Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Blinken, tartışmalı denizde Çin ile yaşanan çatışmada Filipinler'e “sağlam” destek verdiğini doğruladı

Blinken, tartışmalı denizde Çin ile yaşanan çatışmada Filipinler'e “sağlam” destek verdiğini doğruladı

MANILA, Filipinler (AP) – Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Salı günü Washington'un, Filipinler'e yönelik silahlı bir saldırı durumunda Filipinler'in savunulmasına yardım etme yönündeki “kesin kararlılığını” yineledi. Çin ve Filipin sahil güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı Anlaşmazlık Güney Çin Denizi Son zamanlarda daha agresif hale geldi.

ABD'nin müttefiki ülkeyi ziyaret eden son üst düzey yetkili olan Blinken, Manila'da Başkan Ferdinand Marcos Jr. ile ayrı ayrı görüşmeden önce Salı günü Filipinli mevkidaşı Enrique Manalo ile görüştü.

Başkan Joe Biden, Marcos ve Japonya Başbakanı Fumio Kishida'yı bir toplantı için ağırlayacak Beyaz Saray Zirvesi Nisan içinde. Üçlü muhtemelen konuyla ilgili artan endişeleri tartışacak Giderek agresifleşen Çin eylemleri Güney Çin Denizi'nde ve Kuzey Kore'nin nükleer programı.

Blinken, Manalo ile düzenlediği basın toplantısında, “Filipinler'in yanındayız ve Karşılıklı Savunma Anlaşması da dahil olmak üzere zorlu savunma taahhütlerimizin arkasında duruyoruz” dedi.

Blinken, “Çin Halk Cumhuriyeti'nin, Güney Çin Denizi ve Filipinler'in münhasır ekonomik bölgesi de dahil olmak üzere özgür ve açık bir Hint-Pasifik bölgesi konusundaki ortak vizyonumuzu tehdit eden eylemleri konusunda ortak endişelerimiz var” dedi. Çin'den. “Uluslararası hukukun ve Filipinlilerin haklarının tekrarlanan ihlallerine dikkat çekti: tazyikli su, manevraların engellenmesi ve diğer tehlikeli operasyonların yakından takip edilmesi.”

Çin Sahil Güvenlik'i engelleyin ve Filipin gemilerine tazyikli su kullanıldı içinde İki hafta önce yaşanan çatışma Bu, tartışmalı ikinci gemi Thomas Scholl yakınlarında Filipinli bir amiral ve dört denizcisinin hafif yaralanmasıyla sonuçlandı. 5 Mart'ta açık denizde yaşanan karşılaşma, Çin ve Filipin gemileri arasında iki küçük çarpışmaya da neden oldu ve Manila'daki Dışişleri Bakanlığı'nın, Filipinler'in yasakladığı Çin sahil güvenliğinin eylemlerini protesto etmek amacıyla Çin büyükelçi yardımcısını kendisine rapor vermesi için çağırmasına neden oldu. kabul edilemez olduğunu söyledi.

READ  Hindistan'ın yeni zorunlu askerlik sistemine karşı protestolar şiddetlendi

Çin Sahil Güvenliği o dönemde Pekin'in İkinci Thomas Shoal için kullandığı isim olan “Renai Resifi'nin yakınındaki sulara yasadışı bir şekilde sızan Filipinli gemilere karşı yasaya uygun olarak kontrol önlemleri aldığını” söylemişti.

Saldırının yapıldığı yer, küçük bir Filipin Donanması birliği tarafından işgal edilen ancak Çin Sahil Güvenlik gemileri ve diğer müttefik gemiler tarafından kuşatılan Thomas Shoal II'ydi. Çok sayıda gergin çatışma Geçen yıl Çin ve Filipin Sahil Güvenlik gemileri arasında. Ancak Filipinli yetkililer, bu ayın başındaki çatışmanın, deniz personelinin yaralanması ve gemilerinin hasar görmesi nedeniyle özellikle ciddi olduğunu söyledi.

