Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Testi: Dünyadaki iklim ihlallerinin faillerinin isimleri belirtilmeden hakaret

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Testi: Dünyadaki iklim ihlallerinin faillerinin isimleri belirtilmeden hakaret

Dünyanın en iyi diplomatı olan BM Genel Sekreteri António Guterres Salı günü dünya liderlerine iklim krizine çözüm bulma çabalarının “çok yetersiz” kaldığını söyledi ve onları iklim konusunda iddialı ulusların bile yapmakta isteksiz olduğu şeyi yapmaya çağırdı: Kömür, petrol ve gaz üretiminin genişlemesini durdurmak.

Yıllık Genel Kurul toplantısında bir araya gelen cumhurbaşkanları ve başbakanlara yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi: “Her kıta, her bölge ve her ülke durumun sıcaklığını hissediyor ama tüm liderlerin bu sıcaklığı hissettiğinden emin değilim. .” “Fosil yakıt çağı başarısız oldu.”

Şu anda ikinci ve son dönemine giren Bay Guterres, iklim eylemini temel meselesi haline getirdi ve fosil yakıt üretimini dizginleme ihtiyacı konusunda alışılmadık derecede açık sözlü davrandı ve sadece bunların kullanımından kaynaklanan sera gazı emisyonlarının azaltılmasına odaklanmadı. .

Her zaman olduğu gibi dünyanın en büyük 20 ekonomisinin yeterince hızlı hareket edememesine dikkat çekti. Her zaman olduğu gibi belirli ülkelere çağrıda bulunmaktan kaçındı.

Dünyanın kömür devi Çin değil. İddialı iklim yasalarına sahip olan ancak petrol ve gaz için yeni izinler vermeye devam eden Britanya veya ABD değil. Devlete ait bir petrol şirketindeki bir yöneticinin, iklimi değiştirebilecek bir hareket olan yaklaşan Birleşmiş Milletler iklim müzakerelerine ev sahipliği yaptığı yer, petrol ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri değil. Aktivistler kınadı Çünkü görüşmelerin meşruiyetine zarar veriyor.

Çelişkiler, yalnızca 74 yaşındaki Portekizli siyasetçi Bay Guterres’e uygulanan sınırlamaları değil, aynı zamanda küresel ısınma gibi acil bir sorunla başa çıkmada oyunun diplomatik kurallarının eksikliklerini de gösteriyor.

BM ritüellerini çözen Richard Gowan, Uluslararası Kriz Grubu’na şunları söyledi: “Çok taraflı diplomasi ve çok taraflı zirvelerin kuralları, ihtiyacımız olan hızlı ve etkili tepki için yeterli değil.”

READ  Rus askeri blog yazarı Igor Girkin, aşırılıkçılık suçlamasıyla dört yıl hapis cezasına çarptırıldı

2015 Paris İklim Anlaşması, ülkelerin iklim kirliliğiyle mücadele için yalnızca gönüllü hedefler belirlemesini gerektiriyor. Yıllık iklim müzakerelerinden ortaya çıkan anlaşmalar rutin olarak sulandırılıyor çünkü kömür, petrol ve gazın şampiyonları da dahil olmak üzere her ülke her kelime ve virgül üzerinde anlaşmak zorunda.

Genel Sekreter ikna edebilir ama emredemez, teşvik edebilir ama empoze edemez. Birleşmiş Milletler Tüzüğü’nde bunu yapmasını engelleyen hiçbir şey olmamasına rağmen, belirli ülkelerden söz etmiyor.

Onun tavsiyesine rağmen hükümetler fosil yakıtlara olan desteklerini yalnızca rekor bir düzeye çıkardılar 7 trilyon dolar 2022’de. Çok az ülkenin ekonomilerini fosil yakıtlardan uzaklaştırmaya yönelik somut planları var ve birçoğu doğrudan veya dolaylı olarak kömür, petrol ve gaz gelirlerine bağlı. İklim değişikliğinin neden olduğu insan kaybı artmaya devam ediyor.

Eski BM iklim diplomatı ve Tufts Üniversitesi Fletcher Okulu profesörü Rachel Kite, “Rolünü bir tür gerçeği söylemek olarak yorumladı” dedi. “Genel Sekreter olarak kendisine tanınan yetkiler etkileyici ancak sınırlıdır.”

Çarşamba günü biraz diplomatik bir jest yaptı. Ev sahipliği yaptığı İklim Hedefi Zirvesi’nde, zirveyi ciddiye aldıklarını göstermek için mikrofonu yalnızca kendisinin ısrarla söylediğini yapan ülkelere ve üst düzey bir lider göndermeleri halinde veriyor. Bay Guan, “Bu, aslında kimseyi adlandırmayı ve utandırmayı gerektirmeyen bir adlandırma ve utandırma aracıdır” dedi.

Listeye kimlerin dahil edileceği konusunda diplomatik manevralar yoğundu. 100’den fazla ülke konuşma talebinde bulundu ve Bay Guterres’in yardımcıları da listede olmayı hak ettiklerini kanıtlamak için daha fazla bilgi istedi. Bazılarına kömürün aşamalı olarak durdurulması konusunda ne yaptığınız soruldu. Ne kadar iklim finansmanı teklif ettiniz? Hala yeni petrol ve gaz izinleri veriyor musunuz? Ve benzeri vb.

