Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Büyük bir gezegen çarpışmasının etkileri ilk kez görüldü • Earth.com

Büyük bir gezegen çarpışmasının etkileri ilk kez görüldü • Earth.com

Uluslararası bir gökbilimciler konsorsiyumu, güneşimizi anımsatan bir yıldızın çevresinde iki buzlu dev ötegezegenin feci bir gezegen çarpışmasına girdiğinin gözlemlendiğini bildirdi. Bu devasa olay, yoğun bir ışık parlaması ve ardından muazzam toz bulutlarının yayılmasıyla karakterize edildi.

İlk gözlem

Bu yıldız sistemini çevreleyen komplo, bir astrofizik meraklısının yıldız ışığının eğrisini takip ederken tuhaf bir desen keşfetmesiyle başladı. Sistemin kızılötesi dalga boylarındaki parlaklığı, yıldızın görünür ışıkta kararmasının gözlemlenmesinden üç yıl önce neredeyse iki kat artış gösterdi.

Dr. Matthew Kenworthy, ortak yazar Leiden ÜniversitesiBu olağandışı gözlem karşısında şaşkınlığını dile getirerek, olayın tamamen beklenmedik olduğunu kabul etti. Astronomi camiasında dolaşan ilk görünür ışık eğrisi verileri diğer uzmanların dikkatini çekti ve onları bir dizi teleskop kullanarak bu yıldızın yakından incelenmesini yoğunlaştırmaya yöneltti.

Bu bulguda sosyal medyanın rolü dikkat çekicidir. Bu, başka bir gökbilimcinin, yıldızın kızılötesindeki artan parlaklığına vurgu yapan bir yayınıydı; bu, gözlemlenen optik solmadan bin yıl önce meydana gelen bir olaydı.

Gezegen çarpışmalarını inceleyin ve adlandırın

Bu çalışmadaki odak yıldızı, görünür dalga boylarında keşfedilmesine yardımcı olan teleskop ağından türetilen bir isim olan ASASSN-21qj olarak adlandırılmıştır. Sonraki iki yıl boyunca yıldız, profesyonel ve amatör gökbilimciler tarafından yakından izlendi.

Kolektif araştırmaları, bu gözlemlerin ardındaki en olası neden konusunda fikir birliğine varılmasını sağladı. NASA tarafından kaydedilen kızılötesi parlaklık Yeni yollar Esas olarak uzay teleskoplarını kullanarak asteroitleri ve kuyruklu yıldızları tespit etmeye yönelik olan görevin, iki buzlu dev ötegezegenin çarpışmasından kaynaklandığı sonucuna varıldı.

Dr Simon Locke, Bristol Üniversitesi’nden bir başka ortak yazar jeoloji Bölüm, kendi hesaplamalarına ve simülasyonlarına başvurarak hipotezlerini açıkladı. Gözlemlenen parlayan malzemenin özelliklerinin ve ömrünün, bu iki gök cismi arasındaki çarpışmadan beklenebileceklerle uyumlu olduğunu açıkladı.

READ  maddenin yeni aşaması

Gezegenler çarpıştıktan sonra ne olur?

Bu gezegensel çarpışmanın etkileri yaygın bir enkaz bulutu olarak görülüyordu. Bu bulut yıldızın önünden geçerken, kızılötesi saçılımdan yaklaşık üç yıl sonra meydana gelen karartmanın sorumlusuydu.

Bu çarpışmanın yansımaları devam ediyor. Gökbilimciler enkaz bulutunun eninde sonunda çarpma kalıntılarının yörüngesi boyunca dağılmasını bekliyor. Bu durum ortaya çıktıkça, ışığın buluttan saçılması hem yerdeki teleskoplar hem de NASA’nın Seçkin Uzay Teleskobu ve NASA’nın Seçkin Uzay Teleskobu kullanılarak gözlemlenebilir hale gelebilir. JWST.

Gezegenlerin yanında ne olacak?

Astronomi camiası bu sistemin gelecekteki yoluna ilişkin beklentilerle dolu. Bristol Üniversitesi’nden ortak yazar Dr. Zoe Lenhart, bu kozmik olayın ardından olası gelişmeler hakkında spekülasyonlarda bulundu. Biriken malzemenin daha sonra yeni oluşan gezegenin etrafında dönecek bir dizi uydu oluşturmak için birleşebileceğini öngörüyor.

Bu olay astronomi camiasına dış gezegen çarpışmalarının dinamiklerini gözlemlemek ve anlamak için nadir ve değerli bir fırsat sağladı. Bu devasa çarpışmanın kalıntıları gelişmeye devam ettikçe, dünyanın dört bir yanındaki gökbilimciler bu eşi benzeri görülmemiş olay hakkında daha fazla bilgi toplamayı umarak tetikte kalacaklar.

