Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bir Rus mahkemesi Hazar petrol boru hattının durdurulmasına karar verdi, ancak ihracat hala devam ediyor

Bir Rus mahkemesi Hazar petrol boru hattının durdurulmasına karar verdi, ancak ihracat hala devam ediyor

Dış görünüm, Kazakistan’ın Atyrau kenti yakınlarındaki Hazar Denizi Boru Hattı Konsorsiyumu’nun (CPC) yeni bir pompa istasyonunu gösteriyor, 12 Ekim 2017. REUTERS/Maria Gordeeva

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

  • Bu içerik, yasanın Ukrayna’daki Rus askeri operasyonlarının kapsamını kısıtladığı Rusya’da üretilmiştir.
  • TBM günde yaklaşık 1,2 milyon varil ihracat yapıyor
  • Fırtına nedeniyle boru hattı çalışmaları durduruldu
  • Kazakistan, TBM kısıtlamalarını ele almak için önlemler düşünüyor
  • CMK, mahkemeden cezanın infazının durdurulmasını istedi

MOSKOVA (Reuters) – Bir Rus mahkemesi, dünyanın en büyük boru hatlarından biriyle Kazakistan’dan Karadeniz’e petrol taşıyan Hazar Denizi Boru Hattı Konsorsiyumu’na, ihracatın devam etmesine rağmen faaliyetlerini 30 gün süreyle askıya almasını söyledi. akış.

Kazakistan’ın en büyük petrol sahası olan Tengiz’in işletmecisi Tengizchevroil, CPC boru hattı üzerinden petrol tedarikinin kesintiye uğramadığını söyledi.

Chevron’un yüzde 50 hissesine sahip olduğu Tengizchevroil, karardan sonraki ayrıntılar ve sonraki adımlar hakkında CPC’den açıklama istediğini söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Üç endüstri kaynağı da Kazakistan’daki sahalardan CPC boru hattına petrol tedarikinin Çarşamba sabahına kadar kesilmediğini söyledi.

Dünya petrolünün yaklaşık yüzde 1’ini yöneten CPC, petrol sızıntılarıyla ilgili evraklarla ilgili operasyonları askıya alma kararı aldığını ve Chevron ve Exxon’u içeren konsorsiyumun söyledi. (XOM.N)Salı günü yayınlanan mahkeme kararına uymak.

TBM’deki herhangi bir büyük aksama, 1970’lerdeki Arap petrol ambargosundan bu yana en kötü arz krizlerinden biriyle karşı karşıya olan küresel petrol piyasası üzerinde daha fazla baskı yaratacaktır.

CPC, Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Novorossiysk limanındaki mahkemeye, boru hattı ekipmanı için geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabilecek bir durdurmayı önlemek için kararın yürütülmesinin askıya alınmasını talep eden bir temyiz başvurusunda bulunduğunu söyledi.

READ  Japonya, Kuzey Kore'nin "potansiyel balistik füze" test ettiğini söyledi

Reuters ile temasa geçtiğinde TBM başka bir yorumda bulunmadı.

Çin Komünist Partisi’nin boru hattı, Rusya’nın “özel askeri operasyon” olarak adlandırdığı Ukrayna’ya askerlerini göndermesinden bu yana ilgi odağı oldu. Sonuç olarak uygulanan Batı yaptırımları, Rusya’nın ihracatını azalttı ve petrol fiyatlarını yükseltti.

Petrol fiyatları Çarşamba günü arz endişelerinin desteğiyle %1’den fazla artışla varil başına 104$’a yükseldi.

Rusya, Rusya gazını Almanya’ya ve diğer Avrupa ülkelerine sağlayan Nord Stream 1 gaz boru hattı üzerinden gaz akışını zaten azalttı. Bu boru hattı, ekipman onarımı konusundaki anlaşmazlık nedeniyle %40 kapasiteyle çalışıyordu.

cezalar

ABD, Rus petrolüne yaptırım uyguladı, ancak Kazakistan’dan Rusya üzerinden petrol akışının kesintisiz olması gerektiğini söyledi. Bu arada Avrupa Birliği, 2027 yılına kadar Rus fosil yakıtlarına olan bağımlılığından kurtulmak istediğini söyledi.

Reuters tarafından görülen bir terminal durum raporu, CPC terminalinden petrol sevkiyatlarının 5 Temmuz günü öğlene kadar devam ettiğini gösterdi, ancak operasyonların 6 Temmuz’da devam edip etmediği net değildi.

Çin Komünist Partisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya Başbakan Yardımcısı Victoria Abramchenko’nun endüstriyel güvenlik düzenleyicisi Rostecnadzor da dahil olmak üzere düzenleyicilere konsorsiyumun Rus bölümünün tesislerini denetleme emri verdiğini söyledi.

Teftişin, petrol sızıntılarının nasıl ele alınacağına ilişkin planlarla ilgili bazı “belgesel” usulsüzlükler keşfettiğini söyledi. Geçen yıl tesiste petrol sızıntısı meydana geldi.

Kazakistan, hükümetin Çin Komünist Partisi aracılığıyla petrol ihracatı üzerindeki kısıtlamaların etkisini ele alacak önlemleri tartıştığını söyledi.

Boru hattı, geçen yıl Karadeniz’den Kazakistan’ın ana ham petrolü CPC hafif karışımından 54 milyon tona veya günde yaklaşık 1,2 milyon varil ihraç etti.

Bu yıl Karadeniz terminal ekipmanlarının zarar görmesi nedeniyle boru hattı operasyonları zaten durduruldu.

Bu arada Kazak polisi, Çin Komünist Partisi’nin ana petrol kaynağı olan dev Tengiz petrol sahasında bir patlama meydana geldiğini ve iki işçinin öldüğünü bildirdi.

READ  Dmitriy Muratov: Rus Nobel Barış Ödülü sahibi Ukraynalı mülteciler için açık artırma madalyası

Operatör, kazanın ardından sahada üretimin devam ettiğini söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Reuters ofisleri tarafından raporlama, Londra’daki Ron Bosseau tarafından ek raporlama; Kurgu Edmund Blair, Guy Faulconbridge ve Jane Merriman

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.