Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Netanyahu ve Hamas lideri, Gazze’de ateşkes ve rehin alma konusunda anlaşmanın yakın olduğunu belirtiyor

Netanyahu ve Hamas lideri, Gazze’de ateşkes ve rehin alma konusunda anlaşmanın yakın olduğunu belirtiyor
  • En son gelişmeler:
  • Netanyahu, rehinelerle ilgili “yakında iyi haberlerin geleceğini” umduğunu söyledi
  • Amerikalı yetkili: Rehine anlaşmasına olabildiğince yakındık

GAZZE/KÜDÜS (Reuters) – İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) lideri Salı günü yaptığı açıklamada, İsrail ile ateşkes anlaşmasının yakın olduğunu söyledi ve Başbakan Binyamin Netanyahu, rehineler hakkında yakında iyi haberler almayı umduğunu söyledi. Bu, bunun en iyimser işareti. henüz anlaşma hakkında. Çatışmayı durdurmak ve mahkumları serbest bırakmak.

Hamas lideri İsmail Haniye, yardımcısının Reuters’e gönderdiği açıklamada, Hamas yetkililerinin İsrail ile “ateşkes anlaşmasına varmaya yakın” olduğunu ve hareketin Katarlı arabuluculara yanıtını verdiğini söyledi.

İsrail Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre Netanyahu, “İlerleme kaydediyoruz. Şu anda bile fazla söze değeceğini düşünmüyorum ama yakın zamanda güzel haberler geleceğini umuyorum” dedi.

Netanyahu’nun ofisi, “rehinelerin serbest bırakılması konusundaki gelişmeler ışığında” TSİ 16:00’dan itibaren bir savaş kabinesi toplantısı düzenleyeceğini, ardından genişletilmiş güvenlik kabinesi ve tüm kabinenin toplantıları düzenleyeceğini söyledi.

Müzakerelere aşina bir kaynak Reuters’e, savaşta ilk ateşkesin sağlanacağı ve her iki tarafın tutukluların ilk toplu olarak serbest bırakılacağı uzun zamandır beklenen anlaşmanın “son aşamalarına” geldiğini ve “her zamankinden daha yakın” olduğunu söyledi. ” “.

ABD’li bir yetkili de bunu yineledi ve bunun rehine anlaşmasına “en yakın nokta” olduğunu söyledi.

İlk kaynağa göre anlaşma, Hamas tarafından tutulan yaklaşık 50 sivil rehinenin ve İsrail hapishanelerindeki kadın ve küçük Filistinli tutukluların serbest bırakılmasının yanı sıra çatışmaların birkaç gün durdurulmasını öngörüyor.

Bir Hamas yetkilisi El Cezire uydu kanalına yaptığı açıklamada, müzakerelerin ateşkesin süresi, Gazze’ye yardım ulaştırılmasına yönelik düzenlemeler ve esir değişiminin ayrıntıları üzerinde yoğunlaştığını söyledi. Yetkili Aissat Al-Rishq, iki tarafın kadın ve çocukları serbest bırakacağını, müzakerelere arabuluculuk yapan Katar’ın ayrıntıları açıklayacağını söyledi.

READ  Sri Lanka: cumhurbaşkanını deviren protestonun kaderi

İsrail Kanal 12 ve Kanal 13, kimliği açıklanmayan yetkililerin, anlaşma şartlarına “birkaç saat içinde” ulaşılabileceğini söylediğini aktardı.

İsrail istatistiklerine göre Hamas, 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği ve 1.200 kişinin ölümüne yol açan saldırıda yaklaşık 240 kişiyi rehin almıştı.

Cenevre merkezli ICRC, yaptığı açıklamada, Uluslararası Kızılhaç Komitesi başkanı Mirjana Spoljaric’in, çatışmayla ilgili “insani sorunları ilerletmek” amacıyla Pazartesi günü Katar’da Haniyeh ile bir araya geldiğini söyledi. Katarlı yetkililerle de ayrı ayrı görüştü.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, rehinelerin serbest bırakılmasına yönelik müzakerelerin bir parçası olmadığını ancak tarafsız bir arabulucu olarak “tarafların gelecekte üzerinde anlaşmaya varacağı herhangi bir serbest bırakma işlemini kolaylaştırmaya” hazır olduğunu söyledi.

Yağmur ve soğuk koşullar kötüleşiyor

Günlerdir bir rehine anlaşmasının yaklaştığı konuşuluyor.

İsrail’in ABD Büyükelçisi Michael Herzog, Pazar günü ABC’nin “Bu Hafta” programında “önümüzdeki günlerde” bir anlaşmaya varmayı umduğunu söylerken, Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al Thani, anlaşmazlık yaratan noktaların geri kalan “çok önemli” olduğunu söyledi. önemli”. Küçük.” ABD Başkanı Joe Biden ve diğer ABD’li yetkililer Pazartesi günü bir anlaşmanın yakın olduğunu söylediler.

