Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Blinken, tüm Gazzelilerin ciddi gıda güvensizliğiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıyor

Blinken, tüm Gazzelilerin ciddi gıda güvensizliğiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıyor
  • Tom Bateman'ın yazdığı
  • BBC News, Antony Blinken'la seyahat ediyor

Fotoğrafa yorum yapın,

BM kuruluşları, çatışmalar sona ermeden ve yardımlar artırılmadan kuzey Gazze'nin Mayıs ayına kadar kıtlıkla karşı karşıya kalabileceğini söyledi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Gazze'nin iki milyon sakininin “ciddi düzeyde akut gıda güvensizliğinden” muzdarip olduğunu söyledi.

BBC kendisine bölgedeki koşulları sorduğunda, ilk kez bir nüfusun tamamının bu şekilde sınıflandırıldığını söyledi.

Blinken, İsrail'i ihtiyacı olanlara yardım sağlamaya öncelik vermeye çağırdı.

BM kuruluşları, çatışmalar sona ermezse ve yardımlar artmazsa kuzey Gazze'nin Mayıs ayına kadar kıtlıkla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

İsrailli müzakerecilerin Hamas'la çatışmayı durdurma, insani yardım getirme ve İsrailli rehineleri uzaklaştırma konusunda yeni bir anlaşmaya varmak amacıyla Salı günü Katar'da görüşmelere başlaması planlanıyor.

Blinken'in yorumları, Gazze'deki insani krizin boyutunu özetleme açısından şimdiye kadarki en güçlü yorumları arasındaydı.

BBC'nin mevcut koşulların, Şeridi'nin bir yönetim anlaşması veya güvenlik planı olmadan geleceğinin habercisi olup olmadığı sorusuna şöyle yanıt verdi: “Bu konuların en saygın ölçüsüne göre, Gazze'deki nüfusun %100'ü ciddi düzeyde acı çekiyor. Akut enfeksiyon.” “Gıda güvensizliği. İlk kez bir nüfusun tamamı bu şekilde sınıflandırılıyor.”

Akut gıda güvensizliği, bir kişinin yeterli miktarda gıda tüketememesi durumunda yaşamını veya geçimini doğrudan tehlikeye attığında ortaya çıkar. Tedavi edilmezse açlığa yol açar.

Blinken, “Bu durumda Birleşmiş Milletler'e göre toplam nüfusun yüzde 100'ünün insani yardıma ihtiyacı olduğunu da bir kez daha görüyoruz” dedi.

“Bunu Sudan'la karşılaştırırsak, oradaki nüfusun yaklaşık yüzde 80'inin, Afganistan'ın da yaklaşık yüzde 70'inin insani yardıma ihtiyacı var. Yani bu, bir kez daha, bunun bir öncelik haline getirilmesinin acil ve zorunlu gereğinin altını çiziyor.”

Yine Hamas'ı kollarını bırakmaya çağırdı, ancak İsrail'in umutsuz insani yardıma ihtiyaç duyanlara yardım sağlamayı öncelikli hale getirmesi gerektiğini söyledi.

Gazze'de öldürülen gazetecilerin sayısı ve uluslararası muhabirlerin Şeride erişiminin olmaması hakkındaki bir soruya yanıt veren Blinken, “prensipte” gazetecilerin çatışmanın olduğu her yere ulaşabilmesi gerektiğini, böylece “dünyanın bilgi sahibi olabilmesini” söyledi. .”

Sorunun “her durumda gündeme getirdiğimiz” bir konu olduğunu söyledi.

Daha sonra BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri, Gazze'deki feci açlığın “insan yapımı… ve tamamen önlenebilir” olduğunu vurguladı.

Volker Türk, suçu kesinlikle “İsrail'in insani yardım ve ticari malların giriş ve dağıtımına yönelik kapsamlı kısıtlamaları, nüfusun büyük bir kısmının yerinden edilmesi ve hayati önem taşıyan sivil altyapının tahrip edilmesi” olarak tanımladığı duruma yükledi.

Kısıtlamaların “savaş suçu olan açlığın savaş aracı olarak kullanılması anlamına gelebileceği” konusunda uyardı.

İsrail'in Cenevre'deki Birleşmiş Milletler diplomatik misyonu, Türk'ün Gazze'deki durumun sorumluluğunu üstlenmeye ve “Birleşmiş Milletler ve Hamas'ı tamamen sorumluluktan kurtarmaya” çalıştığını söyledi.

“İsrail'in, kara, hava ve deniz yardımı da dahil olmak üzere Gazze'ye yardım ulaştırmak için elinden gelen her şeyi yaptığını” vurguladı.

Yardım çalışanları bunu reddediyor ve Gazze'nin kuzeyindeki sorunun büyük bir kısmının, İsrail'in kendilerine eşlik eden polisleri hedef almasının ardından yardım konvoylarının etrafındaki güvenliğin bozulmasından kaynaklandığını söylüyor.

İsrail, ordusunun Hamas'ı dağıtmaya çalışması nedeniyle polisin yaralandığını söyledi. Ancak ABD bu tür bir hedeflemenin yardım dağıtımını imkansız hale getirdiğini ve verimsiz hale getirdiğini söyleyerek bundan şüphe etti.

Fotoğrafa yorum yapın,

ABD, İsrail'i Refah'a saldırı düzenleme planının bir “hata” olacağı konusunda uyardı.

ABD'li yetkililer Salı günü ayrıca, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e saldırması ve Gazze'de savaşın başlamasından bu yana Blinken'in bölgeye son ziyaretini yapacağını da duyurdu.

Bu, İsrail ile Hamas arasındaki rehinelerin serbest bırakılması anlaşmasında ateşkes konusunda şu ana kadar bir atılım elde edilememesiyle gerçekleşti.

Cidde'de Suudi liderlerle görüşecek ve ardından Mısırlı liderlerle görüşmek üzere Kahire'ye gidecek.

Görüşmelerin çoğu, savaş sonrası Gazze'nin güvenliği ve yönetimi planına Arapların verdiği destek üzerinde yoğunlaşacak.

Amerikalılar, 17 yıl önce yapılan seçimler ve çatışmalar sonrasında Gazze'nin kontrolünü Hamas'a kaptıran Oslo Barış Anlaşmaları sonrasında oluşturulan Filistin Yönetimi'ni yönetmek istiyor.

Ancak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze için sözde “Ertesi Gün Planı” konusundaki birkaç önemli çekişme noktasından biri olan Filistin Otoritesinin burada yönetimi fikrini defalarca reddetti.

Blinken, Gazze'de üzerinde mutabakata varılan savaş sonrası planın ancak farklı bir İsrailli liderle ilerleyebileceği sorusuna değinmedi.

Pazartesi gecesi ABD Başkanı Joe Biden, Netanyahu'ya, Gazze'den bir milyondan fazla sivilin güney sınır şehrine sığınması nedeniyle Refah'a saldırıyı sürdürme planının bir “hata” olacağını söyledi.

Bir aydan uzun bir sürenin ardından yaptıkları ilk görüşmede, Refah planını ve Hamas'ı büyük bir kara saldırısı olmadan hedef alma konusunda yeni bir alternatif yaklaşımı tartışmak üzere gelecek hafta Washington'a bir İsrail heyeti gönderme planını da tartıştılar.

READ  Rusya, Ukrayna'ya yönelik büyük bir saldırıda hipersonik füzeler kullanıyor