Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Blackness, korku filmi klişelerini nasıl alt üst ediyor?

Blackness, korku filmi klişelerini nasıl alt üst ediyor?

Mutfakların ve oturma odalarının gizli alemlerinde dolaşan gülümseyen bir böcek olarak başlayan şey, uzun zamandan beri ana akıma nüfuz etti. Artık herkes biliyor: Amerikan korku filminde önce siyahi karakterin ölmesini bekleyebilirsiniz.

Bu şaka, “Hepimiz önce ölemeyiz” sloganıyla gelen yeni korku komedisi “The Blackening”in (16 Haziran’da sinemalarda) temelini oluşturuyor. Uzak, mağaramsı bir kulübede on Haziran’da geçen bir hafta sonu, bodrumda bir masa oyunu keşfeden bir grup arkadaş için ölümcül bir hal alır. Sambo sembollerinden biri resmin merkezini işgal ediyor ve onu siyah kültürünün birkaç ekseni üzerinde test ediyor: Kara milli marşının ikinci mısrası nedir? “Arkadaşlar” dizisinde kaç tane siyah oyuncu rol aldı? Yanlış cevapların ölümcül sonuçlarını belirlemek için gölgelerden maskeli bir figür çıkar.

“Karanlık” dayanmaktadır komedi merkezi kroki aynı isimli filmin orijinali, filmde rol alan ve senaryoyu Tracy Oliver (“Girls Trip”in yazarı) ile birlikte yazan komedyen Dewayne Perkins tarafından geliştirildi. Bir video röportajında ​​​​Perkins, konseptin Chicago komedi turunda ortaya çıktığını söyledi.

“Skeçte yer alan tüm siyah insanlar, ‘Oh evet, parçası olduğumuz birçok organizasyonda bireysel olarak her zaman en harcanabilir olduğumuzu hissediyoruz’ gibiydi” dedi. bir tür itici güçtü. Korku filmlerinde tüm siyahları bir araya getirirsek, önce kimin öleceğini belirleyen bir sisteme sahip olmaları gerekecek.”

Kısacası, bir katille karşı karşıya kalan bir grup siyahi arkadaş, kimin “daha siyahi” olduğuna ve bu nedenle önce öldürülme olasılığına karar vermelidir. Tabii ki komedi, doğal olarak takip eden şeyde: Bir araya getirilen herkes, en az siyahi olduklarını kanıtlamaya çalışıyor. Bir karakter, Black Lives Matter’a verilen anlamsız yanıt olan “tüm yaşamların önemli olduğu” konusunda ısrar etmeye yönelik tekrarlanan girişimlerle geride kalıyor. Eskizini gördükten sonra Oliver, parçayı bir özelliğe uyarlamak için Perkins’in izini sürdü. (“Karanlık” en komik sahnelerden birinde kısa filmi yeniden canlandırıyor.) Başlangıçta yapımcı olarak eklenen, en çok “Barbershop” (2002) ile tanınan Tim Story, senaryoya aşık oldu ve ayrıca yönetmenliği de seçti. Storey, “Bu gerçekten ekrana getirmek istediğim bir şeydi” dedi.

READ  Eleştirmenlerce beğenilen müzakerelerle dolu bir haftanın ardından görüşmeler çıkmaza girdi - The Hollywood Reporter

Morgan’ı oynayan komedyen ve aktris Yvonne Orji de yıkıcı senaryoya ilgi duydu. “Klişeleri tersine çeviriyoruz” dedi ve “klişelerin tersine çevrilmesine bayılıyorum.”

Korku türünde siyah karakterlerin ortaya çıkışı, çoğu zaman komik bir rahatlama olarak kullanılan veya gelişigüzel bir şekilde küçümsenen bir tehlike mirasını alt üst eder; Perkins, filmin bu tarihle sürekli diyalog içinde olması için bu arketiplerle oynamanın amaçlı bir karar olduğunu açıkladı. “Benim karakterim eşcinsel bir en iyi arkadaş, ki bu bir mecaz. Bu karakterlerin tümü ilk başta mecazi bir kökene sahip. Sonra o karakteri sürekli beslemek için film kullanıyoruz. Amaç, mecazın tamamen gerçek bir karakter olmasını sağlamaktı. .”

“Karanlık” öncelikle bir komedi olarak işlev görse de, film aynı zamanda dinamik gerilim ve tüyler ürpertici terör anları da sunuyor; bu, Perkins ve Oliver’ın korku sinemasına ömür boyu süren hayranlığının bir sonucu. Perkins, “En sevdiğim türdü” dedi. “Sanırım bu yüzden film referanslarla birlikte yer alıyor.”

