Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bir CNN analistine göre İsrail, ABD'nin tutuklu ve rehine değişimine ilişkin “köprü kurma önerisini” kabul ediyor ve Hamas'ın yanıtını bekliyor.

Bir CNN analistine göre İsrail, ABD'nin tutuklu ve rehine değişimine ilişkin “köprü kurma önerisini” kabul ediyor ve Hamas'ın yanıtını bekliyor.

Carlos Garcia Rollins – Reuters

Göstericiler, 17 Mart 2024'te Tel Aviv'de düzenlenen protesto sırasında Hamas tarafından tutulan İsrailli rehinelerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.CNN

CNN analisti Barak Ravid, İsrail'in, Hamas tarafından tutulan her rehine karşılığında kaç Filistinli mahkumun serbest bırakılacağına ilişkin ABD'nin “kaba teklifini” kabul ettiğini söyledi. 10'uncu cumartesi günü dedi kiİsmi açıklanmayan üst düzey bir İsrailli yetkiliden alıntı.

Rapid'e göre İsrail, CIA Direktörü Bill Burns'ün sunduğu öneriyi kabul etti. Burns, Hamas ve İsrail'in arabulucular aracılığıyla görüşmelerde bulunduğu Doha, Katar'daydı.

Rapid, heyetlerin şu anda Hamas'ın yanıtını beklediklerini söyledi.

Konuyu bilen bir diplomatik kaynak CNN'e bilginin doğruluğunu doğruladı ancak yardım girişi ve “İsrail ordusunun Gazze'de yeniden konuşlandırılması” da dahil olmak üzere hala çözülmemiş sorunlar olduğunu söyledi.

CNN, görüşmelerin durumu hakkında İsrail ve Hamas yetkililerine ulaştı.

Filistinli tutukluların sayısında ne gibi değişiklikler yapıldığı belli değil. Hamas'ın bu ay sunduğu son öneride 700 ile 1000 arasında Filistinli mahkumun serbest bırakılması çağrısı yapılıyor. O zaman İsrail Talepleri açıklayın Hem “gülünç” hem de “gülünç”.

Anlaşmanın gerçekleşmesi halinde birden fazla aşamadan oluşması bekleniyor. İlk aşamada Hamas, İsrail askerleri de dahil olmak üzere kadın rehinelerin, yaşlıların, hastaların ve yaralıların serbest bırakılmasını önerdi. Bu sayının halen hayatta olan yaklaşık 100 rehineden 40'ı olduğuna inanılıyor.

Mossad Direktörü David Barnea, üst düzey bir İsrail güvenlik heyetiyle birlikte görüşmeler için bu hafta iki kez Doha'yı ziyaret etti.

READ  Tayland: Bir adam monarşiye hakaret ettiği gerekçesiyle 50 yıl hapis cezasına çarptırıldı