Aralık 3, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Canlı Güncellemeler: Xi Jinping ‘Sıfır-Covid’ Politikasını İkiye Katladı

Canlı Güncellemeler: Xi Jinping 'Sıfır-Covid' Politikasını İkiye Katladı

ona atfedilen…New York Times için Jill Sabri

PEKİN – Çin Komünist Partisi Kongresi, neredeyse dini düzeyde ritüel ve törenle, duvardan duvara kırmızı ve altından bir alevdir. Etkinlik, liderlerin seçilmesi ve partinin uzun vadeli hedeflerinin belirlenmesi süreçleriyle en azından istikrarlı bir siyasi sistemin görünümünü aktarmayı amaçlıyor.

Pazar günü başlayan ve Büyük Halk Salonu’nda gerçekleşecek konferansta üç ana etkinlik yer alacak. Birincisi, Çin’in dini lideri Xi Jinping’in açılış konuşması. Ülkenin son beş yıldaki başarılarını gözden geçirmesi ve ardından önümüzdeki beş yıl için planlarını tartışması bekleniyor. Geçmişteki benzer söylemlere dayanarak, parti ideolojisine yoğun bir vurgu ile genel bir ton olması muhtemeldir.

Bu yılki toplantı için çeşitli ulusal ve bölgesel yetkililer, yüzlerce askeri subay ve birkaçı da dahil olmak üzere yaklaşık 2.300 delege seçildi. Çin’deki Etnik Azınlıkların Temsilcileri.

Genellikle bir hafta süren oturumda, Kongre tartışacak ve muhtemelen parti tüzüğünde yapılacak en az bir değişikliği onaylayacaktır. Değişiklik metni şu şekildeydi: Kontrol edildi ama yayınlanmadı Eylül ayında Politbüro tarafından. Parti anayasası ideolojiyi vurgular, ancak bunun hükümet politikası üzerinde uzun vadeli bir etkisi olabilir.

Konferans, delegelerin önümüzdeki beş yıl içinde hizmet verecek yaklaşık 200 üye ve yaklaşık 150 alternatiften oluşan yeni bir Merkez Komitesi seçmek için oylamayla sona eriyor. Bay Xi tarafından yönetilen daha küçük bir üst düzey yetkili grubu olan giden Politbüro, kimin seçileceği üzerinde büyük bir etkiye sahip.

Kongre ertelendikten sonra, yeni seçilen Merkez Komitesi, genellikle kongreden sonraki gün sona eren kapalı bir oturum yapar. Komite, yeni Politbüro’nun üyelerini ve en önemlisi, devleti günlük olarak yöneten yeni Politbüro Daimi Komitesi’ni seçer.

READ  İngiliz liderler Prens Charles'ı siyasetten uzak durması konusunda uyardı

Mevcut Politbüro, yedisi Daimi Komite üyesi olmak üzere 25 üyeye sahiptir. Ancak bu sayıların hiçbiri düzeltilmedi.

Bu yılki kongre, Komünist Parti’nin 101 yıllık tarihinin yirminci kongresidir. Son zamanlarda her beş yılda bir Ekim sonu veya Kasım başında yapılıyorlar, ancak partinin bunu planlamada büyük esnekliği var. Dokuzuncu Kongre, Kültür Devrimi’nin zirvesinde, Nisan 1969’da gerçekleşti. 24 gün sürdü ve Sekizinci Kongre’den on yıl sonra yapıldı.