Birçok referans var. Eksik bir liste “The Texas Chain Saw Massacre” (1974), “The Hills Have Eyes” (1977), “Friday the 13th” (1980), “The Evil Dead” (1981), “A Nightmare On Elm Street” içerir. (1984), “Merdiven Altındakiler” (1991), “Jumanji” (1995), “Çığlık” (1996), “Geçen Yaz Ne Yaptığını Biliyorum” (1997). The Blackening, geçen sonbaharda Toronto Uluslararası Film Festivali’nde prömiyer yaptığında izleyicileri coşturdu. Yayınlanmadan önce, 13 Haziran’da Apollo Tiyatrosu’ndaki gösteri de dahil olmak üzere Tribeca Festivali’nin bir parçası olarak gösterilecek.

Story, komedi yönetmenliği deneyimini filmin daha komik unsurlarına taşıdı, ancak korkunç anların üstesinden gelmenin zorluğunu gördü. “Bir film hayranı olmanın harika yanı, sonunda bu türlerin her türünü incelemenizdir” dedi. “Her zaman korkuyla uğraşmak istemişimdir ama hâlâ benim dünyamda olan bir şey bulmam gerekiyordu.”

READ  Beach Boys'un Disney+ belgeseli onlarca yıllık tarihi anlatıyor

Filmin adı, Robin R. Means Coleman ve Mark H. Harris’in kısa süre önce yayınlanan “The Black Guy Dies First: Black Horror Cinema From Fodder to Oscar” adlı kitabında bahsedilen bir fikri hatırlatıyor. Yazarlar, 1960’ların sonlarında siyahi sinemanın temsilindeki artışı – ya da “siyahlığı” anlatıyorlar. Her iki yazar da George Romero’nun trajik de olsa en son siyah adamın öldüğü “Yaşayan Ölülerin Gecesi”ne (1968) olan aşklarında özellikle birleşiyor: zombi kıyametinden sağ çıkmayı ancak bir gardiyan tarafından öldürülmeyi başarıyor. mafya Harris, bir röportajda “korku aşkı” dediği şeye ilham verdiği için filme itibar etti. Coleman ve Harris, Blaxploitation döneminden 90’ların şehir korkularına ve şimdi de şeffaf bir şekilde politize edilmiş korkunun bu son saygın nesline kadar, kitaplarında kaçınılmaz olarak aniden sona erecek olan bu çeşitlilik döngülerini anlatıyor.

Coleman, bu geçmiş hareketlerin iniş ve çıkışlarından sorumlu olmasına rağmen, “Siyahları korku içinde hayal ettiğim şeyden, gerçekten siyah yaşamının, kültürünün ve deneyiminin bir yansıması olan siyah korkuya doğru ilerliyoruz” dedi. “Kara Korku: 1890’lardan Günümüze Amerikan Korku Filmlerinde Siyahlar”ı da yazan akademisyen Coleman, Nia DaCosta’nın “Candyman” (2021) filmine atıfta bulunarak modern korku filmlerindeki yenilikleri övdü. “Sanat var, müzik var, argo var, hepsi orada.”

Türün şaşırtıcı akışkanlığının bir kanıtı olarak, “Karanlık”taki oyunculardan en az ikisi, eserlerinde bu sosyal adalet korku dalgasının öne çıkan özelliklerini şimdiden sayabilir. Nnamdi’yi canlandıran Sinqua Walls yakın zamanda Sundance Büyük Jüri ödüllü filmi “The Nanny”de (2022) yer aldı ve Morgan’ın erkek arkadaşı Shawn’ı oynayan kıdemli Jay Pharoah korku komedisi “Bad Hair”da (2020) rol aldı. Firavun, olağanüstü popülaritesinden dolayı bu tür filmlerde yer almaktan mutlu olduğunu söyledi.

READ  'Star Trek' ve 'Captain Marvel' rolleriyle tanınan Kenneth Mitchell 49 yaşında hayatını kaybetti

“Hakkında hiçbir fikriniz olmayan, eşyalarınızı tekrar tekrar izleyen belirli bir niş insan veya bu hayran kitlesi olacak” dedi. “Her şeyden alıntı yapabilirler ve nasıl öldüğünüzü bilirler. Bunun bir parçası olmak çok güzel.”

Story için “The Blackening”i çekmek eğlenceliydi.

Dedi ki, “Bu filmi yapmanın harika yanı, kutlamayla bu kadar boğulmuştu. Demek istediğim, filmin bu kadar eğlenceli olan yanı da bu. Pek çok harika sohbetin temelini oluşturuyoruz. Bizi temsil etmesini istiyoruz ve bizi pek çok yönden; başkalarını da kendi versiyonlarını yapmaya davet ediyor.”

Üretilen ses Adrian Hirst.