Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya Seçimi: Putin hiçbir zaman şüphe duyulmayan bir yarışın galibini ilan etti

Rusya Seçimi: Putin hiçbir zaman şüphe duyulmayan bir yarışın galibini ilan etti

Başkan Vladimir Putin, Rusya üzerindeki hakimiyetini genişletti Heyelan seçimi Sonucu hiçbir zaman şüphe götürmeyen, Pazartesi günü ilerleme konusundaki kararlılığını açıkladı Ukrayna'nın derinliklerine Ve Batı'ya karşı yeni tehditler.

Muhalefete Sovyet zamanından bu yana uygulanan en sert baskının ardından, bunun arkasında Putin'in olduğu ilk haberlerden açıkça belliydi. Neredeyse çeyrek yüzyıl boyunca hüküm sürdü Beşinci dönem görev yapacak ve kendisine altı yıl daha süre tanınacak. Ancak Ruslar, Putin'in Ukrayna'daki baskısını ve savaşını protesto etme çağrısına Pazar öğleden sonra sandık başına giderek yanıt verdi.

2024'te 50'den fazla ülke sandık başına gidecek

Pazartesi günü tüm ilçeler sayılırken, seçim yetkilileri Putin'in rekor sayıda oy aldığını ve siyasi sistem üzerindeki tam kontrolünün altını çizdiğini söyledi. ABD ve diğer Batılı liderler seçimlerin bir sahtekarlık olduğunu kınadılar.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, seçimde “özgür veya adil hiçbir şeyin” olmadığını söyledi ancak Rus muhalefetinin Putin'i kazanan olarak tanımama yönündeki çağrılarına direndiği görüldü.

AP muhabiri Charles De Ledesma bildiriyor.

Seçimlerden önce Putin'in en büyük siyasi düşmanı, Alexei Navalny, Kuzey Kutbu'ndaki bir ceza kolonisinde öldü, savaş karşıtı adayların oy kullanması yasaklandı ve bağımsız sesler susturuldu. Kremlin destekli medya ablukası. Hiçbir bağımsız izleme kuruluşu seçimi izleyemedi ve analistler, çevrimiçi oylamanın, oylamanın manipülasyona karşı oldukça savunmasız olduğu anlamına geldiğini söyledi. herhangi Putin'e yönelik kamuoyu eleştirisi Ya da savaşı Ukrayna'da bastırıldı.

Pazartesi akşamı Putin, Kırım Yarımadası'nın Ukrayna'dan ilhakının onuncu yıldönümünü anmak için Moskova'nın kalbindeki Kızıl Meydan'da göründü. Putin'in başkanlıktaki üç rakibi de onunla birlikte sahneye çıktı ve hiçbirinin kendisini eleştirmediği kampanyalardan sonra kamuoyu önünde onu destekledi.

Putin, Aralık 1999'dan bu yana Rusya'yı cumhurbaşkanı veya başbakan olarak yönetiyor. Beşinci döneminin sonunda, 18. yüzyılda hüküm süren Büyük Catherine'den bu yana en uzun süre hizmet veren Rus lideri olacak.

READ  Daha yavaş telesiyejler, daha az suni kar: Fransız tatil köyleri enerji kriziyle mücadele ediyor | Fransa

Ezici zaferinden cesaret alan Putin, bir hükümet kurmayı planladığını söyledi izolasyon alanı Ukrayna'da Rusya'yı bombalamalardan ve sınır ötesi saldırılardan korumak için. Putin, Rusya ile NATO arasında açık bir çatışmanın çıkıp çıkmayacağı sorusuna ise sert bir yanıt vererek, “Bugünün dünyasında her şey mümkün” dedi. Şöyle ekledi: “Bunun bizi büyük ölçekli bir üçüncü dünya savaşından bir adım uzaklaştıracağı herkes için açık.”

Rus yetkililer geçen yıl orduya 500.000'den fazla gönüllü aldıklarını söyledi ancak pek çok kişi Putin'in Ukrayna'nın derinliklerine doğru ilerlemek için daha fazla güç seferber etmesini bekliyor. Analistler, seçim sonrası dönemde Rus yetkililerin vergileri artırmak gibi hoş karşılanmayan önlemler de alabileceğini söylüyor.

