Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Pompei’deki 508 milyon yıllık trilobit fosilleri daha önce görülmemiş özellikler gösteriyor

Pompei’deki 508 milyon yıllık trilobit fosilleri daha önce görülmemiş özellikler gösteriyor

508 milyon yıl öncesine ait trilobitlerin volkanik malzemede korunmuş halde bulunması, daha önce hiç görülmemiş ayrıntıları 3D olarak ortaya çıkarıyor. Fosilleşmeleri o kadar hızlı olmuş ki, küçük kabukları yerinde kalmış, ağız kısımları ve iç organlar gibi yumuşak dokular hala görülebilmektedir.

Trilobitler, volkanlardan fışkıran ve bazen yüksek hızlara ulaşan sıcak, yoğun malzeme olan lav akıntılarına gömüldü. 200 metre (656 fit) her saniye. Normalde yoluna çıkan her türlü yaşamı yakar, ancak deniz ortamında bu durum değişebilir.

Araştırmanın yazarlarından biri, “Külün aktığı deniz yüzeyi ölümcül derecede sıcak olurdu ve evet, hayvanları en derin yerlerinden yakabilirdi” dedi. Dr.Greg Edgecombe Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi’nden bir arkeolog, IFLScience’a şöyle konuştu: “Kül, deniz tabanında yaşayan tripodlar tarafından alınıp taşınırken deniz suyuna karışmış olmalı.” yeterince kül var.”

Bu antik harikalar Fas Atlası’nda toplanmış ve kül içinde mükemmel bir şekilde muhafaza edilmeleri nedeniyle “Pompeii” trilobitleri adı verilmiştir. İnanılmaz derecede yaşlılar ama şimdiye kadar bulunan en eski trilobitler değiller.

Yaklaşık 508 milyon yaşında olan bu canlılar, geçmişi yaklaşık 521 milyon yıl öncesine dayanan en yaşlı trilobitlerden daha gençtir. Ayrıca Rusophycus adı verilen, trilobitlerin eseri olduğuna inanılan ve 528 milyon yıldan daha eski, yuva şeklindeki iz fosiller de mevcut.

Ancak karşılaştırmalı orfozlar sergiledikleri koruma derecesi açısından hala dikkat çekicidir.

Edgecombe, “Örneklerimizi benzersiz kılan, özellikle bozulmamış olanları, uzantılarının üç boyutlu olarak korunmasıdır” diye ekledi. “Uzantılar düzleştirilmemiş, yeniden yönlendirilmemiş veya kırılmamıştır. Bunlar, hayata yakın yönlerde korunmuştur. kaya matrisindeki bir boşlukta korunduğunu, “3 boyutlu olarak görmek için CT taraması yapabiliriz.”

“Şistte korunan uzantılar kıllarını güzel bir şekilde koruyabilir, ancak fosiller o kadar sıkıştırılmış ki neredeyse iki boyutlular ve alt kısımlarını görmek için uzantıların üst kısımlarını mekanik olarak delmek için yıkıcı örnekleme kullanmak zorundayız. Örneklerimiz çalışma sonrasında da eskisi kadar mükemmel.”

Daha önce hiç görülmemiş bu ayrıntılar, yarık benzeri bir ağız ve benzersiz dikey besleme uzantılarıyla tamamlanan trilobitleri artık gerçek hayata daha önce gördüğümüzden daha yakın gördüğümüz anlamına geliyor. Çok güzel değil mi?

Çalışma dergide yayınlandı Bilimler.