Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bilim adamları çöl yosunlarının ‘Mars’ta hayatta kalabileceğini’ keşfetti | Mars

Bilim adamları çöl yosunlarının ‘Mars’ta hayatta kalabileceğini’ keşfetti |  Mars

Matt Damon, hit film The Martian’da hayatta kalmak için mürettebatın biyolojik atıklarında yetiştirilen patateslere güvenirken, araştırmacılar bunun Mars’ta yaşamın kurulmasında çok önemli olabilecek mütevazı bir çöl yosunu olduğunu söylüyor.

Çin’deki bilim insanları bulduklarını söylüyor Centricia caninervis – Antarktika ve Mojave Çölü gibi bölgelerde bulunan bir alg – Kuraklık, yüksek düzeyde radyasyon ve aşırı soğuk gibi Mars’takine benzer koşullara dayanabilir.

Centrichia caninum. Fotoğraf: Lee Rentz/Alamy

Ekip, çalışmalarının böyle bir ortamda tüm bitkilerin hayatta kalmasını araştıran ilk çalışma olduğunu ve aynı zamanda seralar yerine gezegenin yüzeyinde bitki yetiştirme olasılığına odaklandığını söylüyor.

Ekip, “Çalışmamızda elde edilen benzersiz bilgiler, aşırı stres koşullarına uyum sağlayan, doğal olarak seçilmiş bitkiler kullanılarak dış uzayın kolonileştirilmesinin temelini oluşturuyor” diye yazdı.

Araştırmada yer almayan Florida Üniversitesi’nden alg uzmanı Profesör Stuart McDaniel, bu fikrin değerli olduğunu belirtti.

“Karasal bitkilerin yetiştirilmesi, herhangi bir uzun vadeli uzay görevinin önemli bir parçasıdır çünkü bitkiler karbondioksiti ve suyu verimli bir şekilde oksijene ve karbonhidratlara, yani insanların hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu havaya ve yiyeceğe dönüştürür” dedi. uzayda diğer önemli hizmetleri sağlar.

SETI Enstitüsü’nden Dr. Agata Szubanska da bu görüşe katılarak, alglerin Mars’ta bulunan kayalık malzemeleri zenginleştirmeye ve dönüştürmeye yardımcı olarak diğer bitkilerin büyümesine olanak verebileceğini belirtti.

“Aksi takdirde yosun lezzetli olmaz ve salataya harika bir katkı sağlamaz” dedi.

İnovasyon Dergisi’nde YazmakÇin’deki araştırmacılar, çöl yosunlarının nasıl sadece hayatta kalmayıp, aynı zamanda neredeyse tamamen kuraklıktan hızla kurtulduklarını anlatıyor. Ayrıca, -80°C’de beş yıla kadar ve -196°C’de 30 güne kadar kaldıktan sonra normal büyüme koşulları altında ve gama ışınlarına maruz kaldıktan sonra, yeni büyümeyi bile teşvik eden yaklaşık 500 Gy’lik dozlarda yenilenmeyi başardı. .

READ  NASA'dan Makenzie Lystrup, Sagan'ın 'Soluk Mavi Noktası' üzerine yemin etti

Ekip daha sonra Mars’ta bulunanlara benzer basınç, sıcaklık, gaz ve ultraviyole radyasyon içeren bir ortam yarattı. Ekip, yosunun Mars benzeri bir ortamda hayatta kaldığını ve yedi gün maruz kaldıktan sonra bile normal büyüme koşulları altında yeniden canlanabildiğini buldu. Ekip ayrıca bu tür radyasyona maruz kalmadan önce kuruyan bitkilerin daha iyi sonuç verdiğini fark etti.

Araştırmacılar, “Geleceğe baktığımızda, bitkilerin uzayda kolonileşme ve büyüme potansiyelini daha fazla test etmek için bu umut verici alglerin Mars’a veya Ay’a getirileceğini öngörüyoruz” diye yazdı.

McDaniel, çoğu bitkinin uzay yolculuğunun yarattığı strese dayanamayacağını belirtti.

“Bu çalışma ilginç çünkü çöl yosununun, Mars’a yapılacak bir görevde bulunabilecek çok yüksek radyasyon seviyeleri, çok soğuk sıcaklıklar ve çok düşük oksijen seviyeleri dahil olmak üzere bazı streslere kısa süre maruz kaldıklarında hayatta kaldığını gösteriyor.” söz konusu.

Ancak araştırmanın sınırlamaları olduğunu da sözlerine ekledi.

McDaniel, “Bu deneyler önemli bir ilk adımı temsil ediyor, ancak alglerin Mars koşulları altında önemli bir oksijen kaynağı olabileceğini veya çöl alglerinin Mars bağlamında gelişip çoğalabileceğini göstermiyorlar” dedi.

Szubanska, diğer sorunların yanı sıra çalışmanın parçacık radyasyonunun etkisini test etmediğini de ekledi.

“Bence dünya dışı seralarda bitki yetiştirmeye yaklaşıyoruz ve alglerin de bunda kesinlikle yeri var” dedi. “Alglerin veya herhangi bir öncü türün Mars’ı veya başka herhangi bir ötegezegeni yaşanabilir hale getirmeye hazır olduğunu öne sürmek abartı olur.”

Wageningen Üniversitesi’nden Dr. Weger Waimelinck de Kızıl Gezegendeki sıcaklıkların nadiren donma noktasını aştığı, açık havada bitki yetiştirmeyi imkansız hale getirdiği endişelerini dile getirirken, yeni çalışmada Mars’ta bulunana benzer bir toprak kullanılmadı.

“Algler, Mars koşullarında en fazla birkaç gün işlendi ve ardından Dünya koşullarında kum üzerinde yeniden büyüdü. Bu elbette onların Mars koşullarında büyüyebileceğini asla kanıtlamıyor” dedi.

READ  Arkeologlar Virgin Galactic'in son uzay uçuşları nedeniyle bu gerçeği gözden kaçırıyorlar

Ancak ABD’deki Villanova Üniversitesi’nden Profesör Edward Guinan, çalışmayı etkileyici olarak nitelendirdi.

“Bu dayanıklı yosun, Mars’ta koloni kurmak için umut verici bir öncü bitki olabilir” dedi, ancak yosunun büyümesi için suya ihtiyaç duyacağını da belirtti.

“Daha gidecek çok yolumuz var, ancak bu basit çöl yosunları gelecekte Mars’ın küçük kısımlarını insanlık için yaşanabilir hale getirmek için umut sunuyor” dedi.