Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Birinci Cumhuriyet’in Çöküşü: Standard & Poor’s’un notunun düşürülmesi

  • S&P, kredi notunu daha geçen hafta ilk önce hurda statüsüne indirdikten sonra Pazar günü BB+’dan B+’ya indirdi.
  • Standard & Poor’s, notun CreditWatch Negatif olarak kaldığını söyledi.
  • Silikon Vadisi bankasının çöküşü yatırımcıların büyük sigortasız mevduat tabanları olan diğer bankaları yeniden düşünmesine neden olduğundan, First Republic hisseleri bu ay keskin bir düşüş yaşadı.

Bir tüccar, 16 Mart 2023’te New York City’deki New York Menkul Kıymetler Borsası’nın (NYSE) katında First Republic Bank hisseleri ticareti olarak postanede çalışıyor.

Brendan McDiarmid | Reuters

Bölgesel bankacılık krizinin barometresi haline gelen First Republic Bank’ın hisseleri, Standard & Poor’s’un San Francisco merkezli kurumun kredi notunu düşürmesinin ardından Pazartesi günü yeniden düştü.

S&P, kredi notunu daha geçen hafta ilk önce hurda statüsüne indirdikten sonra Pazar günü BB+’dan B+’ya indirdi. Standard & Poor’s, notun CreditWatch Negatif olarak kaldığını söyledi.

Hisse senedi Pazartesi günü piyasa öncesi işlemlerde %15 düştü ve Silikon Vadisi bankasının çöküşü yatırımcıları büyük sigortasız mevduat tabanları olan diğer bankaları yeniden düşünmeye sevk ettiğinde bu ay gelen %80’den fazla düşüşe eklendi.

grafiğe bakınız…

First Republic Bank, 1 gün

First Republic’in düşüşüne rağmen, SPDR S&P Bölgesel Bankacılık Endeksi Pazartesi günü piyasa öncesi işlemlerde %0,2 artışla hafif yükseldi.

Perşembe günü, bir grup büyük banka bölgesel bankalara olan güveni artırmak için First Republic’e 30 milyar dolar yatırmayı kabul etti. Ancak banka ayrıca temettüyü askıya aldı ve 15 Mart itibarıyla yeni mevduatları saymazsak yaklaşık 34 milyar dolar nakit parası olduğunu söyledi.

11 ABD bankasından mevduat infüzyonu, şirketin Federal Reserve’den borçlanmasının 20 milyar $ ila 109 milyar $ arasında olduğunu açıklaması, Federal Konut Kredisi Bankasından (FHLB) kredilerin 10 milyar $ artması ve adi hisse senedi temettü dağıtımının toplu olarak durdurulması … Bir bakış açısına göre, banka muhtemelen geçen hafta büyük miktarda mevduat akışıyla birlikte yüksek likidite baskısı altındaydı.”

READ  Coca-Cola, zorlu bir pazarda istikrarlı ve güvenli bir sığınaktır

UBS, bankacılık krizinin küresel olarak yayılmasını önlemek için İsviçreli düzenleyiciler tarafından kolaylaştırılan zorunlu bir anlaşmayla hafta sonu Credit Suisse’i satın aldı. Credit Suisse yöneticileri, ABD’deki bölgesel bankacılık krizinin zaten sallantıda olan kurumun rakibiyle birleşmek zorunda kalmasına neden olacak kadar istikrarsızlığa neden olduğunu kaydetti.

Bu gelişmekte olan bir hikaye. Güncellemeler için tekrar kontrol edin.