Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler deprem şehri depreme nasıl düştü diye soruyor

Türkler deprem şehri depreme nasıl düştü diye soruyor

NURTAKİ, Türkiye, 6 Mart (Reuters) – Türkiye’de geçen ay meydana gelen deprem, Noortaki’deki tüm apartman kulelerini tamir edilemeyecek şekilde çökertti veya hasar verdi – ve insanlar şimdi şehrin son on yıllarda bir bina patlaması yaşayıp yaşamayacağını soruyor. Binlerce sakinin ölümü.

Sakinleri, apartman bloklarının önceki üç olan sınırdan sekiz kata çıkmasına izin veren giderek daha esnek düzenlemelerle yönlendirilen şehrin nüfusunun son yıllarda yaklaşık 25.000’e ulaştığını söylüyor.

7.8 büyüklüğündeki depremde 10 yakınını kaybeden emekli öğretmen Hasan Paul (52), “Burada iki üç kattan fazla kalmamalıydık. 20 yıllık bu hızlı inşaat iki dakikada çöktü” dedi. Deprem.

Muhalefetteki Deva Partisi’nin yerel temsilcisi Pal, “Deprem bekliyorduk ama öyle olmadı… 1-1,5 metre yer dalgası gibi yükseldi” dedi.

En son güncellemeler

2 habere daha bakın

“Bir deprem bölgesinde belirli standartlar karşılansa bile, binaların buna dayanması pek olası değildir.”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iktidardaki AK Parti’sine ait belediye başkanı, geçmişteki inşaat çalışmalarının standartların altında olabileceği iddiasıyla tutuklandı.

6 Şubat’taki ilk deprem, Türkiye’nin en kötü modern felaketinden en çok etkilenen topluluklardan biri olan Nurdağı’nı doğrudan kesti.

Deprem ve artçı sarsıntılar, güneydeki Antakya şehri de dahil olmak üzere birçok büyük merkezi dümdüz etti.

Sakinler, ucuz kredinin şehrin genişlemesine yardımcı olduğunu ve Erdoğan’ın iktidardaki yirmi yılını tanımlayan ülke çapındaki inşaat patlamasını yansıttığını söylüyor.

Ancak Noordaki, çoğunlukla düz bir vadi manzarasında sismik dalgalardan çok az koruma sağlayan bilinen bir fayın üzerinde oturuyor.

Üç sakin, 2004 yılından bu yana belediyenin apartmanların ilk beş kata, ardından 8 kata çıkmasına izin verdiğini söyledi. Şehircilik Bakanlığı’na göre, bu yıl şehirde toplam 11.000 bina vardı.

Devlete ait haber ajansı Anadolu’nun bildirdiğine göre, Belediye Başkanı Ökes Çavaç iki hafta önce inşaat uygulamaları nedeniyle tutuklanarak değiştirildi ve yerel bir müteahhit de tutuklandı.

READ  Geniş Açı - Fikir ve biştim yazdi: Zengezur Koridoru ve dağılan Türk birliği

Belediye, binaların yıllar içinde nasıl büyüdüğüne dair sorulara yanıt vermedi.

Hayatta kalma ve kayıp

Depremlerden bir ay sonra, henüz bükülmüş çelik ve beton yığını olmayan düzinelerce apartman yıkılıyor. Noortaki’de tahminen 4.000 kişi öldü, geri kalanı çoğunlukla çadırlarda yaşadı.

Havva Aslan, eşi ve üç çocuğuyla birlikte depremin ardından beş gün boyunca birinci katta yaşadıkları beş katlı binanın beton molozları altında hayatta kaldı.

Sabah Reuters’e verdiği demeçte, apartmanlarının zemini çöktüğü ve karanlıkta birbirine yapıştıkları için “Her şeyi kaybettik ama birbirimizi değil” dedi.

Aslan, şu anda şehrin varoşlarında yaşadıkları konteyner ev için ailesine teşekkür ediyor.

“Bütün bunlar bittiğinde köye iki katlı evimizi yapabiliriz” dedi.

Şehircilik Bakanı Murad Kurum, Nurtaki’nin bazı bölümlerinin daha yüksek ve sağlam zeminlere taşınacağını söyledi. Mayıs ayında seçimle karşı karşıya kalan Erdoğan, bir yıl içinde tüm afet bölgesini yeniden inşa etme sözü verdi.

Ancak birçok yerel sakin, planların daha toptan revize edilmesini istiyor.

Noordaki’de bir çiftçi olan ve Connecticut Üniversitesi’nde eski bir finans ve istatistik yardımcı doçenti olan 42 yaşındaki Fathi Cihan, “Doğru politika, hiçbir binanın iki kattan daha yüksek olmaması gerektiğidir” dedi.

Depremin hemen ardından ailesini İstanbul’a götürüp geri dönmüş ve şimdi bir çadırda yaşıyor. Sonbaharda 100 dönümlük çiftliğinde makine ve sulama sistemini kaybettiğini söyledi.

Cihan, “İlk iki hafta sadece toprağıma baktım” dedi. “Hayatımın gözlerimin önünde yıkıldığını gördüm.”

Angus MacSwan tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.