Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Japon hisseleri son 30 yılın zirvesine ulaştı, yuan doları düşürdü

Japon hisseleri son 30 yılın zirvesine ulaştı, yuan doları düşürdü
  • Asya borsaları:
  • Nikkei en yüksek seviyesine ulaştı ve S&P vadeli işlemleri düştü
  • Dolar, Çin Halk Bankası’nın reformu düzeltmesinin ardından 7.2000 yuan’ın altına geriledi
  • Fed tutanakları, Avrupa PMI’ları ve Nvidia sonuçları bu hafta açıklanıyor

SYDNEY, 20 Kasım (Reuters) – Güçlü kazançlar ve dış talebin üç haftalık kazanç serisini körüklemesi ve Çin merkez bankasının yuanı yükselterek doların genel anlamda zayıflamasına yol açmasıyla Japon hisse senetleri Pazartesi günü 1990’dan bu yana görülmemiş yüksek seviyelere ulaştı.

Japonya’nın Nikkei (.N225) zirvede kar elde etti ancak şu ana kadar ay boyunca %8.2 yükselişini sürdürüyor ve Topix (.TOPX) de çok geride değil.

Yatırımcılar negatif faiz oranlarının nihai olarak sona ermesine hazırlanırken, otomobil üreticileri zayıf yenden ve artan ihracattan faydalanırken, mali hisse senetleri Pazartesi günü yükselişe geçti.

MSCI’nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan en geniş endeksi (.MIAPJ0000PUS), geçen hafta %2,8 artışla iki ayın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra %0,8 yükseldi.

Kara Cuma satışları bu hafta tüketici odaklı ABD ekonomisinin nabzını test edecek, Şükran Günü tatili ise piyasaları zayıflatacak.

Basında çıkan haberlerde İsrail, ABD ve Hamas’ın, çatışmaların beş gün durdurulması karşılığında Gazze’deki düzinelerce rehinenin serbest bırakılması konusunda ilk anlaşmaya vardığı belirtiliyordu ancak bu henüz doğrulanmadı.

Çin’in mavi çip stokları (.CSI300), ülke merkez bankasının faiz oranlarını yaygın olarak beklendiği gibi sabit tutması, ancak yuan için sabit bir oran belirlemesi ve doları 7,2000 seviyesinin altına üç ayın en düşük seviyesine göndermesiyle %0,2 düştü.

EUROSTOXX 50 vadeli işlemleri yatay seyrederken, FTSE vadeli işlemleri yatay seyretti.

S&P 500 vadeli işlemleri yüzde 0,15, Nasdaq vadeli işlemleri ise yüzde 0,35 düştü. S&P şu anda bu yıl yaklaşık %18 arttı ve Temmuz ayındaki zirvesine %2’den az uzakta.

READ  Will Lewis, The Washington Post'un CEO'luğuna atandı

Ancak Goldman Sachs’taki analistler, “Muhteşem 7” hisselerinin yıl içinde şu ana kadar yüzde 73 oranında getiri elde ettiğini, geri kalan 493 şirketin ise sadece yüzde 6 oranında getiri sağladığına dikkat çekiyor.

Bir notta, “Büyük ölçekli teknoloji hisselerinin beklenen üstün satış büyümesi, marjları, yeniden yatırım oranları ve bilanço gücü göz önüne alındığında daha iyi performans göstermeye devam etmesini bekliyoruz” diye yazdılar. “Ancak yüksek beklentiler göz önüne alındığında risk/ödül profili pek ikna edici değil.”

Teknoloji devi Nvidia (NVDA.O) Salı günü üç aylık sonuçlarını açıkladı ve tüm gözler yapay zeka ile ilgili ürünlere olan talebin durumu üzerinde olacak.

ABD ekonomik verilerinin akışı bu hafta istikrarlı bir akışa dönüşüyor ancak Fed’in son toplantısından sonraki dakikalar, faiz oranlarını ikinci kez sabit tutarken politika yapıcıların düşüncelerine biraz renk verecek.

Fiyatı harika

Piyasalar Aralık ayında veya gelecek yıl başka bir faiz artırımı riskini tahmin edebiliyor ve Mart ayından itibaren %30’luk bir faiz artırımı ihtimaline işaret ediyor. Vadeli işlemler aynı zamanda 2024 için yaklaşık 100 baz puanlık indirime işaret ediyor; bu oran, Ekim ayındaki olumlu enflasyon raporunun piyasaları sarsmasından önceki 77 baz puana göre artış gösteriyor.

Bu beklentiler tahvillerin yükselmesine yardımcı oldu; 10 yıllık Hazine tahvil getirileri geçen hafta 19 baz puan düştükten sonra %4,45 seviyesinde ve Ekim ayının en yüksek seviyesi olan %5,02’den çok uzaktaydı.

Ayrıca geçen hafta ABD dolarını bir dizi para biriminde yaklaşık %2 oranında düşürdü ve euronun geçen haftaki %2,1’lik artışın ardından 1,09365 dolara yükselmesine yardımcı oldu.

Dolar, düşük getirisi olan yen karşısında da değer kaybetti; en son %0,5 düşüşle 148,89’a ve son zirvesi olan 151,92’nin altına indi. Bu hafta sonunda güçlü bir ücret turu ve yüksek çekirdek enflasyon okuması beklentileri, BOJ’un nihai sıkılaştırması hakkında daha fazla konuşma yapılmasına yol açtı.

READ  68 yaşındaki mühendis, uzun görev süresinin anahtarı olan bir şirkette 50 yıl geçirdi

Vadeli işlemler verileri, spekülatif hesapların yendeki kısa pozisyonlarını Nisan 2022’den bu yana en yüksek seviyeye çıkardığını gösterdi ve bu da bu pozisyonların düşme riskine işaret etti.

Avrupa imalat sanayine ilişkin yakından izlenen anketler bu hafta yayınlanacak ve herhangi bir zayıflık belirtisi, Avrupa Merkez Bankası’nın erken faiz indirimi yönündeki bahisleri teşvik edecek.

NAB analistleri, “Son zamanlarda gördüğümüz keskin bozulma göz önüne alındığında, bu anketler euro bölgesi hizmet sektöründe çok önemli olacak” dedi. “Başka bir e-baskı ortaya çıkarsa, ECB kesintilerinin fiyatlandırmasının 2024 için fiyatlandırılan mevcut 100 baz puanlık kesintilerin ötesine geçmesini bekleyin.”

Piyasalar Nisan ayına kadar gevşeme ihtimalinin %70 olduğunu ima ederken, birçok ECB yetkilisi hala para politikasını daha uzun süre sıkı tutmanın gerekliliğinden bahsediyor.

Riksbank bu hafta toplanacak ve artan enflasyon ve zayıf para birimi göz önüne alındığında faiz oranlarını yeniden artırabilir.

Emtia piyasalarında petrol, OPEC+’nın 26 Kasım’daki toplantısında üretim kesintilerini uzatacağı veya artıracağı yönündeki spekülasyonların etkisiyle Cuma günü dört ayın en düşük seviyelerinden toparlandı.

Brent 58 sent artışla varil başına 81,19 dolara yükselirken, ABD ham petrolünün fiyatı 49 sent artışla varil başına 76,38 dolara yükseldi.

Altın fiyatı geçen hafta yüzde 2,2 yükseldikten sonra hafif yükselerek ons ​​başına 1.982 dolara yükseldi.

Wayne Cole bildiriyor. Lincoln Feast’in Düzenlediği

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar