Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, Dünya’nın yakınından geçen büyük asteroitlerin görüntülerini ortaya koyuyor: ScienceAlert

NASA, Dünya’nın yakınından geçen büyük asteroitlerin görüntülerini ortaya koyuyor: ScienceAlert

Geçtiğimiz hafta Dünya nadir bir olaya tanık oldu: Bir değil iki büyük asteroit yakınından geçti.

Asteroitler olarak adlandırılan asteroitler ne 2024 MK ne de 2011 UL21, Dünya’ya tehdit oluşturacak kadar yaklaşmadı, ancak radar görüntüleme sistemlerinin menzilindeydi. NASA bu olayı kutlamak için bazı mutlu fotoğraflar çekti.

Bu görüntüler yalnızca asteroit uçuşlarından kalma hatıralar değil. Bilim insanları, Dünya çevresinde bulunabilecek kayaların özelliklerini anlamak için görüntüleri inceleyebilir; bu bilgiler, gelecekte gezegenimizi tehdit edebilecek asteroitlerle yüzleşmek için stratejiler geliştirmemize yardımcı olabilir.

Güneş sisteminin Dünya’nın küçük köşesi çoğunlukla boştur, ancak tamamıyla değil. Güneş etrafında kendi yörüngesini yaparken, zaman zaman bir kuyruklu yıldız veya asteroit onun yanından geçer.

Bunların büyük çoğunluğu sorun olmayacak. Ama Dünya’dan belirli bir mesafe geçen herhangi bir şey ya da… Belirli bir parlaklığın üzerindePotansiyel olarak tehlikeli olarak sınıflandırılmıştır.

Asteroit 2024 MK’nin bazı resimleri.NASA/JPL-Caltech)

Bunun nedeni, mevcut yolunun iyi olabilmesi, ancak başka bir nesneyle çarpışması ve onu Dünya ile çarpışma rotasına göndermesi gibi beklenmeyen bir şeyin meydana gelebilmesidir. Bu pek muhtemel değil ama imkânsız da değil.

Hem MK 2024 hem de UL21 2011, potansiyel olarak tehlikeli uçak kategorisindeydi; Neyse ki bizim için beklenmedik bir durum onların rotadan bizim yönümüze doğru sapmasına neden olmadı.

2011 UL21, 27 Haziran’da Dünya ile Ay arasındaki mesafenin yaklaşık 17 katı olan 6,6 milyon kilometre (4,1 milyon mil) uzaklıkta Dünya’nın yanından uçtu.

İki günden kısa bir süre sonra 2024 MK ortaya çıktı. 29 Haziran’da en az 295.000 kilometreyi (184.000 mil) geçti. Bu çok daha yakın, yani Dünya ile Ay arasındaki mesafenin dörtte üçü kadar.

Bu tür nesnelerin görüntülenmesi, nispeten yakın olduklarında ve “büyük” asteroitler olarak sınıflandırıldıklarında bile kolay değildir. Genel şemaya göre hala oldukça küçük ve çok da parlak değil.

READ  NASA Ticari Mürettebat Karşılaştırması Boeing Starliner ve SpaceX Dragon

Bu yüzden NASA bunu kullanıyor Büyük radar teleskopu Radyo dalgalarını uzaya iletmek ve bilim adamlarının görüntüler oluşturabileceği geri dönen sinyali almak.

MK 2024 görüntülerinin tam seti (NASA/JPL-Caltech)

2024 yılında MK çok daha yakında olduğundan (bir asteroitin bu kadar yakından geçişi yalnızca birkaç on yılda bir gerçekleşir) daha ayrıntılı görüntüler elde edebildik.

NASA, radyo dalgalarını iletmek için bir teleskop ve bunları almak için bir başka teleskop kullandı; sonuçta 2024 MK’nin yalnızca asteroit şeklini değil aynı zamanda sırtları, kanyonları, kayaları ve sırtları da içeren görüntüleri elde edildi.

Yaklaşık 150 metre (500 ft) genişliğindedir ve birçok düz seviyeye sahip uzun bir şekle sahiptir. Uzayda hareket ederken aynı zamanda yuvarlanır.

Henüz 16 Haziran’da keşfedildi ve yörünge yolu Dünya’nın yerçekimi tarafından değiştirildi, böylece gözlemler bilim adamlarının 2024 MK’nin gelecekte ne yapacağını görmesine olanak tanıdı. Öngörülebilir gelecekte güvenli bir şekilde yolumuzdan çekileceğini açıkladılar. Ah.

“Bu, Dünya’ya yakın bir asteroitin fiziksel özelliklerini araştırmak ve ayrıntılı görüntülerini elde etmek için olağanüstü bir fırsattı.” gökbilimci Lance Penner diyor NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’ndan.

Çok daha uzaktaki Asteroid 2011 UL21 ayrıntılı görüntüler göndermedi… ancak bu görüntüler biraz sürpriz içeriyordu. Orada, 1,5 km genişliğindeki asteroitin eşlik ettiği gökbilimciler, yaklaşık 3 km’lik yörünge mesafesindeki küçük bir ayı gördüler.

2011 UL21’in küçük uydusunu gösteren görüntüleri. (NASA/JPL-Caltech)

Bu aslında daha büyük asteroitlerde giderek daha fazla öğrendiğimiz bir şey.

Geçen yıl bilim insanları, NASA’nın Lucy sondası tarafından ziyaret edilen asteroit kuşağındaki nesnelerden biri olan Dinkenish asteroitinin küçük bir ay içerdiğini keşfetti. NASA’nın, bir uzay aracının bir asteroitle çarpıştığı ünlü çift asteroit yönlendirme testi, ikili asteroitlerin en küçük çifti olan Dimorphos üzerinde de gerçekleştirildi.

Daha fazla ikili asteroit buluyoruz çünkü görüntüleme yeteneklerimiz gelişiyor ve bu, gezegen savunması ve güneş sisteminin evrimi hakkındaki anlayışımız için mükemmel bir haber.

READ  Evreni Daha Azına Keşfedin: Celestron 114AZ teleskopu şimdi yarı fiyatına

“Bu büyüklükteki asteroitlerin yaklaşık üçte ikisinin ikili sistem olduğu düşünülüyor.” Penner diyor“Bunların keşfi özellikle önemlidir, çünkü karşılıklı yörüngelerini, kütlelerini ve yoğunluklarını tahmin etmek için göreceli konumlarının ölçümlerini kullanabiliriz; bu da nasıl oluştuklarına dair önemli bilgiler sağlar.”

Ve çok tatlılar. Hoş geldin küçük dostum. Herhangi bir zaman gel.