Gezegen çarpışmaları hakkında daha fazla bilgi

Yukarıda öğrendiğimiz gibi, gezegen çarpışmaları her ne kadar bilimkurgu malzemesi gibi görünse de dünyamızın şekillenmesinde çok önemli bir rol oynuyor. Bu felaket olayları gezegenleri şekillendirdi, ayları yarattı ve hatta tüm güneş sistemlerinin kaderini belirledi.

Gezegen çarpışmaları nasıl meydana gelir?

Uzayın genişliğinde çekim kuvvetleri hakimdir. Gezegenler, ilk gezegenler ve diğer gök cisimleri bu kozmik çekişmenin melodisine göre dans ediyor. Bazen bu yörüngeler kesişir veya kararsız hale gelir, bu da iki nesnenin çarpışmasına neden olur. Bu çarpışmaların sonucunu belirleyen, çarpmanın boyutu, hızı ve açısıdır.

Dünya’nın ayının doğuşu

Kendi ayımız bu şiddet olaylarının bir kanıtıdır. Bilim adamlarının çoğu, yaklaşık 4,5 milyar yıl önce, genellikle Theia olarak adlandırılan Mars büyüklüğünde bir nesnenin genç bir Dünya ile çarpıştığına inanıyor.

READ  James Webb, yıldızları olmayan birkaç gezegen çiftini gözlemliyor

Bu çarpışma, uzaya büyük miktarda enkaz fırlattı ve bunlar sonunda Ay’ı oluşturmak üzere toplandı. Dev çarpışma hipotezi olarak bilinen bu teori, Ay ve Dünya’nın izotop bileşimlerinin neden benzer olduğunu açıklıyor.

Gezegenlerin yaratılışı ve yok edilmesi

Tüm etkiler yaratılışa yol açmaz; Bazıları yıkıma yol açar. Güneş sistemimizin tarihinin erken dönemlerinde, başıboş protogezegenler muhtemelen ortalıkta geziniyor ve ara sıra birbirleriyle çarpışıyordu. Bu çarpışmalar bir ön gezegeni parçalayabilir, içindeki maddeleri dağıtabilir ve onun tam teşekküllü bir gezegen olmasını engelleyebilir.

Tersine, çarpışmalar da gezegenlerin oluşmasına neden olabilir. Toz ve kayalar sayısız çarpışma sonucu birbirine yapışır ve yavaş yavaş büyür. Zamanla, bu birleşen nesneler yörüngelerini diğer enkazlardan temizlemeye yetecek kadar kütle biriktirir ve onlara gezegen takma adını kazandırır.

Gelecekteki gezegen çarpışmaları

Güneş sistemimizdeki olgun gezegenler arasındaki büyük çarpışmalar, göreceli olarak sabit ve istikrarlı yörüngeleri nedeniyle pek olası olmasa da, yukarıda tartışılan ASASSN-21qj gibi diğer yıldız sistemlerinde hala bu tür olaylar yaşanıyor. Bu etkiler gezegenlerin atmosferlerini değiştirebilir, yörüngelerini etkileyebilir ve hatta yeni gök cisimleri oluşturabilir.

Yaşam arayışında gezegen çarpışmaları

Dünya dışı yaşamı bulma arayışımızda etkiler de rol oynuyor. Etki, gezegenin atmosferini yok edebilir veya yaşam için uygun olmayan koşullar yaratabilir. Ancak aynı zamanda su gibi hayati önem taşıyan maddeleri çorak dünyalara da ulaştırabilirler.

Gezegensel çarpışmalar, her ne kadar şiddetli ve kaotik olsa da, kozmik dokudaki temel unsurlardır. Bize yaratım ve yıkımın sıklıkla el ele gittiği evrenimizin dinamik doğasını hatırlatıyorlar. Evrendeki yolculuğumuza devam ederken bu olayları anlamak şüphesiz geçmişimize ışık tutacak ve geleceğimize dair ipuçları verecektir.

Araştırmanın tamamı dergide yayınlandı doğa.

Okuduklarımı beğendin mi? İlgi çekici makaleler, özel içerik ve en son güncellemeleri almak için bültenimize abone olun.

READ  Kozmik uçlardaki kayalık gezegenin sırlarını ortaya çıkarıyor

Tarafından size sunulan ücretsiz bir uygulama olan EarthSnap’te bizi ziyaret edin Eric Ralls ve Earth.com.