Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yetkililer: Nijerya'da kaçırılan onlarca çocuk serbest bırakıldı

Yetkililer: Nijerya'da kaçırılan onlarca çocuk serbest bırakıldı

Yetkililer Pazar günü yaptığı açıklamada, bu ay kaçırılan düzinelerce Nijeryalı öğrencinin serbest bırakıldığını söyledi. Nijerya ordusu, güvenlik güçlerinin ülkenin kuzeybatısında 137 çocuğu serbest bıraktığını söyledi.

Çocuklar, 7 Mart'ta Kaduna Eyaletindeki küçük bir kasaba olan Korega'daki okullarından kaçırıldı; bu, Afrika'nın en kalabalık ülkesini rahatsız eden uzun bir adam kaçırma serisinin sonuncusuydu. Koreja'dan alınan çocukların kesin sayısı hâlâ bir sır.

Eyalet Valisi Oba Sani çocukların geri döndüğünü duyurdu ancak kaçırılma veya serbest bırakılma koşulları hakkında ek bilgi vermedi.

Nijerya ordusu yaptığı açıklamada, kuzeydeki Zamfara eyaletinde 76 kız ve 61 erkek çocuğunun serbest bırakıldığını ve Kaduna'ya iade edileceğini söyledi. Ordu, 7 Mart'ta kaçırılan çocukların toplam sayısını doğrulamadı veya operasyonla ilgili daha fazla ayrıntı vermedi.

Sakinler Bunu yerel medyaya anlattı Silahlı kişiler, sabah toplantılarını bitirdikten hemen sonra öğrencileri kaçırıp yakındaki bir ormana götürdü.

Bu olay, 2014 yılında Chibok kasabasında 276 kız öğrencinin silahlı İslami bir grup olan Boko Haram tarafından kaçırılmasının anılarını hatırlattı; bu olay ülkeyi şok etti ve yurtdışında öfkeye yol açtı. Fidye karşılığında çok sayıda kızın serbest bırakıldığı, ancak 98'inin hala kayıp olduğu bildirildi. Uluslararası Af Örgütü'ne göre.

Pazar günü Nijerya Devlet Başkanı Bola Tinubu, çocukların serbest bırakılmasını sağladığı için orduya teşekkür etti Dedi ki Yönetimi, “okullarımızın vahşice kaçırılmaların saklandığı yerler değil, öğrenim için güvenli limanlar olarak kalmasını” sağlamaya çalışıyordu.

Yetkililer, çocukların kaçırılmasından günler önce Nijerya'nın Borno eyaletinde yaklaşık 200 kişinin kaçırıldığını söyledi. Devlet, Boko Haram isyanının merkez üssünde bulunuyor. Kaçırıldıklarında yakacak toplamak için kırsal bölgeye giden kurbanlar henüz geri getirilmedi.

FBI'a göre geçen yıl Nijerya'da 3.600'den fazla kişinin kaçırıldığı bildirildi; bu son beş yılın en yüksek rakamı. Silahlı Çatışma Konumu ve Olay Verileri Projesi. Ancak kaçırılma olaylarının çoğunun bildirilmemesi nedeniyle sayının daha yüksek olabileceği belirtiliyor.

READ  Seul'de Cadılar Bayramı Ezmesi: Güney Koreli yetkililer Cadılar Bayramı kalabalıkları için hiçbir yönergeleri olmadığını söylüyor

Kaçırmaların esas nedeni fidye arayışıdır. Nijeryalı analiz firması SBM Intelligence'a göreNakit olarak ödenebileceği gibi yiyecek veya ilaç şeklinde de ödenebilir. SBM İstihbaratı bunun, İslamcı isyanlar, ayrılıkçı hareketler ve korsanlık da dahil olmak üzere Batı Afrika ülkesini kasıp kavuran tüm çatışmaların bir özelliği olduğunu söyledi.

Nijeryalı düşünce kuruluşunun bir parçası olan Ulusal Enstitü Mezunları Derneği Pazar günü yaptığı açıklamada, “Sevgili ulusumuza barış ve istikrarı yeniden sağlamak için eşkıyalık, adam kaçırma ve diğer güvensizlik biçimleriyle kararlı bir şekilde mücadele edilmelidir.” dedi.