Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Biden yönetimi iklim görüşmelerinde ilk maden anlaşmalarını gerçekleştirdi

Biden yönetimi iklim görüşmelerinde ilk maden anlaşmalarını gerçekleştirdi

Biden yönetimi, elektrikli araçlar ve diğer enerji teknolojileri için gerekli malzemelere erişim sağlamayı amaçlayan BM iklim görüşmelerinde madencilik anlaşmaları geliştirmeye başladı.

Federal bir kurum olan Uluslararası Kalkınma Finansmanı Kurumu, 50 milyon dolar resmen onaylandı Pazar günü, Güney Afrika nadir toprak projesinin ortağı olan özel bir yatırım şirketi olan TechMet’e fon sağladı.

Phalaborwa Nadir Topraklar projesi, nadir toprak metalleri üretmek amacıyla tarihi fosfat madeni atıklarını yeniden işlemek için Amerikan ekstraksiyon teknolojisini kullanacak.


Yönetim son aylarda Birkaç hamle yaptı Bu, ABD’nin geride kalan tedarik zincirlerini güçlendirecek ve dünyanın hayati madenlerinin üçte birini barındıran ve on yıldır Çin yatırımı alan bir kıtanın geliştirilmesi ve zenginleştirilmesine ABD’nin desteğini göstermek amacıyla Afrika’daki projeler için finansmanı artıracak.

Anlaşma, Biden yönetiminin, Çin’in elektrikli araçlar ve rüzgar türbinleri de dahil olmak üzere elektrifikasyona doğru küresel geçiş için gerekli olan temel mineraller ve emtialar üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla gelişmekte olan ülkelerle ortaklık kurma hedefinin bir örneğidir.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde düzenlenen COP28’e katılan ABD’li yetkililer, sınırlı federal fonlarla anlaşmalar sağlamanın ve savunmasız ülkelerde özel yatırım çekmenin zorluğunu kabul etti.

Techmet’in başkanı ve CEO’su Brian Mennell şunları söyledi: Bir röportaj sırasında İklim müzakerelerinde bir yandan talebin küresel arzı aşmaya devam etmesi nedeniyle metal ve madencilik sektörünün iklim krizine yanıt verebilmek için büyük bir dönüşümden geçmesi gerekiyor.

Merkezi hükümet TechMet’te hisse satın alındı 2020 yılında bu, ABD’nin EV pilleri ve askeri uygulamalar için ihtiyaç duyulan metaller konusunda Çin’e olan bağımlılığını azaltma girişimi olarak görüldü. Mennell, lityum, nikel, kobalt ve nadir toprak metalleri için önümüzdeki üç ila dört yıl içinde neredeyse kaçınılmaz bir “yapısal uçurum azalması” yaşanacağını söyledi.

READ  Akademisyen, Türklerin kökenini ortaya çıkarmak için Sibirya'da 7500 km yürüdü

Mennell, “Dünyanın dün 20 kişiye ihtiyacı vardı” dedi. “İklim değişikliğine karşı mücadelede ön saflardayız.”

Ayrı bir anlaşmada ABD Pazartesi günü Moritanya’ya, Batı Afrika ülkesinin çelik üretiminde kömür yerine yenilenebilir enerji kullanmasına olanak sağlayacak teknoloji konusunda yardım etme sözü verdi.

Anlaşmayı imzalayan Enerji Bakanlığı, Moritanya’nın ABD laboratuvarlarındaki teknolojiyi kullanarak orada üretilen demir cevherinden “yeşil” veya karbondan arındırılmış çelik üretmesine ve demir cevheri ihracatçısından “çelik üreticisine” dönüşmesine izin vereceğini söyledi. Emisyonları kontrol ederken.

COP28 imza töreni sırasında DOE Müsteşarı David Turk, “Moritanya, birinci sınıf rüzgar ve güneş kaynaklarıyla düşük maliyetli, sıfır emisyonlu elektrik üretimi için muazzam bir potansiyele sahip” dedi.

Bu yaz Moritanya bir anlaşma duyurdu Gelişmekte olan bölgelerde altyapı oluşturmak için Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi ile birlikte çalışın.

DOE’ye göre Moritanya, Atlantik kıyısı boyunca nüfusun az olduğu bölgelerde ucuz, yenilenebilir enerji üretebilecek bol miktarda rüzgar ve güneş enerjisine sahip.

DOE, bu gücün en sonunda çelik veya amonyak gibi enerji yoğun ürünlere kanalize edilebileceğini ve bunun da Moritanya’daki emisyonların azaltılmasına ve enerji yoksulluğunun hafifletilmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

Moritanya’nın başlıca ihracatı, Çin’e ve diğer pazarlara gönderilen, burada “pik demire” dönüştürülen ve daha sonra koklaşabilir taş kömürü kullanılarak yüksek fırınlarda çeliğe dönüştürülen demir cevheridir. DOE’ye göre bu reaktörler her yıl yaklaşık 25 milyon ton karbondioksit salıyor.

Moritanya ve ABD arasındaki Mutabakat Zaptı, Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı ve ortak şirketlerin, Moritanya’daki çelik üretiminin karbondan arındırılmasının teknik ve ekonomik fizibilitesini değerlendirmesini görevlendiriyor.

Bu analiz, DOE’nin geliştirilmesine yardımcı olacağı yeni bir erimiş oksit elektroliz teknolojisi aracılığıyla rüzgar ve güneş enerjisi kullanarak Moritanya’da karbondan arındırılmış çelik üretimine odaklanacak.

READ  Red Hat ortakları Türk Telekom ve Elisa, Google Cloud'u seçti

DOE’ye göre, Teknoloji demir yapma sürecini geliştiriyor Kok veya yüksek fırınlara ihtiyaç duymadan.

Pazartesi günkü COP28 görüşmelerinde ticaret, kritik madenler ve enerji geçişinde ticaretin rolü ele alındı. Görüşmelerde madenciliğin nasıl teşvik edileceği, daha temiz bir endüstriye geçişin nasıl sağlanacağı ve küresel madencilik sektörünün elektrikli araçlar, yenilenebilir enerji kaynakları ve ordu için yüksek talep gören ürünler üretirken emisyonları azaltıp azaltamayacağına ilişkin sorulara değinildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in iklim konusunda özel danışmanı Selwyn Hart, iklim zirvesindeki panel tartışmasında Guterres’in tedarik zincirlerinin kurulmasına yönelik gönüllü ilkeler geliştirmek üzere bir grup kurmayı kabul ettiğini söyledi. , şeffaflık, sürdürülebilirlik, insan hakları ve çalışma konuları.

Hart, “Dediğim gibi: BM halkı ne derse desin bizim bir ordumuz yok. Kimseyi hiçbir şey yapmaya zorlayamayız” dedi. “Fakat tarafsız ve dürüst bir arayan olarak rolümüzü kullanabiliriz.. evrene bir düzen getirmek… ve enerji dönüşümünü hızlandırmak.”