Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA’nın Curiosity gezgini Mars’ın kenarına ulaşıyor ve burada su birikintisi bırakıyor

NASA’nın Curiosity gezgini Mars’ın kenarına ulaşıyor ve burada su birikintisi bırakıyor

NASA’nın Curiosity gezgini, bu 360 derecelik panoramik görüntüyü, Mars’ın bu bölümünde görülen son yağışlı dönemlerden birinin kaydını tutan bir oluşum olan Gediz Vallis Sırtı’nın (sağda gösterilmektedir) altına park halindeyken yakaladı. Araç daha önceki denemelerden sonra nihayet dördüncü denemesinde zirveye ulaştı. Görüntü kaynağı: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Gediz Vallis Sırtı’nın, gezicinin bilim ekibi tarafından uzun süredir aranan bir hedef olan, güçlü antik enkaz akıntılarının bir kalıntısı olduğuna inanılıyor.

Üç milyar yıl önce, son yağışlı dönemlerden birinin ortasında MarsGüçlü moloz akıntıları çamur ve kayaları devasa bir dağın yamacından aşağı taşıdı. Enkaz bir yelpaze şeklinde yayıldı ve daha sonra rüzgarlar tarafından aşındırılarak yüksek bir sırt haline getirildi ve Kızıl Gezegenin sulu geçmişine ilişkin ilginç bir kayıt muhafaza edildi.

Curiosity’nin Tepeye Yolculuğu

Şimdi üç denemeden sonra NASACuriosity Mars gezgini sırta ulaştı ve formasyonu 360 derecelik panoramik bir mozaikte yakaladı. Önceki istilalar, keskin kenarları ve dik yamaçları olan “timsah sırtlı” kayalar tarafından engellendi. Görevin karşılaştığı en zorlu tırmanışlardan birinin ardından Curiosity, 14 Ağustos’ta 2 metrelik robot koluyla uzun zamandır beklenen sırtı inceleyebileceği bir alana ulaştı.


Mars gezgini Gediz Vallis Sırtı’nın yanında park halindeyken Mastcam’in NASA Curiosity’de yakaladığı görüntüyü keşfetmek için farenizi bu 360 derecelik videonun içine sürükleyin. Kredi bilgileri: NASA/Jet Tahrik Laboratuvarı– Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü / MSSS / Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley

NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda Curiosity projesi bilimcisi olan Ashwin Vasavada, “Üç yıl sonra, nihayet Mars’ın Curiosity’nin dik tepelere güvenli bir şekilde ulaşmasına izin verdiği bir yer bulduk” dedi. “Keskin Dağı’nın yüksek yerlerinden taşınan, asla merakla ziyaret edemeyeceğimiz kayalara uzanıp dokunabilmek heyecan verici.”

Sharp Dağı’ndaki Keşifler

Gezgin, 2014’ten bu yana 3 mil yüksekliğindeki Sharp Dağı’nın alt kısmına tırmanıyor ve yol boyunca antik göl ve akarsuların kanıtlarını keşfediyor. Dağın farklı katmanları Mars tarihinin farklı dönemlerini temsil ediyor. Merak arttıkça bilim insanları manzaranın zaman içinde nasıl değiştiğine dair daha fazla şey öğreniyor. Gediz Vallis Sırtı dağda oluşan son özellikler arasındaydı ve bu da onu Curiosity’nin göreceği en küçük jeolojik zaman kapsüllerinden biri haline getiriyordu.

Mars'taki Gale Krateri'nin içindeki Sharp Dağı

Sharp Dağı, Gale Krateri’nin tabanından yaklaşık 3,4 mil (5,5 km) yüksekte yükselir. Sharp Dağı’nın bu eğik görünümü, üç Mars yörünge aracından alınan yükseklik ve görüntüleme verilerinin birleşiminden elde edilmiştir. Manzara güneydoğuya bakıyor. Gale Kraterinin çapı 96 mil (154 kilometre)’dir. Resim kaynağı: NASA/JPL-Caltech/ESA/DLR/FU Berlin/MSSS

Nadir içgörüler ve gelecekteki çabalar

Gezici, sırtta 11 gün geçirdi, fotoğraf çekmekle ve dağın başka bir yerinden kaynaklandığı açık olan koyu renkli kayaların oluşumunu incelemekle meşguldü. Gediz Vallis Sırtı’nın oluşmasına yardımcı olan moloz akıntıları, bu kayaları – ve sırttaki daha küçük olanları, bazıları araba büyüklüğünde – Keskin Dağı’nın yüksek katmanlarından aşağı taşıdı. Bu kayalar, meraklıların inceleyebileceği üst dağdaki malzemelere nadir bir bakış sağlıyor.

