Mart 25, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Xi Jinping’in beklenen taç giyme töreni, 2022 Komünist Parti Ulusal Kongresi’nin başlamasıyla başlıyor

Xi Jinping'in beklenen taç giyme töreni, 2022 Komünist Parti Ulusal Kongresi'nin başlamasıyla başlıyor


Hong Kong
CNN

Çince Lider Xi Jinping Pazar günü, Çin’i ulusal gençleşmesine yönelik ciddi zorluklarla yönlendirme sözü verdi ve onu Batı ile çarpışma rotasına sokan milliyetçi bir vizyonu ilerletti.

Açılışta konuşan Yirminci Parti Kongresiİktidarda normatif bir üçüncü dönemi güvence altına almaya hazırlanırken, Xi, Çin’in iktidardaki ilk on yılında artan gücünü ve etkisini vurgulayarak kendinden emin bir ton aldı.

Ancak ülkenin karşı karşıya olduğu riskleri ve zorlukları defalarca vurguladı.

Son beş yılı “olağandışı ve olağanüstü” olarak nitelendiren Xi, iktidardaki Komünist Parti’nin Çin’i “kasvetli ve karmaşık bir uluslararası durum” ve “birbiri ardına gelen büyük riskler ve zorluklarla” yönettiğini söyledi.

Xi’nin bahsettiği ilk zorluklar, Çin’in zaferden çıktığını iddia ettiği Covid-19 salgını, Hong Kong ve Tayvan’dı.

Xi, Çin hükümetinin COVID-19’dan “insanların hayatlarını ve sağlığını koruduğunu”, Hong Kong’u “kaostan yönetime” çevirdiğini ve özerk bir ülke olan Tayvan adasında “bağımsızlık güçlerine” karşı “büyük mücadeleler” yürüttüğünü söyledi. Demokrasi Pekin, hiçbir zaman kontrol etmemiş olmasına rağmen, kendi bölgesi olduğunu iddia ediyor.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nin Tayvan Çalışmaları Programı’nda siyaset bilimi profesörü olan Win Te-sung, Xi’nin konuşmasının başında Tayvan sorununa değinme kararının önceki söylemden bir sapma olduğunu söyledi ve “Tayvan sorununda ilerleme için yeni bir aciliyet” ifade etti. ”

Xi, konuşmasında daha sonra tekrar Tayvan’dan bahsettiğinde Büyük Halk Salonu’ndaki özenle seçilmiş yaklaşık 2.300 delegeden en yüksek ve en uzun alkışı aldı.

Çin’in “barışçıl yeniden birleşme için mücadele edeceğini” söyledi – ancak “asla güç kullanımından vazgeçme sözü vermeyeceğiz ve gerekli tüm önlemleri alma seçeneğini saklı tutmayacağız” diyerek sert bir uyarıda bulundu.

Xi, gürleyen alkışlarla, “Tarihin çarkları Çin’in yeniden birleşmesine ve Çin ulusunun gençleşmesine doğru yuvarlanıyor” dedi.

READ  Çin, kontrolleri hafiflettikten sonra COVID enfeksiyonu ile mücadele ediyor

Xi ayrıca, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Pekin’in Moskova’ya verdiği örtülü destekle daha da kötüleşen Çin ile Batı arasındaki gergin ilişkilere örtülü bir gönderme olan “uluslararası durumdaki hızlı değişiklikler”in altını çizdi.

Çin’in “hegemonya ve güç politikalarına karşı net bir tavır aldığını” ve tek taraflılığa ve “zorbalığa” karşı çıkmakta “asla tereddüt etmediğini” söyledi – Pekin’in ABD liderliğindeki bir dünya düzeni olarak gördüğü ve olması gerektiği şeye açık bir darbe. demonte.

Önümüzdeki beş yıl için genel eğilimleri açıklayan Xi, Çin’in krizden etkilenen ülke ekonomisinde “büyümeyi yenilemek” için “yüksek kaliteli eğitim” ve inovasyona odaklanacağını söyledi. Ülkenin özel sektörüne ve büyük teknoloji şirketlerine yönelik yıkıcı baskısından sadece aylar sonra gelen açıklamalarda, Çin’in “bilim ve teknolojide daha fazla kendine güvenme çabalarını hızlandıracağını” söyledi.

Xi ayrıca, Halk Kurtuluş Ordusu’nu “dünya çapında bir ordu” haline getirme çabalarını hızlandırma sözü verdi ve Halk Kurtuluş Ordusu’nun ulusal egemenliği koruma ve stratejik caydırıcılık oluşturma yeteneğini geliştirme sözü verdi. Ayrıca Halk Kurtuluş Ordusunu eğitimini artırmaya ve “kazan-kazan” özelliğini geliştirmeye çağırdı.

Xi’nin konuşmasına, yaklaşık 50 defa bahsedilen Çince “güvenlik” terimi nüfuz etti. Ulusal güvenliği “Çin ulusunun gençleşmesinin temeli” olarak nitelendirerek, orduda, ekonomide ve yurtiçinde ve yurtdışında “tüm yönleriyle” güvenliğin güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Marksizm ve ideoloji başka bir odak noktasıydı. California Üniversitesi’nden seçkin Çin siyaseti uzmanı Victor Xie, “Önümüzdeki beş yıl içinde ideolojik atmosferde herhangi bir gevşeme olacağını düşünmüyorum” dedi.

