Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Biden, Truss’un ekonomik planını nakavt etti, doların gücü konusunda endişelenmediğini söyledi

Biden, Truss'un ekonomik planını nakavt etti, doların gücü konusunda endişelenmediğini söyledi

PORTLAND, Oregon, 15 Ekim (Reuters) – ABD Başkanı Joe Biden Cumartesi günü İngiltere Başbakanı Liz Truss’un orijinal ekonomik planını bir hata olarak eleştirdi ve yükselen ABD dolarının gücünden endişe duymadığını söyledi.

Cuma günü Truss, maliye bakanı Kwasi Koarting’i görevden aldı ve sterlin değerinde keskin bir düşüş de dahil olmak üzere finansal piyasalarda kargaşaya yol açmasının ardından ekonomik paketin bazı bölümlerini iptal etti.

Bir Demokrat olan Biden, ABD’de eski Başkan Ronald Reagan ve Cumhuriyetçilerle ilişkilendirilen “uçucu” muhafazakar ekonomi politikalarını sık sık eleştiriyor.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Ancak Beyaz Saray daha önce Truss’un İngiltere’nin en yüksek gelir vergisi oranının %45’i kaldırmasını öngören planı hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Truss’un önerisine atıfta bulunan Biden, Oregon’daki bir dondurma dükkanında gazetecilere verdiği demeçte, “Bunun bir hata olduğunu düşünen tek kişi ben değildim” dedi.

“Süper zenginlerin vergilerini bir kerede düşürme fikrini düşünüyorum – her neyse, sadece düşünüyorum – politikaya katılmadım, ancak bu kararı vermek Büyük Britanya’ya kalmış, ben değil.”

Cumartesi günü erken saatlerde, İngiltere’nin yeni maliye bakanı Jeremy Hunt, ülkedeki bazı vergilerin artacağını ve zorlu harcama kararlarına ihtiyaç olduğunu söyledi ve Truss’un bir aydan biraz fazla bir süre görevde kaldıktan sonra işini sürdürmek için mücadele ederken hatalar yaptığını söyledi.

Yüksek enflasyon ABD’yi ve dünyanın dört bir yanındaki ülkeleri etkiliyor ve ABD Meclisi ve Senatosunun kontrolünün tehlikede olduğu Kasım ara seçimleri öncesinde Biden için siyasi bir baş ağrısı yaratıyor.

READ  Freddy Kasırgası'nın Malawi, Mozambik'te 400 ölüyü geçmesinden sonra travmadan kurtulanlar

Dolar diğer para birimlerine karşı yükseldi.

Biden, “Doların gücü için endişelenmiyorum. Dünyanın geri kalanı için endişeleniyorum” dedi.

Başkan, ABD ekonomisinin güçlü olduğunu söyledi.

“Ekonomimiz cehennem kadar güçlü – içsel. Enflasyon tüm dünyada. Başka yerlerde ABD’den daha kötü” dedi.

“Yani sorun, bizim değil, diğer ülkelerdeki ekonomik büyüme ve sağlam politikaların eksikliğidir.”

Çalışma Bakanlığı tarafından Perşembe günü yayınlanan bir rapor, ABD tüketici fiyatlarının Eylül ayında kiraların artması ve gıda fiyatlarının artmasıyla beklenenden fazla arttığını gösterdi.

Başkan, Oregon’da sona eren ve vali adayı olan Demokrat Tina Kotik’e siyasi bir destek vermeye çalıştığı çok günlük bir Batı turunun sonunda açıklamalar yaptı.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Jeff Mason raporları Portland, Oregon’da); Washington’daki Mike Stone tarafından ek raporlama. Kurgu Sandra Mahler ve Tom Hogg

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.