Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

“Bir adamın çöpü”… 60.000 dolarlık nadir bir tarihi bilgisayardır

“Bir adamın çöpü”… 60.000 dolarlık nadir bir tarihi bilgisayardır

Smithsonian Magazine’e göre, Londra’daki bir kurtarma şirketi bir mülkü temizlerken tuhaf görünümlü bir bilgisayar buldu. Kimse onun ne olduğunu bilmiyordu ve hızlı bir çevrimiçi aramayla hiçbir şey bulamadılar. Söz konusu iki cihaz son derece nadirdi Bilgisayarlar S1 1970’li yılların başlarına kadar uzanıyor.

Her ne kadar bu cihazlar devasa görünse de Intel 8008 CPU’lara sahipti ancak yerleşik monitörleri, klavyeleri ve yazıcıları vardı. Bu iki makine Londra’daki Kingston Üniversitesi’nde pek bilinmiyordu ve şu anda satışa sunuldu. Muhtemelen her biri yaklaşık 60.000 dolar getirecek. Hurda kurtarma açısından fena değil.

İronik olarak, 60.000 dolarlık fiyat etiketi, 90.000 dolarlık orijinal maliyetten daha az. Makale, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki NASA tesislerinde birkaç Q1’in kullanıldığını belirtiyor. Avrupa ve Asya’da da satıldığına dair raporlar var. Yeni cihazın 8008 yerine Zilog Z80 kullanan Q1 cihazlarından biri mi olduğu yoksa her iki cihazın da orijinal Q1 CPU’yu mu kullandığı belli değil.

Eğer 1. Çeyrek’i duymadıysanız Hackaday’i okumamışsınız demektir ancak aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Elbette bu bir Z80 makinesi ama içine bir göz atabilirsiniz. 8008 kötü bir üne sahipti, ancak o dönemde kesinlikle yüksek teknolojiye sahipti.

READ  11/11/2023 için çevrimiçi bulmaca ve sudoku bulmaca cevapları