Chicago Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Dali Yang, Xi’nin açılış konuşmasındaki direktiflerin önceki politikalarının devamı olduğunu söyledi. Zorluklara ve çatışmalara yapılan vurgunun “güçlü bir partiye ve onun büyük liderine olan ihtiyacı” haklı çıkardığını vurguladı.

READ  Ukrayna Ortodoks Kilisesi, Moskova ile arasındaki düşmanlık derinleşirken 25 Aralık'ta Noel kutlamalarına izin veriyor

Bir hafta sürecek konferans, artan güvenlik, COVID-19 virüsü üzerindeki artan kısıtlamalar ve bir tanıtım ve sansür çılgınlığı arasında Pazar sabahı başladı.

Komünist Partinin on yıllardır en önemli toplantısı olan kongre, Xi’nin 82 yaşında ölümüne kadar hüküm süren merhum Başkan Mao Zedong’dan bu yana en güçlü Çin lideri statüsünü güçlendirmeye yönelik. Çin’in uluslararası etkisini artırmak ve ABD liderliğindeki dünya düzenini yeniden yazmak için kararlı bir dış politikayı ikiye katlıyor.

Toplantılar hafta boyunca çoğunlukla kapalı kapılar ardında gerçekleşecek. Delegeler gelecek Cumartesi kongrenin sonunda yeniden ortaya çıktıklarında, Xi’nin çalışma raporunu imzalamak ve parti tüzüğünde yapılacak değişiklikleri onaylamak için törensel bir oylama yapacaklar ve bu da Xi’ye gücünü güçlendirmek için yeni unvanlar verebilir.

Delegeler ayrıca, parti liderleri tarafından perde arkasında öne sürülen kararların ardından, partinin üst liderliğinin – Politbüro ve Daimi Komitesinin atanmasından sonraki gün ilk toplantısını yapacak olan Partinin yeni Merkez Komitesini de seçecekler. kongre.

Konferans, Xi için büyük bir siyasi zafer anı olacak, ancak aynı zamanda potansiyel bir kriz döneminde de geliyor.. Xi’nin amansız bir Covid karşıtı politikada ısrarı, halkın artan hayal kırıklığını körükledi ve bodur ekonomik büyüme. Bu arada, diplomatik olarak, onun Sınır Tanımayan Dostluk Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Pekin’in Batı ile ilişkileri, Moskova’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra bozuldu.

İnsanlar konuşurken Shi’nin ince jestlerinden bu yüzden endişeleniyorlar.

Konferans öncesinde, Çin genelindeki yetkililer, bir Covid virüsünün patlak vermesini önlemek için kısıtlamaları önemli ölçüde artırdı, bir avuç vaka üzerinde kapsamlı karantinalar ve giderek daha sık kitlesel Covid testleri uyguladı. Bununla birlikte, son derece bulaşıcı olan omikron varyantının neden olduğu enfeksiyonlar alevlenmeye devam etti. Cumartesi günü Çin, 14’ü Pekin’de olmak üzere yaklaşık 1.200 enfeksiyon bildirdi.

READ  Rusya-Ukrayna Savaşı Haberleri: Canlı Güncellemeler

Halkın Zero Covid’e karşı öfkesi Perşembe günü su yüzüne çıktı. Son derece nadir bir protesto Pekin’de Xi’ye karşı. Çevrimiçi resimler, polis tarafından kaldırılmadan önce, kalabalık bir köprüde Xi’yi ve politikalarını kınayan bir pankartın kaldırıldığını gösterdi.

Covid testine hayır, yiyeceğe evet. Tecride hayır, özgürlüğe evet. Yalana hayır, haysiyete evet. Kültürel devrime hayır, reforma evet. Büyük lidere hayır, oylamaya evet. İşaretlerden biri diyor : ‘Köle olma, vatandaş ol’.

Diğeri, “Dışarı çıkın, diktatör ve milliyetçi hain Xi Jinping’i kovun” diye yazdı.

Çin kamuoyu geçmişte parti kongrelerine çok az ilgi gösterdi – ülkenin liderliğini değiştirmek veya büyük politikalar yapmak konusunda hiçbir söz hakkına sahip değiller. Ancak bu yıl pek çok kişi, Kongre’nin Çin’in Kovid politikasını yumuşatması için bir dönüm noktası olmasını umut ediyor.

Ancak, partinin sözcülüğünde son zamanlarda çıkan bir dizi makale, bunun hüsnükuruntu olabileceğini öne sürüyor. People’s Daily, Zero Covid’i ülke için “en iyi seçenek” olarak selamladı ve bunun “sürdürülebilir olduğu ve takip edilmesi gerektiği” konusunda ısrar etti.

Pazar günü Xi, tartışmalı ve ekonomik olarak yıkıcı sıfır Covid-19 politikasını savundu.

“Kovid-19’un ani patlak vermesine yanıt olarak, insanları ve yaşamlarını her şeyin üzerinde önceliklendirdik ve virüse karşı topyekün bir savaş yürütmede kararlı bir şekilde Kovid’siz dinamik bir politika izledik” dedi.

Singapur Ulusal Üniversitesi Lee Kuan Yew Kamu Politikası Okulu’nda doçent olan Alfred Wu, Xi’nin sözlerinin “Çin’in yakın gelecekte COVID-sıfır ortadan kaldırma stratejisini değiştirmesinin imkansız olduğunu” gösterdiğini söyledi.