Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

James Webb, Jüpiter’in Büyük Kırmızı Noktasının üzerindeki gizemli yapıları tespit etti

James Webb, Jüpiter’in Büyük Kırmızı Noktasının üzerindeki gizemli yapıları tespit etti

Daha önce görünmez olanı ortaya çıkarın.

Yerlere kadar sıkıldım

Olağanüstü James Webb Uzay Teleskobu, evrenin en uzak noktalarını görüntülemek için kullanıldı. Ancak hız değiştiren gökbilimciler, gezegenin muazzam yeteneklerinden eve daha yakın bir hedef üzerinde faydalandılar: kudretli gezegen Jüpiter – ve bunu yaparken, gaz devi gezegende daha önce hiç görülmemiş gizemli özellikler ve yapılar keşfettiler. James Webb Teleskobu’nun muhteşem çözünürlüğünden bahsetmiyorum bile.

A’da detaylandırıldığı gibi Staj Dergide yayınlandı doğal astronomi, Bilim insanları, Dünya’yı yutacak kadar büyük ve güneş sistemindeki en büyük fırtına olan Jüpiter’deki ünlü Büyük Kırmızı Nokta’nın üzerinde atmosferin bir bölgesini gözlemlediler.

Ancak şaşırtıcı boyutlarına rağmen atmosferin bu kısmı, daha önce onu ilgi çekici bulmayan gökbilimciler tarafından ihmal edildi. Artık tamamen hatalı olduklarını itiraf etmekten mutluluk duyuyorlar.

Leicester Üniversitesi’nden araştırmanın başyazarı Henrik Melin, bir makalesinde “Bu alanın belki de safça, gerçekten sıkıcı olacağını düşündük” dedi. ifade iş hakkında. “Daha heyecan verici olmasa da aslında kuzey ışıkları kadar ilginçler” diye ekledi. “Jüpiter şaşırtmayı asla bırakmaz.”

parla

Mellin’in bahsettiği ışıklar Jüpiter’in kuzey ve güney kutuplarını süslüyor ve kolaylıkla görülebiliyor. Ancak atmosferin üst kısmında yer tabanlı teleskopların gözlemlemesinin zor olduğu kanıtlanmış daha hafif bir parıltı mevcut. O kadar gösterişli olmayabilir ama anlaşılması güç olması onun özel çekiciliğidir.

Neyse ki James Webb Teleskobu bu sorunla baş edebilecek eşsiz bir yeteneğe sahip. Güneş etrafındaki açık alanda yörüngede döner ve Yakın Kızılötesi Spektrometre (NIRSPEC) gibi en zayıf ışık kaynaklarının bile yaydığı sırları tespit edebilen gelişmiş kızılötesi sensörlerle donatılmıştır.

Örneğin araştırmacılar, Avrupa Uzay Ajansı tarafından yayınlananlar da dahil olmak üzere Temmuz 2022’de yapılan gözlemlerde her türlü tuhaflığın gizlendiğini buldu. Tanımlandı beğenmek Karmaşık yapılarVe “karanlık yaylar” ve “parlak noktalar”.

READ  Görünmez karanlık maddeyi görünür ışığa dönüştürmek

Sandviç alanı

Jüpiter’in üst atmosferi, Jüpiter’in alt atmosferi ile güçlü manyetik alanı arasındaki sınırı oluşturduğundan, inanılmaz enerji etkileşimlerine ev sahipliği yapar. Kuzey ve güney ışıklarının, uydusu Io’daki volkanik malzemenin püskürtülmesinden kaynaklandığına inanılıyor.

Ancak araştırmacılar, Büyük Kırmızı Noktanın üzerindeki bu parıltıya tamamen başka bir şeyin neden olduğundan şüpheleniyorlar: Dünya’da nadiren gördüğümüz güçlü yerçekimsel etkileşimler.

Henriques, “Bu yapıyı değiştirmenin bir yolu, kumsala çarpan dalgalara benzer şekilde yerçekimi dalgalarının kumda dalgalanmalar yaratmasıdır” dedi. “Bu dalgalar, Büyük Kırmızı Nokta çevresinde, çalkantılı alt atmosferin derinliklerinde üretiliyor ve yukarıya doğru ilerleyerek üst atmosferin yapısını ve emisyonlarını değiştirebiliyor.”

Takip eden gözlemlerle gökbilimciler bu dalgaların Jüpiter’in atmosferinde nasıl ilerlediğini ortaya çıkarmayı umuyorlar.

Uzay hakkında daha fazlası: Galaksimizin merkezindeki “ölümsüz” yıldızları besleyen garip bir şey var gibi görünüyor