Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Suriye: ABD, Suriye’nin doğusunda İran Devrim Muhafızları ve İran destekli gruplara ait bir silah depolama tesisini hedef alan hava saldırıları düzenledi.

Suriye: ABD, Suriye’nin doğusunda İran Devrim Muhafızları ve İran destekli gruplara ait bir silah depolama tesisini hedef alan hava saldırıları düzenledi.

Joshua Roberts – Reuters – Arşiv

Pentagon, 3 Mart 2022’de Washington’da havadan görülüyor.CNN

İki ABD F-15 uçağı, ülkenin doğusundaki bir silah depolama tesisine hava saldırısı düzenledi Suriye Pentagon Çarşamba günü İran Devrim Muhafızları ve ona bağlı grupların bunu kullandığını duyurdu.

Savunma Bakanı Lloyd Austin, yaptığı açıklamada, “Bu meşru müdafaa saldırısı, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü’ne bağlı birliklerin Irak ve Suriye’deki Amerikan personeline yönelik bir dizi saldırısına yanıttır” dedi. Şöyle ekledi: “Başkan’ın Amerikan personelinin güvenliğinden daha yüksek bir önceliği yoktur ve bugünkü eylemi ABD’nin kendisini, personelini ve çıkarlarını savunacağını açıkça belirtmek için yönlendirdi.”

“ABD, halkımızı ve tesislerimizi korumak için gerekli önlemleri almaya tamamen hazırdır” diye ekledi. Her türlü gerilime karşı çağrıda bulunuyoruz.”

Üst düzey bir askeri yetkili Çarşamba akşamı Suriye’nin Maysloun kentinde bulunan tesisin “bölgedeki güçlerimize karşı gerçekleştirilen çok sayıda hava saldırısında” kullanılan silahları içerdiğine inanıldığını söyledi.

“Hedefi vurduğumuzda, tesisin Devrim Muhafızları tarafından kullanılmasını engelleyebileceğimiz bir zamanda vuracağımızdan emin olmak için bir süredir izliyoruz. … Çatışmayı izledim, ve size şunu söyleyebilirim ki, tesiste bölgede güçlerimize karşı gerçekleştirilen saldırıların çoğunda kullanılmış olduğuna inandığımız silahların bulunduğunu gösteren bazı ikincil patlamalar olacağından eminiz” dedi yetkili.

Yetkili, Çarşamba günkü saldırının “sivil kayıplarla sonuçlanmadığından kesinlikle emin olduklarını” da sözlerine ekledi.

Yetkili, ABD’nin Rusya ile “çatışmasızlık hattını zaten kullandığını” söyledi. ABD, Suriye’deki askeri operasyonlara ilişkin çatışmasızlık hattı hakkında Rusya ile düzenli olarak görüşüyor.

ABD’nin saldırısı, İran’ın vekillerinin Irak ve Suriye’deki ABD kuvvetlerine yönelik neredeyse günlük saldırılarına yanıt olarak İran destekli grupların kullandığı tesisleri ikinci kez vuruyor. 26 Ekim’de bir ABD F-15 ve iki F-16 uçağı hassas güdümlü mühimmat kullandı İki tesis bombalandı Suriye’nin doğusunda İran destekli milislerle bağlantılı.

READ  Piyasa öncesi hisse senedi: Ukrayna'daki savaş Rus varlıklarını zehirli hale getirdi

01:01- Kaynak: CNN

Emekli albay, ABD’nin ilk saldırıda İran’a gönderdiği mesajları anlatıyor

ABD ve koalisyon güçleri, 17 Ekim’den bu yana tek yönde insansız hava aracı veya füze saldırılarıyla en az 41 kez hedef alındı; en son olarak Suriye’nin Şaddadi kentinde ABD ve koalisyon güçlerine yönelik çoklu füze saldırısı düzenlendi.

ABD’li bir yetkiliye göre Çarşamba günkü saldırıda can kaybı veya altyapı hasarı meydana gelmedi.

40’tan fazla asker 26 Ekim’deki ABD baskını öncesindeki saldırılarda en az 20 beyin yaralanması da dahil olmak üzere hafif yaralanmalar yaşadı.

Üst düzey bir savunma yetkilisi, Çarşamba günkü saldırının amacının “İran’a, Amerikan kuvvetlerine yönelik saldırılardan onu sorumlu tuttuğumuza dair açık bir mesaj” vermek olduğunu ve ABD’nin İran’dan “vekil güçlerini durdurmaya yönlendirmek için harekete geçmesini” beklediğini söyledi.

Savunma yetkilisi, “İsrail ile Hamas arasında devam eden çatışmadan kaynaklanan artan gerilimlerin ışığında, İran, Irak ve Lübnan’daki İran bağlantılı gruplar ve bölgesel ortaklarımızla doğrudan iletişim kurmak için ek önlemler aldık” dedi. “Askeri eylemlerimizin İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaya yaklaşımımızda bir değişikliğe işaret etmediğini ve bölgedeki çatışmayı tırmandırmaya niyetimiz olmadığını açıkça belirtmeyi amaçlıyoruz. “Meşru müdafaa ve Amerikan personelinin korunması konusundaki kararlılığımız değişmeden kalıyor.”

Amerikan saldırısı, Amerikan MQ-9 Reaper drone ile aynı gün gerçekleşti Düşürüldü İran destekli Husi güçleri Yemen açıklarında. ABD Merkez Komutanlığı olayı araştırıyor.

CNN Daha önce de belirtildiği İran destekli gruplar, Hamas’ın 7 Ekim’deki acımasız saldırısının ardından İran’ın ABD’nin İsrail’e verdiği desteğe karşı bölgede gösterilen şiddetli tepkiden yararlanmaya çalışması nedeniyle Orta Doğu’daki ABD kuvvetlerine yönelik saldırılarını artırmayı planlıyor.

7 Ekim’den bu yana Amerikan güçlerinin Amerika bölgesinde giderek sıklaşan saldırıları Büyük ateş gücü gönderdi İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın genişletilmesine yönelik caydırıcı bir unsur olarak ve bölgedeki güçlere destek olarak Orta Doğu’ya.

READ  BBC muhabiri Gary Lineker, iltica politikası eleştirisi nedeniyle yayından kaldırıldı - DW - 11/03/2023

Konuşlandırılan yetenekler arasında, her biri binlerce denizciyi ve birkaç güdümlü füze destroyerini çalıştıran iki uçak gemisi saldırı grubu; F-15 ve F-16 savaş uçakları dahil olmak üzere çeşitli uçaklar; ve Patriot bataryaları ve yüksek irtifa alan savunma (THAAD) bataryalarıyla ilişkili olanlar da dahil olmak üzere yaklaşık 1.200 asker.

Üst düzey bir savunma yetkilisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD’nin bölgedeki üslerini “saldırıları daha da caydırmak ve güçlerimizi savunmak için ek Patriot bataryaları ve arttırılmış karşı hava devriyeleriyle” güçlendirdiğini söyledi.

Bu hikaye ek ayrıntılarla güncellendi.