Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bir Büyücünün Kentucky Derby’deki zafer sınırı tahmin edilemez

Bir Büyücünün Kentucky Derby’deki zafer sınırı tahmin edilemez

LOUISVILLE, Ky. Kentucky Derby’nin 149. koşusu hakkında söyleyebileceğiniz en iyi şey, Cumartesi günü başlangıç ​​kapısına ulaşan 18 atın hayatta kalmasıdır. Geçen hafta Churchill Downs’ta ikisi Cumartesi günü Amerika’nın en ünlü yarışına giden yarışlarda olmak üzere en az yedi atın ölümünden sonra bu bir rahatlama oldu.

Mayıs ayının ilk Cumartesi günü atlar her yıl düzenlenen Safkan İngiliz kutlamasının başlangıç ​​kapısına girdiklerinde, sporu seven herkes bu ruhani yaratıkların ve binicilerinin bir mili ve bir çeyrek yarışı güvenli bir şekilde katetmesini düşünüyordu -hayır, dua ediyordu. .

Onları suçlayabilir misin?

Geçtiğimiz hafta yedi at öldü, bir antrenör ve atı organizatörler tarafından şüphe bulutu altında sahadan çıkarıldı ve dört Derby atı daha yarış dışı ilan edildi. En şaşırtıcı olanı, Kentucky veterinerlerinin Cumartesi sabahı erken saatlerde yarışacak kadar sağlıklı olmadığını belirledikleri, geçen yılın iki yaşındaki şampiyonu olan 3-1 AM hattının favorisi Forte’du.

Forte, Hall of Famer, Todd Pletcher tarafından yönetildi. At yarışının katlanılabilir işlevsizliği karşısında kafasının karıştığını kabul etmesine rağmen, at satın almak için 300 milyon dolar harcayan hırslı at yarışı şampiyonu Mike Ripoll’a aitti.

Spor Yaşam Desteği için iyi bir gün değildi.

Hayvan hakları aktivistleri, tıpkı kumarbazlar arasındaki azalan ilginin onları bir çevrimiçi spor bahisleri savaşında kaybeden tarafa koyması gibi, at yarışının sona erdirilmesini talep ettiğinden at yarışı yaşam mücadelesi veriyor.

Safkan İngilizlerin kırılgan doğası, eğitim sırasında bir bacak yaralanması geçirdikten sonra terk edilen Derby yarışçısı Wild on Ice ile ön planda ve merkezdeydi.

Saffie Joseph Jr. tarafından eğitilen iki at çöktüğünde sporun göbeği ortaya çıktı. Ünlü Churchill Towers’ın altındaki yarıştan sonra geçen hafta. Açıklanamayan ölümlerden endişe duyan Kentucky ve Churchill Downs’taki düzenleyiciler, Joseph’ten atını alıp Florida’daki üssüne gitmesini istedi.

READ  Giants, Padres karşısında toparlanmaya çalışıyor
Javier Castellano, Cumartesi günü Kentucky Derby’de Mage ile zafere ulaştıktan sonra bunu kutladı.kredi…Leandro Lozada/AFP – Getty Images

Joseph’in neden gönderildiğine dair gerçek bir açıklama yoktu ve Churchill yetkilileri, atların sık sık ölümlerinin nedeninin toprak ve çimen izleri olmadığı yönündeki açıklamalarının arkasında durdu. Ancak Cumartesi günü, iki at daha atlı ambulanslara yüklenip itlaf edildikten sonra, Churchill yetkilileri yorum yapmaktan kaçındı.

Kayıt, Mage adlı bir tayın 2:01.57’de mil ve çeyrek klasiğini kazanarak Hall of Fame jokeyi Javier Castellano’ya ilk Derbi galibiyetini verdiğini gösterecekti. Castellano, Florida merkezli bir günlük jokey için arka arkaya bir zafer ayarlamak üzere Venezuelalı Mage eğitmeni arkadaşı Gustavo Delgado için yarıştı.

15. denemesinde Derbi için kazanan pisti bulan Castellano, “O büyük bir kalbi olan küçük bir at” dedi. “Her şövalye için rüya gibi bir yolculuktu.”

45 yaşındaki Castellano, Amerika’nın en baskın binicisiydi: 2013’ten 2016’ya kadar her yıl şampiyon jokey seçildi. Yeteneği azalmamış olabilir, ancak sahip olduğu fırsatlar ve kariyerinin sonlarına doğru gölgeler biraz azaldı. .

Büyücünün kontrolünü ancak Genç Louis Saez, favorilerden biri olan Tapit Trice’e binmek için Büyücüden vazgeçtikten sonra ele geçirdi. Silahşör standartlarına göre yaşlı bir adam olan Castellano, Delgado’nun ikinci tercihi olma şansını memnuniyetle karşıladı.

Castellano, “Bütün ekip bana bu ata dünyanın en büyük yarışında binme fırsatı verdi” dedi. “Bu yıl olacak kendime çok güvendim.”

Mage iki yaşında yarışmadı ve bu onun sadece dördüncü başlangıcıydı. Geçen ay Florida Derbisinde Saez ile birlikte son adımlarında yakalandığı Forte’a zar zor kaybetti.

Castellano, “Asla pes etmedim ve gerçekten çok denedim. Oraya varmam biraz zaman aldı, ancak burada olduğum için çok şanslıyım,” dedi.

READ  Giants, Raiders ile ticaret yaparak Darren Waller'ı satın aldı

Büyücü, Delgado’nun nefesini kesen zaferi garantilemek için İki Phil’in geç bir dalgalanmasını savuşturmak zorunda kaldı. Açıkçası Mage ve Delgado, Baltimore’daki Preakness Stakes’e ve Triple Crown’un ikinci ayağına ilerliyor.

Ancak Delgado, atı nasıl hazırlayacağını söyleyecek durumda değildi.

Bana en az iki gün verin dedi.

At yarışlarının da buna ihtiyacı var.

Işıklar Castellano ve Delgado’ya ait olmalı. Bunun yerine, dünyanın geri kalanının bildiği tek at yarışı ulusunun, tek yarış pistinin zar zor açıklanmış ve gönülsüzce kabul edilmiş kurbanlarının davul ritmi tarafından yok edildi.

Amerikan Safkan İngiliz Atları dünyanın en iyi atletleri arasındadır -birlikte on milyonlar değerindedirler- ve multi-milyar dolarlık tarım ticareti endüstrisinin temelini oluştururlar. Ancak spor, bir zamanlar Amerika’nın karakterinin mihenk taşı olarak saygı gördüğü Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük ölçüde zemin kaybetti.

Doğa, ihmal veya istismar, bu sporcuların yarış pistinde çökmesine neden olur ve çok geçmeden acımasız kaderleriyle yüzleşmek için at arabalarına bindirilirler.

Kutlama kesinlikle kimsenin isteyebileceği bir Amerikan eğlencesi değildi.