Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, Boeing’in Starliner’ında daha fazla sorun buldu ancak mürettebatın fırlatılması 1 Haziran’da planlandı

NASA, Boeing’in Starliner’ında daha fazla sorun buldu ancak mürettebatın fırlatılması 1 Haziran’da planlandı
Yakınlaştır / Boeing Starliner uzay aracı, bu ayın başlarında fırlatma rampasındaki Atlas V roketinin tepesinde.

NASA ve Boeing’in üst düzey yöneticileri Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, helyum sızıntısı ve geminin itiş gücündeki bir “tasarım hatası”nın birkaç hafta süren ayrıntılı analizinin ardından Starliner uzay aracının ilk insanlı test uçuşunu 1 Haziran’da başlatmayı planladıklarını söyledi. Sistem.

Geçtiğimiz iki buçuk hafta boyunca yapılan kapsamlı veri incelemeleri, yetkililerin küçük ve istikrarlı olarak tanımladığı sızıntının olası nedeni üzerinde karara vardı. Yetkililer, bu incelemeler sırasında mühendislerin, sızıntı daha da kötüleşse bile bunun Starliner’ın Uluslararası Uzay İstasyonuna yapılacak test uçuşuna kabul edilemez bir risk eklemeyeceğine dair güven oluşturduklarını söyledi.

Ancak mühendisler ayrıca, Starliner’ın tahrik sistemindeki (Boeing program yöneticisine göre tüm olası arıza modlarının %0,77’sini oluşturan) beklenmedik teknik arızalar kombinasyonunun, uzay aracının görev sonunda yörüngeden çıkma yakması gerçekleştirmesini engelleyebileceğini de buldu. .

NASA’nın Ticari Mürettebat Programı yöneticisi Steve Stich, “Helyum sızıntısını incelerken, endişelenmemiz gereken başka bir şey olmadığından emin olmak için itiş sisteminin geri kalanına da baktık” dedi. 2014 yılında Starliner uzay aracının geliştirilmesi için Boeing’e 4,2 milyar dolarlık bir sözleşme verildi.

“Dikmede bir tasarım güvenlik açığı bulduk… [propulsion] Stitch Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, “Bu helyum sızıntısını analiz ettik, bazı çok uzak arızalar nedeniyle yedekli bir yörüngesel yanma gerçekleştirme yeteneğimiz yoktu” dedi.

Bu iki sorun birer birer ortaya çıkarıldı ve mühendislere geçici çözümler bulmaları için zaman tanımak amacıyla Starliner’ın test uçuşu yerde tutuldu. Bu, astronotların 2019 ve 2022’deki iki insansız test görevinin ardından ilk kez bir Starliner uzay aracıyla yörüngeye uçması olacak.

READ  MOXIE deneyi Mars'ta oksijen üretmeyi başardı

Starliner programı, esas olarak uzay aracının yazılımı, paraşütleri ve Aerojet Rocketdyne tarafından sağlanan itiş sistemindeki sorunlar nedeniyle programın yıllarca gerisinde kaldı. Yazılım sorunları, Starliner’ın 2019’daki ilk test uçuşunu Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmeden önce yarıda kesti ve Boeing’i, uzay aracının astronotlar için yeterince güvenli olduğuna dair güven kazanmak amacıyla plansız bir ikinci test uçuşu yapmaya zorladı. NASA ve Boeing, geminin tahrik sistemindeki valflerin aşınması sorununu aşmak için ikinci insansız test uçuşunu yaklaşık bir yıl erteledi.

Geçtiğimiz yıl, mürettebatlı test uçuşu için planlanan lansmandan sadece birkaç ay önce, yetkililer Starliner’ın kanopilerinde bir tasarım sorunu keşfettiler ve Boeing’in kapsülün kokpitinin içine yanıcı bant yerleştirdiğini tespit ettiler. Boeing’in Starliner’ı nihayet Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan uzun zamandır beklenen mürettebatlı test uçuşu için uçmaya hazır görünüyordu.

NASA Komutanı Butch Wilmore ve pilot Sonny Williams, 6 Mayıs’ta uzay aracının United Launch Alliance Atlas V roket valfindeki bir arıza nedeniyle yetkililerin geri sayımı durdurması üzerine Starliner’daki koltuklarına bağlıydı. ULA, Mayıs ayının ortalarında başka bir fırlatma girişimini göz önünde bulundurarak, valfi değiştirmek için roketi hangarına geri gönderdi.

Ancak geri sayımın ardından yer ekipleri Starliner’ın servis modülünde helyum sızıntısı tespit etti. Başlangıçtaki bazı sorun giderme işlemlerinin ardından sızıntı oranı dakikada yaklaşık 70 psi’ye yükseldi. O zamandan bu yana okulu bırakma oranı sabitlendi.

Stitch, “Sızıntı oranının artması bizi duraklattı ve bu sızıntıya neyin sebep olduğunu anlamak istedik” dedi.