Kenyalı aktivist Muhammed Ado, “Guterres’in ateşe karşı ayaklarını tutmaya çalıştığını görmek güzel” dedi.

READ  Barrack, Trump'ın bağlarının BAE'yi etkilemesini umduğunu söylüyor; Ajan olduğunu inkar ediyor

Sayın Guterres konuşmacı listesini duyurmak için mümkün olan son dakikaya kadar bekledi.

Tuhaf bir durum bekliyoruz.

ABD iklim elçisi John Kerry’nin konferansa katılması bekleniyor ancak konuşma yapmayacak. (Sayın Guterres mikrofonu yalnızca üst düzey ulusal liderlere veriyor.) Bu yıl Çin delegasyonunun başkanı Başkan Yardımcısı Han Zheng’in konuşma rolünü üstlenip üstlenmeyeceği belli değil. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen mikrofonu emniyete aldı. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, gizli Genel Kurul toplantısına hiçbir şekilde gelmeyecek. BAE petrol şirketinin başkanı ve yaklaşan iklim görüşmelerine ev sahipliği yapan Sultan Al Jaber’in konuşma yapması planlanıyor.

Bay Guterres ayrıca iklim emisyonlarını azaltmak için kendi deyimiyle “makul” hedefleri olan şirketleri de katılmaya davet edecek. Bunları bir elin parmakları kadar saymayı bekliyoruz.

Salı günü yaptığı açıklamada, “Fosil yakıt şirketleri çözümün bir parçası olmak istiyorsa, yenilenebilir enerjiye geçişe öncülük etmeleri gerekiyor” dedi.

En üst göreve seçilmeden önce BM mülteci teşkilatını 10 yıl boyunca yöneten Bay Guterres, iklim değişikliğini her zaman birincil konusu haline getirmedi.

Aslında 2016 yılında Birleşmiş Milletler başkanlığına seçildiğinde bu konu hakkında konuşmamıştı. İklim, 2015 yılında Paris Anlaşması’na sponsor olan selefi Ban Ki-moon’un imza konusu olarak görülüyordu. Suriye’deki savaş, terörizm ve cinsiyetler arası eşitlik… Birleşmiş Milletler’de cinsiyet. (Onun seçimi, yetmiş yıllık tarihinde ilk kez bir kadının küresel organizasyonu yönetmesi için lobi yapanlar için bir hayal kırıklığıydı.)

2018’de dönüşüm geldi. O yılki Genel Kurul’da iklim değişikliğini şöyle tanımladı: “Çağımızın belirleyici sorunu2019’da iklim aktivisti Greta Thunberg’i Genel Kurul’a davet etti ve Thunberg’in dünya liderlerine yönelik patlaması (“Dünya liderlerine nasıl cüret edersin?” diye bağırdı) politikayı geri çeken Başkan Donald J. Trump ile sosyal medyada bir çatışmaya yol açtı. Amerika Birleşik Devletleri Paris Anlaşması’ndan çekiliyor.

READ  Danimarka füze arızası nedeniyle nakliye boğazını kapattı

Bay Guterres ise ABD’yi ismen eleştirmekten kaçındı.

2022’ye gelindiğinde, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından petrol şirketleri rekor kar elde ederken, dilini sertleştirdi. “Bizim ihtiyacımız Fosil yakıt şirketlerini ve onların destekçilerini sorumlu tutmakGenel Kurul’da dünya liderlerine anlattı. Beklenmedik karlara vergi getirilmesi çağrısında bulundu, ülkeleri fosil yakıtlara yönelik sübvansiyonları askıya almaya çağırdı ve özel şirketlere konuyla ilgili yönergeler yayınlayacak bir komite atadı. “Yeşil yıkama” olarak kabul edilen şey.“.

Bu yıl, petrol ve gaz projelerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını yakalayıp depolamak veya “azaltmak” isteyenler ile petrol ve gazı tamamen yerin altında tutmak isteyenler arasında çekişmeli bir tartışmaya girdi. “Sorun sadece fosil yakıt emisyonları değil. Fosil yakıtlar, noktaSayın Guterres haziran ayında söyledi.

İklim kirliliğiyle mücadele için şirketlerle çalışan bir sivil toplum kuruluşu olan CDP’nin kurucusu ve eski başkanı Paul Simpson, özel sektörün tepkilerinin karışık olduğunu söyledi. Bazı yöneticiler özel olarak Bay Guterres’in fosil yakıtların hızla ortadan kaldırılması çağrısında haklı olduğunu söylerken, diğerleri çoğu ulusal hükümetin, kendisi ne derse desin, enerji dönüşümüne ilişkin somut planların hâlâ eksik olduğuna dikkat çekiyor.

“Asıl soru şu: Birleşmiş Milletler ne kadar etkili?” Bay Simpson dedi. “Hükümetlerin odaklanmasını ve planlama yapmasını sağlayabilir. Ancak BM’nin kendisinin dişleri yok, bu nedenle ulusal hükümetler ve şirketlerin harekete geçmesi gerekiyor.”