Londra'daki Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün kıdemli uzmanlarından Nigel Gould-Davies, Kremlin'in artık “giderek kendine güvendiğini”, çünkü “nüfusun ne kadar pasif olduğunu ve baskının ne kadar etkili olduğunu fark ettiğini” söyledi.

Rusya Merkez Seçim Komisyonu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, tüm seçim bölgeleri sayıldıktan sonra Putin'in oyların yüzde 87'sini aldığını söyledi. Merkezi Seçim Komisyonu Başkanı Ella Pamfilova, yaklaşık 76 milyon seçmenin Putin'e oy verdiğini söyledi.

Aleksey Navalny'nin dul eşi, merkezdeki Yulia Navalnaya, 17 Mart 2024 Pazar günü yerel saatle öğleden sonra, Berlin'deki Rusya Büyükelçiliği yakınındaki oy verme merkezinde diğer seçmenlerle aynı hizada duruyor. (AP Fotoğrafı/Ebrahim Noroozi)

Doğu Ukrayna İnsan Hakları Grubu'na göre, Ukrayna'nın yasa dışı ilhak edilen bölgelerinde oylamaya katılmayı reddettikleri ve Rus yetkilileri eleştirdikleri için en az 249 kişi gözaltına alındı.

Grubun başkanı Pavlo Lisjanski, “İşgal altındaki bölgelerde oylama, seçim komisyonu üyelerinin silahlı askerler eşliğinde kapı kapı dolaşmasıyla silah zoruyla yapıldı” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, yasa dışı ilhak edilen bölgelerdeki seçimleri ve oy vermeyi eleştirerek, “Rusya'nın Ukrayna'nın işgal altındaki topraklarında yaptığı her şey suçtur” dedi.

READ  Papa Francis, kısa bir süre hastanede kaldıktan sonra yurda döndü.

Almanya da oylamayı şiddetle eleştirdi. Şansölye Olaf Scholz'un sözcüsü Christina Hoffmann, “Rusya, Şansölye'nin de söylediği gibi, artık bir diktatörlük ve Vladimir Putin tarafından otoriter bir şekilde yönetiliyor” dedi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile Azerbaycan ve Belarus gibi Rusya ile tarihi ve güncel ilişkileri olan ülkelerin başkanları gibi Putin'i tebrik etti.

Navalny'nin ortakları, Putin'den veya savaştan memnun olmayanları Pazar günü öğlen sandık başına gitmeye çağırdı; o sırada Rusya'daki bazı oy verme merkezlerinin ve dünyanın dört bir yanındaki büyükelçiliklerin önündeki kuyruklar şişmiş gibi görünüyordu.

Berlin'deki Rus büyükelçiliğinde beş saatten fazla sırada bekleyen Navalny'nin dul eşi Yulia Navalnaya, gazetecilere, oy pusulasında merhum kocasının adını yazdığını söyledi.

Putin'e bir mesajı olup olmadığı sorulduğunda Navalnaya şu cevabı verdi: “Lütfen benden veya birinden Sayın Putin için mesaj istemeyi bırakın. “Sayın Putin ile hiçbir müzakere ve hiçbir şey yapılamaz, çünkü o bir katildir, o bir gangsterdir.”

Putin kaydetti Adına göre Navalny Yıllardır ilk kez, muhalefet liderinin ölümünden sadece birkaç gün önce basın toplantısında Batı cezaevlerindeki kimliği belirsiz mahkumlar karşılığında serbest bırakılmaya istekli olduğunu duyurdu.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ise bu iddiaları yalanladı. Pazartesi günü Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, ABD'li yetkililerin Amerikalı tutukluların serbest bırakılması konusunda “aylarca ve yıllarca” Rusya ile görüştüğünü ancak “bir Rus yetkilinin hiçbir ülkede esir takası kapsamında Navalny konusunu gündeme getirdiğini duymadıklarını” söyledi. bu konuşmalar.”

Navalny'nin destekçileri Moskova'daki mezarına akın etti, bazıları üzerinde adının yazılı olduğu oy pusulalarını getirdi.