İsrail’in 75 yıllık tarihinin en kanlı günü olan 7 Ekim’deki Hamas baskını, İsrail’i, 2007’den bu yana Gazze’yi yöneten militan grubu ortadan kaldırmak için Gazze’yi işgal etmeye sevk etti.

O tarihten bu yana Gazze’deki Hamas yönetimindeki hükümet, Gazze’nin çoğunu, özellikle de kuzey yarısını çorak arazilere çeviren İsrail bombardımanında en az 5.600’ü çocuk olmak üzere en az 13.300 Filistinlinin öldürüldüğünün doğrulandığını söylüyor.

Gazze’nin 2,3 milyonluk nüfusunun yaklaşık üçte ikisi evsiz ve binlerce kişi hâlâ her gün eşyalarını ve çocuklarını kollarında taşıyarak güneye yürüyerek seyahat ediyor. İsrail’in ayrılmasını istediği Şeridi’nin orta ve güney kesimleri de düzenli saldırılara maruz kalıyor.

READ  Pakistan hastanesi su kaynaklı hastalıklar yayılırken battı

Gece gündüz yağan yağmur ve soğuk kış havası, Gazze’deki yerinden edilmiş insanların zorlu koşullarını daha da kötüleştirdi; binlerce kişi dışarıda ya da derme çatma çadırlarda uyuyor.

Nuseyrat baskınında 20 kişinin öldüğü bildirildi

Gazze’deki sağlık yetkilileri Salı günü yaptığı açıklamada, İsrail’in gece yarısı Gazze’nin merkezindeki Nuseyrat mülteci kampını bombalaması sonucu en az 20 Filistinlinin öldürüldüğünü söyledi. İsrail’den henüz bir açıklama gelmedi.

1948 İsrail-Arap Savaşı’ndan kalma bir Filistin mülteci kampından doğan, zaten kalabalık olan Nuseyrat bölgesi, Şeridi bölen sulak alanların hemen güneyinde yer alıyor ve kuzeydeki çatışmalardan kaçan çok sayıda insan için bir varış noktasıydı.

Güney bölgelerdeki bombalamalar Gazzelilerin gidecek güvenli bir yerleri olmadığı korkusunu uyandırıyor. Komşu Mısır, bazı yaralıların ve yabancı pasaport sahiplerinin tahliyesine izin verdi, ancak kitlesel bir göçü kabul etmeyeceğini söyledi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü bu ayın 10’unda şunları söyledi: “Güneyde yerinden edilmişleri hedef alan devam eden bombalamanın açık bir amacı var, o da Gazze sakinlerini Şeridi terk etmeye zorlamak.” “Mısır, Filistinlileri zorla yerinden etmeye yönelik her türlü girişimi mutlak biçimde reddettiğini açıkça ilan etti.” “.

İsrail’in kaçma talimatına rağmen on binlerce sivilin kuzeyde kaldığına inanılıyor. Oradaki tüm hastaneler normal şekilde çalışmayı durdurdu ve birçoğunda hâlâ hastalar ve Gazze’den yerinden edilmiş kişiler bulunuyor. İsrail, Hamas’ın hastaneleri savaşçılarına kalkan olarak kullandığını söylüyor, Hamas ve hastaneler ise bunu inkar ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Gazze’nin kuzeyindeki üç hastanenin (Al-Shifa, Al-Ahly ve Endonezya Hastanesi) boşaltılmasına yönelik planlar üzerinde çalıştığını belirterek, son çare olarak bu konudan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Dünya Sağlık Örgütü sözcüsü Christian Lindmeier, Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında, “Bu, Kuzey’deki tüm insanları sağlık hizmetlerine erişimden mahrum bırakıyor” dedi.

READ  Lüks bir gemi dev bir geri dönüşüm sorununa dönüştü. Brezilya onu batırmayı planlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü ve Gazze yetkililerinin Pazartesi günü İsrail ateşinde 12 kişinin öldüğünü söylediği Endonezya Hastanesi’nin hemşirelik bölümü başkanı Issam Nabhan, Salı günü El Cezire’ye yerde 60 ceset bulunduğunu söyledi.

“Hastalara yetecek oksijen yok. Solunum cihazına bağlı olanların hepsi öldü. Özgür dünyayla konuşuyoruz. Endonezya hastanesi hastane değil mezarlık haline geldi.”

(Gazze’de Nidal al-Mughrabi, Kudüs’te Emily Rose, Doha’da Andrew Mills ve Washington’da Steve Holland ve Reuters ofisleri tarafından hazırlanan rapor – Arap Bülteni için Muhammed tarafından hazırlanmıştır – Muhammed Al-Yamani tarafından düzenlenmiştir) Yazan: İdris Ali, Raju Gopalakrishnan, Peter Graff; Düzenleyen: Cynthia Osterman, Simon Cameron-Moore ve Alex Richardson

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar

Çeşitli savaşlar ve iki taraf arasında ilk tarihi barış anlaşmasının imzalanması da dahil olmak üzere Filistin-İsrail çatışmasını kapsayan yaklaşık 25 yıllık deneyime sahip kıdemli bir muhabir.