Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Biden’ın danışmanı, ABD’ye güvenen Arap ülkelerinin petrolü silah olarak kullanmayacağını söyledi

Biden’ın danışmanı, ABD’ye güvenen Arap ülkelerinin petrolü silah olarak kullanmayacağını söyledi

Editörün Digest’ini ücretsiz açın

Beyaz Saray’ın baş enerji danışmanı, İsrail’in Gazze’yi ablukaya alması ve bombalaması nedeniyle Orta Doğu’da artan öfkeye rağmen Arap petrol üreticilerinin enerjiyi silah olarak kullanmayacağından emin olduğunu söyledi.

Amos Hochstein, Financial Times’a, ABD’li ve Suudi Arabistan dahil Körfez üreticileri arasındaki işbirliği seviyesinin son iki yılda “çok güçlü” olduğunu söyledi.

“Petrol, ticareti yapılan bir emtia haline geldiğinden beri zaman zaman silah olarak kullanıldı, dolayısıyla bu konuda her zaman endişeleniyoruz ve buna karşı çalışıyoruz, ancak henüz bunun gerçekleşmediğini düşünüyorum” dedi. görüşme. “Dünyada iki aktif savaşımız var, bunlardan biri dünyanın üçüncü büyük üreticisini içeriyor [Russia]Diğeri ise füzelerin petrol üretim bölgelerine yakın uçtuğu ancak fiyatların bu yılın en düşük seviyelerine yakın olduğu Orta Doğu’da.

Hochstein, bunun “bu durumu oldukça iyi yönettiğimizi ancak asla dinlenemeyeceğimizi ve durumun gelişmekte olduğunu” gösterdiğini söyledi.

Şöyle ekledi: “Enerji şoklarının önlenmesinde son iki yılda üreticiler ve tüketiciler arasındaki işbirliği ve koordinasyon çok güçlü oldu.”

Körfez’in önde gelen OPEC+ üyeleri, Hamas’ı takip eden İsrail’in Gazze’deki askeri taktiklerini protesto etmek amacıyla İran’ın ambargo çağrılarını reddetti.

Ancak dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan’ın düşüncelerine aşina olanlar, petrol fiyatlarının geçen hafta varil başına 77 dolar ile dört ayın en düşük seviyesine gerilemesinin ve üyeler arasında Gazze konusunda artan öfkenin, daha fazla kesinti yapılması kararına katkıda bulunabileceğini söylüyor. . petrol kaynaklarına.

Riyad’ın gönüllü petrol üretim kesintilerini gelecek yıl OPEC+ üyelerinin 26 Kasım’da Viyana’da yapacağı toplantıya kadar uzatması bekleniyor ve küresel arzın yaklaşık yüzde 1’ine tekabül eden günde 1 milyon varile kadar üretim kesintileri masada olabilir.

READ  Küresel ekonomi sendelerken Çin'in ihracatı üç yılın en büyük düşüşünü yaşadı

Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın üvey kardeşi Suudi Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, Beyaz Saray’ın muhalefetine rağmen OPEC+’nın Ekim 2022’den bu yana üretimi kısmasına öncülük etti.

Suudi Arabistan’ın düşüncelerine yakın kişiler henüz nihai bir kararın verilmediğini vurguladı ve ülkenin enerji bakanının kamuoyuna yapacağı herhangi bir açıklamanın muhtemelen İsrail ile Hamas arasındaki savaş yerine petrol piyasasına odaklanmaya çalışacağını vurguladı.

Riyad, kararlarının siyasi mülahazalara değil piyasa koşullarına dayandığı konusunda sürekli ısrar ediyor.

Prens Abdülaziz geçtiğimiz günlerde, küresel ekonominin zayıflığı ve OPEC dışında artan arz nedeniyle piyasanın gelecek yıl küçük bir fazlalık elde etme yönünde ilerleyebileceği beklentileri üzerine, petrole karşı bahislerini artıran hedge fonlarına saldırdı.

Suudi Arabistan, Filistinli yetkililere göre yaklaşık 11.500 kişinin öldürüldüğü Gazze’de İsrail’in Hamas’a karşı yürüttüğü savaşı kınayan diğer Arap ülkeleri ile birlikte, derhal ateşkes çağrısında bulundu.

İsrailli yetkililere göre bu durum, ABD’nin Arap müttefikleri ile 7 Ekim’de yaklaşık 1.200 kişinin ölümüne yol açan yıkıcı Hamas saldırısının ardından İsrail’in askeri saldırısını güçlü bir şekilde destekleyen Biden yönetimiyle anlaşmazlığa düştü. Filistin İslam Grubu da yaklaşık 240 kişiyi rehin aldı.

Hochstein, OPEC+’nın üretim kesintilerini uzatma olasılığı veya Biden yönetiminin Suudi Arabistan ve diğer üreticilerle görüşmeleri hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Ancak son iki yıldır Washington’un “bir dizi konuda sürekli ve düzenli temas halinde olduğunu” ve “işlerin çok güçlü olduğunu” da sözlerine ekledi.

“Sanırım ABD’deki üreticilerle, Orta Doğu’daki ve dünya çapındaki üreticilerle, fiyatların belirli bir noktaya ulaşmasının bir sınırı olduğu, bunun da küresel ekonomik büyümeyi olumsuz etkilediği ve sonuçta onları etkilediği konusunda bir anlayışa vardık.” Hochstein dedi. “Pozisyonumuzu çok iyi biliyorlar ve sanırım ben de onların pozisyonunu anlıyorum. Her zaman aynı fikirde olmayabiliriz ama önemli olan birlikte çalışabilmemizdir.”

READ  'Enflasyon beklentileri yazıldığı kağıt kadar değerli değil': Bu, Kanada Merkez Bankası'nın enflasyona tepkisi ile ilgili, ancak ABD'de ve her yerde aynı

Washington ile Riyad arasındaki ilişkiler, Başkan Joe Biden’ın göreve gelmesi ve Amerika’nın Krallık ile ilişkilerini yeniden değerlendirme ve Prens Muhammed ile anlaşma yapmama sözü vermesinin ardından gerginleşti.

Ancak Suudi Arabistan ve Washington, ABD güvenlik anlaşması ve nükleer enerji hedeflerinde işbirliği karşılığında krallığın İsrail’le ilişkilerini normalleştirmesine yol açacak bir anlaşmayı müzakere ettiğinde iyileşti.

İsrail ile Hamas arasındaki savaş bu süreci altüst etti, ancak Suudi ve Amerikalı yetkililer, uzun vadede bu müzakereleri daha da ilerletmeye çalışabileceklerini ima etti.

Londra’da David Sheppard’ın ek raporlaması