızlıktan yararlanmak ”

Mektup, “Bunu başarmak için mümkün olduğu kadar çok hayatın hayatını feda etmeye hazırlar” diye devam etti. “Zaten binlerce Rus ve Ukraynalı bunun için öldü.”

o Çevrimiçi rehber Cenevre’deki Birleşmiş Milletler, Bondarev’i Rusya Federasyonu misyonunun danışmanı olarak listeliyor. LinkedIn profili, silah kontrolü, silahsızlanma ve nükleer silahların yayılmasını önleme konusunda uzmanlaştığını söylüyor ve 2019’dan beri şu anki konumunda olduğunu belirtiyor.

Mektubunun son bölümü, çalıştığı bakanlığı hatırlatıyor ve Rus diplomasisinin düşüşünün bir örneği olarak gösterdiği Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile ilgili.

Lavrov, “Birçok meslektaşımın büyük saygı duyduğu profesyonel ve eğitimli bir entelektüelden, sürekli çelişkili açıklamalar yayınlayan ve dünyayı (yani Rusya’yı) nükleer silahlarla tehdit eden bir kişiye dönüştü!”

Bugünkü bakanlık “diplomasi” ile ilgili değil, “savaşları, yalanları ve nefreti kışkırtmak”.

Bondarev’in kamuoyu önünde istifası, diğer Rus yetkililerin de aynı şeyi yapma çağrılarına yol açtı.

Rus diplomatın mesajının bir kopyasını Twitter’da dağıtan Cenevre merkezli bir STK olan BM İzleme Örgütü’nün yönetici direktörü Hillel Neuer, “Boris Bondarev bir kahraman” dedi. “Şimdi Birleşmiş Milletler’deki ve dünyadaki diğer tüm Rus diplomatları onun ahlaki örneğini takip etmeye ve istifa etmeye çağırıyoruz.”

Hermitage Capital’in kurucusu ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önde gelen eleştirmenlerinden Bill Browder, Twitter’da “Bu, Putin’i açık bir şekilde kınayan kıdemli bir Rus diplomattan gelen inanılmaz bir mektup” dedi.

READ  NATO, Rusya'nın Kiev'e 'büyük çaplı bir saldırı' planladığını söyledi, Avrupa'da topyekün savaşın 'gerçek tehlikesi' konusunda uyardı

“Batı’ya karşı nazik olma şansları varsa, tüm Rus yetkililerin ve oligarkların kullanmaları gereken dil budur.”

Bondarev’in mektubu, bakanlığa bir veda ve biraz istikrarsız durumuna bir selam ile sona erdi.

Bakanlık benim evim ve ailem oldu. Ama artık bu kanlı, işe yaramaz ve tamamen gereksiz utanç içinde yer alamıyorum” diye yazdı ve ekledi, “İş tekliflerini memnuniyetle karşılıyoruz…”

Londra’da Annabelle Timsit ve Riga’da Robin Dixon bu rapora katkıda bulundu.