Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bir Bakışta Rus-Ukrayna Savaşı: İstilanın 340. Gününde Bildiklerimiz | Dünya Haberleri

Bir Bakışta Rus-Ukrayna Savaşı: İstilanın 340. Gününde Bildiklerimiz | Dünya Haberleri
 • Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, önümüzdeki hafta yapılacak AB-Ukrayna zirvesi öncesinde şunları söyledi: Ukrayna Bloğun koşulsuz desteğine sahipti ve Avrupa değerlerini savunmak için Rus saldırılarına karşı kazanması gerekiyordu. Hiçbir şart ve koşul olmaksızın Ukrayna’nın yanındayız. Ukrayna ortak değerlerimiz için savaşıyor, uluslararası hukuka ve demokrasi ilkelerine saygı için savaşıyor ve bu yüzden Ukrayna bu savaşı kazanmalı.”

 • Bölge valisi, Cumartesi günü Ukrayna’nın doğusundaki Kostyantynivka’nın bir yerleşim bölgesinde bir Rus saldırısında üç kişinin öldüğünü söyledi. Dört konut ve bir otelin de yıkıldığı saldırıda 14 kişi daha yaralandı. Ukrayna Savunma Bakanlığı’na göre Rusya, Konstantynivka’ya çok sayıda roketatarla saldırılar düzenledi.

 • Rusya, Ukrayna ordusunu kasıtlı olarak bir hastaneyi bombalamakla suçladı. Cumartesi günü doğu Ukrayna’nın Rus kontrolündeki bir bölgesinde. Baskında 14 kişinin öldüğü, 24 hasta ve sağlık personelinin yaralandığı belirtildi. Rusya Savunma Bakanlığı, saldırının Rus kontrolündeki Novoydar yerleşimindeki bir hastaneyi vurduğunu ve ABD tarafından sağlanan Himars füze fırlatma sistemi kullanılarak gerçekleştirildiğini söyledi. Associated Press, bu iddiaların bağımsız olarak doğrulanamayacağını belirtti.

 • Kiev ve Batılı müttefikleri, Ukrayna’ya uzun menzilli füzeler ve askeri uçak tedarik etme olasılığı konusunda “hızlı” görüşmeler yapıyor.Associated Press’in bildirdiğine göre, Ukrayna cumhurbaşkanının kıdemli bir yardımcısı söyledi. Volodymyr Zelensky’nin danışmanı Mykhailo Podolyak, Ukrayna’nın Batı’daki destekçilerinin “savaşın nasıl geliştiğini anladığını” ve ABD ve Almanya tarafından taahhüt edilen zırhlı savaş araçlarına koruma sağlayabilecek uçak tedarik etme ihtiyacını anladığını söyledi.

 • Ukrayna Cuma günü yaptığı açıklamada, pilotlarının Batı savaş uçaklarında savaşmak için eğitim almalarının yaklaşık altı ay süreceğini söyledi. Amerikan F-16’ları gibi, Kiev, dördüncü nesil savaş uçaklarını güvence altına alma kampanyasını yoğunlaştırırken. Ukrayna, bu hafta Almanya ve ABD’nin, şimdi Batı’nın da uzun menzilli füzeler ve savaş uçakları sunacağını umduğu Kiev’e ağır tanklar tedarik etmeyi planladıklarını açıkladığında büyük bir ivme kazandı.

  READ  “Dünyaya tekrar hoş geldiniz!”: Avustralya, iki yıl sonra sınırlarını tamamen yeniden açıyor
 • Kuzey Kore Cumartesi günü ABD’nin savaş tankı sağlama taahhüdünü kınadıReuters, Merkezi Haber Ajansı’nın devlet medyasına dayandırdığı haberinde, Washington’un vekâlet savaşı yoluyla hegemonya kazanmak için “kırmızı çizgiyi daha da aştığını” iddia etti. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un kız kardeşi Kim Yo Jong, yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin ABD’ye karşı Rusya ile “aynı siperde duracağını” söyledi.

 • Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, Lynn Tracy ile bir görüşme yapacak. Rus Bilgi Ajansı’na göre, ABD’nin yeni büyükelçisi önümüzdeki hafta başında Moskova’ya gidecek.

 • Cumartesi günü Volodymyr Zelensky, Rus sporcuları 2024 Olimpiyatlarından men etme çabalarını ikiye katladı, rekabet etmelerine izin verilirse Ukrayna’ya karşı bir savaşı haklı çıkarmaya çalışacaklarını söyleyerek. Zelenskiy Cuma günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Rusya’yı Paris’teki yaz oyunlarının dışında tutmak için uluslararası bir kampanya başlatacağını söyledi. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova Cuma günü yaptığı açıklamada, Moskova’yı Ukrayna’daki kendi askeri operasyonu olarak adlandırdığı uluslararası spordan çıkarmaya yönelik herhangi bir girişimin “başarısızlığa mahkum” olduğunu söyledi.