Blinken Salı günü ABD'nin 1951 Karşılıklı Savunma Anlaşması uyarınca bunu yapmak zorunda olduğu yönündeki uyarısını yeniledi Filipinler Savunması Filipin kuvvetleri, gemileri veya uçakları Güney Çin Denizi'nin herhangi bir yerinde silahlı saldırıya maruz kalırsa.

Pekin'de Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lin Jian, Blinken'in Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki saldırganlığına ilişkin açıklamalarını reddetti.

Lin, “ABD, Güney Çin Denizi meselesinde taraf değildir ve Çin ile Filipinler arasındaki denizcilik meselelerine müdahale etme hakkına sahip değildir” dedi. Çin'in, bölgesel egemenliğini, denizcilik hak ve çıkarlarını sağlam bir şekilde savunmak, Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarı korumak için gerekli önlemleri almaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Hem Blinken hem de Manalo, ülkeleri arasındaki anlaşma ittifakının iyi gittiğini ifade etti, ancak daha fazlasını yapma olasılığını da kabul etti. Savunma ilişkilerini güçlendirme çabalarının hiçbir ülkeyi hedef almadığını söylediler.

Pekin defalarca Marcos'un izin verme kararının Filipinler'deki ABD askeri varlığının genişletilmesi 2014 savunma anlaşmasına göre bu, Çin'in ve bölgenin güvenliğine zarar verebilir.

ABD ve Filipin güçleri en büyük yıllık muharebe tatbikatlarını Nisan ayında Filipinler'de yapmayı planlıyor. Bölge, Çin'in kendi toprağı olduğunu iddia ettiği Tayvan'dan uzakta bir kuzey bölgesini içerecek.

READ  Kuzey Almanya'da 'kötü amaçlı ve hedefli' sabotaj trenleri durdurdu

Manalo, “Güçlü ve yetenekli bir Filipinler'in ABD için zorlu bir müttefik olacağına dair ortak görüşümüzü yeniden doğruladık” dedi.

Blinken, “İttifak hiç bu kadar güçlü olmamıştı, ancak sadece bunu sürdürmekle kalmamalı, ivmeyi artırmaya devam etmeliyiz” dedi.

Manila'daki başkanlık sarayının önünde düzinelerce sol görüşlü aktivist, Blinken'in ziyaretine ve Washington'un uzun süredir devam eden bölgesel anlaşmazlıklara müdahalesine karşı çıkmak için Salı günü gürültülü bir miting düzenleyerek sahte bir Amerikan bayrağını yıktı.

Çin ve Filipinler'in yanı sıra Vietnam, Malezya, Tayvan ve Brunei'nin de önemli bir küresel ticaret yolu olan kaynak açısından zengin ve yoğun su yolunda birbiriyle örtüşen iddiaları var.

Pekin Güney Çin Denizi'nin neredeyse tamamını talep ediyor. Son on yılda Çin, çorak resifleri şu anda işlevsel olan yedi adaya dönüştürdü Ada üsleri füzelerle korunuyor – üç pist dahil – bölgesel iddialarını ve devriyesini güçlendirme yeteneğini geliştirdi.

Buna cevaben Washington, Hint-Pasifik bölgesinde Filipinler, Vietnam ve tartışmalı denizde Çin'le anlaşmazlığa düşen diğer ülkeler de dahil olmak üzere askeri ittifaklar ve güvenlik bağlarını güçlendiriyor.

Çin'in 2012'de başka bir tartışmalı atolü (kuzeybatı Filipinler açıklarındaki Scarborough Shoal) etkili bir şekilde ele geçirmesinin ardından Manila, Pekin ile olan anlaşmazlıklarını uluslararası tahkime havale etti ve büyük ölçüde kazandı. Ancak Çin, BM destekli mahkemenin genişletilmiş iddialarını tarihsel gerekçelerle geçersiz kılan 2016 kararını reddetti ve karara itiraz etmeye devam ediyor.

___

Associated Press gazetecileri Joel Calupitan ve Filipinler Manila'dan Aaron Favela ile Tayvan Taipei'den Christopher Bowden bu rapora katkıda bulundular.