Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Canlı güncellemeler: Rusya Ukrayna’yı işgal etti

Canlı güncellemeler: Rusya Ukrayna'yı işgal etti

ABD’li bir yetkili Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın hava savunmasının Rus ordusunun Ukrayna hava sahasına girmesini büyük ölçüde engellediğini, ancak Rusya’nın üstün savaş gücünün hala ülkenin savunmasını alt etme yeteneğine sahip olduğu konusunda uyardı.

ABD’li yetkili, Rus Hava Kuvvetleri’nin Rusya’nın hava üstünlüğünü engelleyen bir dizi uçaksavar sistemi nedeniyle Ukrayna hava sahasından büyük ölçüde kaçındığını söyledi.

Yetkili, Rusya’nın günde 150-200 sorti düzenlediğini, ancak bunların neredeyse tüm Rus topraklarında olduğunu söyledi. Rus pilotlar, ABD tarafından sağlanan taşınabilir Stinger’lar ve daha büyük sistemler de dahil olmak üzere karadan havaya füzelerin etkin kullanımı nedeniyle Ukrayna hava sahasına fazla girmediler.

Bazı Rus uçakları bir saldırı başlatmak için hızla Ukrayna hava sahasına girse de, Rus kara kuvvetleri için fazla koruma sağlamazlar veya fazla koruma sağlamazlar.

Pentagon Basın Sekreteri John Kirby’nin Çarşamba günü erken saatlerde Rus hava operasyonlarının “sınırlı” etkinliği hakkında söylediklerini doğrulayarak, Ukrayna’nın hava savunması Rusya’nın gökyüzünde manevra özgürlüğünü engelledi.

Uçaksavar sistemlerinin hava savunması: Yetkili ayrıca, Ukrayna’nın operasyonel uçaklara sahip olduğunu, ancak çok sayıda muharebe görevi gerçekleştirmediklerini söyledi. Hava savunması esas olarak uçaksavar sistemlerinden geliyor, bu yüzden Ukrayna’ya Ruslar için en sorunlu olduğu kanıtlanmış silahları sağlamak en etkili olanıdır: zırhlı ve uçaksavar füzeleri.

Rus kayıpları: Yetkili, Rusya’nın yaklaşık 20-25 helikopter ve 15-20 uçak daha kaybettiğini, ayrıca tanklar ve zırhlı teçhizat da dahil olmak üzere yüzlerce aracı kaybettiğini söyledi. CNN daha önce Rusya’nın işgalde askeri varlıklarının %8-10’unu kaybettiğini bildirmişti.

Bazı bağlam: Yetkilinin yorumları, Pentagon’un Polonyalı MiG-29 avcı uçaklarının ABD üzerinden Ukrayna’ya transferini desteklemediğini söylemesinin ardından geldi. Kirby Çarşamba günü yaptığı açıklamada, teklifin halihazırda operasyonel uçağa sahip olan Ukrayna ordusuna çok az fayda sağlayacağını, ancak Rusya ile yüksek bir tırmanma riski taşıdığını söyledi.

READ  Otis Kasırgası, Kategori 4 fırtınası olarak Meksika'nın Acapulco şehrini kasıp kavuruyor

Ukraynalılar aktif olarak direniyor: Yetkili, Rusya’nın muharebe gücündeki muazzam avantajına rağmen, bu gücü çok önemli bir yer ve zamanda kullanamadıklarını söyledi. Ukrayna, genellikle kara yoluyla seyahat eden büyük Rus konvoylarına saldırmak için küçük hafif piyade tümenlerini kullanarak çok etkili bir şekilde savaştı.

Ukraynalılar anavatanları üzerinde savaşırlar, bu da onlara araziyi bilmede ve yerlileri gözleri ve kulakları gibi kullanmalarında avantaj sağlar. Amerika Birleşik Devletleri’nde ayrıca Rus saflarında anlaşmazlık olduğuna dair anekdotsal kanıtlar var.