Gediz Vallis Sırtındaki ChemCam mozaiği

NASA’nın Curiosity Mars gezgini, görevin 3.653 ila 3.655 Mars günü olan 15-17 Kasım 2022 tarihleri ​​arasında Gediz Vallis Sırtı’ndaki kayaları görüntülemek için ChemCam cihazını kullandı. Bu kayaların antik geçmişte enkaz akıntılarıyla sürüklenip gittiğine inanılıyor ve Curiosity’nin Sharp Dağı’nda gördüğü sıvı suya dair en son kanıtlardan bazıları olabilir. Resim kaynak: NASA/JPL-Caltech/LANL/CNES/CNRS/IRAP/IAS/LPG

Gezicinin sırta varışı aynı zamanda bilim adamlarına, enkaz akışı fanı olarak bilinen ve akan döküntülerin yelpaze şeklinde yamaçtan aşağıya yayıldığı jeolojik bir özelliğin aşınmış kalıntılarının ilk yakından görüntülerini sağladı. Enkaz akışı fanları hem Mars’ta hem de Dünya’da yaygındır, ancak bilim adamları hala bunların nasıl oluştuğunu öğrenmektedir.

Misyon ekibinin bir üyesi olan jeolog William Dietrich şunları söyledi: Kaliforniya Üniversitesi, BerkeleyCuriosity’nin sırttaki çalışmasına öncülük eden kişi. “Yukarıdaki yüksek dağdan dev kayalar söküldü, tepeden aşağıya doğru koşturuldu ve aşağıdaki yelpazeye yayıldı. Bu kampanyanın sonuçları bizi sadece Mars’ta değil, Dünya’da da bu tür olaylara daha iyi bir açıklama getirmeye itecek.” doğal tehlike oluşturdukları yer.”

NASA'nın Meraklısı Mars Rover Aşağı Yol Dağı Sharp

NASA’nın Curiosity Mars gezgininin Sharp Dağı’nın dibinden geçerken izlediği yol, burada soluk bir çizgiyle gösteriliyor. Dağın farklı kısımları renklere göre sınıflandırılmıştır; Curiosity şu anda kırmızıyla gösterilen Gediz Vallis Sırtı’nın üst ucuna yakın bir yerde bulunuyor. Görüntü kaynağı: NASA/JPL-Caltech/ESA/Arizona Üniversitesi/JHUAPL/MSSS/USGS Astrojeolojik Bilimler Merkezi

19 Ağustos’ta gezicinin Mastcam kamerası, Gediz Vallis Sırtı’ndaki bir sahnenin 136 görüntüsünü yakaladı; bu görüntüler bir mozaik halinde bir araya getirildiğinde çevredeki alanın 360 derecelik bir görünümünü sağlıyor. Bu panoramik görüntü, antik bir gölün kanıtlarının keşfedildiği Marker Band Vadisi de dahil olmak üzere, Curiosity’nin dağın yamacına doğru izlediği yolu göstermektedir.

Bilim adamları hala Gediz Vallis Sırtı’ndan görüntü ve veri çıkarmaya çalışırken, Curiosity şimdiden bir sonraki zorluğa yöneldi: bilim adamlarının suyun Sharp Dağı’ndan nasıl ve nerede aktığı hakkında daha fazla bilgi edinebilmesi için sırtın üzerindeki kanala giden bir rota bulmak.

Görev hakkında daha fazla bilgi

Curiosity, Pasadena, California’daki California Teknoloji Enstitüsü (Caltech) tarafından işletilen Jet Propulsion Laboratory (JPL) tarafından inşa edildi. JPL, NASA’nın Washington’daki Bilim Misyon Müdürlüğü adına göreve liderlik ediyor.

READ  Peki, kim az önce aya çarptı? - Teknoloji Sıkıntısı