Rusya cumhurbaşkanı görünürdeki protestonun etkinliğini küçümsedi ve Batı'nın oylamaya yönelik eleştirilerini reddetti. Bunun yerine, eski Başkan Donald Trump'a karşı açılan dört ceza davasını siyasi hedeflere ulaşmak için yargıyı kullanmakla suçlayarak durumu Batı'ya çevirmeye çalıştı.

READ  Putin, Ukrayna'nın ilhak edilen bölgelerinde sıkıyönetim ilan etti

Şöyle ekledi: “Bütün dünya ona gülüyor.”

Bazı kişiler AP'ye Putin'e oy vermekten mutlu olduklarını söyledi; devlet televizyonunun TV programı yayınladığı bir ülkede bu şaşırtıcı değil. Rus lidere övgü davulları çalın Başka herhangi bir görüşü ifade etmek risklidir.

Moskova'da oy kullanan Dmitry Sergeenko, “Her şeyden memnunum ve her şeyin şu an olduğu gibi devam etmesini istiyorum” dedi.

Oylama geniş ülke genelindeki sandık merkezlerinde üç gün boyunca gerçekleşti Ukrayna'nın yasadışı olarak ilhak edilen bölgeleri Ve çevrimiçi.

Moskova ve St. Petersburg da dahil olmak üzere pek çok kişi, sandık merkezlerinde yangın çıkarmaya veya patlayıcı patlatmaya çalıştıktan sonra tutuklanırken, birkaç kişi de sandıklara yeşil dezenfektan veya mürekkep attığı için gözaltına alındı. Polis protesto etmeye çalışan daha fazla kişiyi tutukladı.

Siyasi tutuklamaları izleyen OVD-Info grubu, Pazar günü Rusya'nın 22 şehrinde yaklaşık 90 kişinin tutuklandığını söyledi.

Rusya Özgürlükler Derneği'nden bir aktivist, 17 Mart 2024 Pazar günü Paris'teki Eyfel Kulesi yakınındaki Trocadero Plaza'da Başkan Vladimir Putin'i protesto ederken muhalefet bayrağını dalgalandırıyor. Yurt içi ve yurt dışındaki Ruslar başkanlık seçimi için sandık başına gidiyor. Bunun Başkan Vladimir Putin'in iktidarını daha da uzatacağı kesin... Muhalefetin bastırılması.  (AP Fotoğrafı/Michel Euler)

Rusya Özgürlükler Derneği'nden bir aktivist, 17 Mart 2024 Pazar günü Paris'teki Eyfel Kulesi yakınındaki Trocadero Plaza'da Başkan Vladimir Putin'i protesto ederken muhalefet bayrağını dalgalandırıyor. Yurt içi ve yurt dışındaki Ruslar başkanlık seçimi için sandık başına gidiyor. Bunun Başkan Vladimir Putin'in iktidarını daha da uzatacağı kesin… Muhalefetin bastırılması. (AP Fotoğrafı/Michel Euler)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 17 Mart 2024 Pazar günü Rusya'nın Moskova kentinde yapılan başkanlık seçimlerinin ardından kampanya merkezini ziyaret etti. (Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Havuzu Fotoğrafı AP aracılığıyla)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 17 Mart 2024 Pazar günü Rusya'nın Moskova kentinde yapılan başkanlık seçimlerinin ardından kampanya merkezini ziyaret etti. (Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Havuzu Fotoğrafı AP aracılığıyla)

Bağımsız seçim izleme örgütü Golos'un eş başkanı Stanislav Andreychuk, Rusların sandık merkezlerine girerken arandığını, doldurulmuş oy pusulalarını kullanılmadan önce kontrol etme girişimlerinde bulunulduğunu ve bir raporda polisin oy sandığını kaldırmak için sandık açmasını istediğini söyledi. oy sandıklarından biri. Oy pusulası.

Öğle saatlerinde Londra, Berlin, Paris ve büyük Rus topluluklarının yaşadığı diğer şehirlerdeki diplomatik misyonların önünde büyük kuyruklar oluştu; bunların çoğu, Putin'in Ukrayna'yı işgal etmesinden sonra evlerini terk etti.

___

Bu hikaye, Putin'in sandıklar kapandıktan sonra yaptığı açıklamalarda yıllar sonra ilk kez Navalny'den ismiyle bahsetmesi düzeltilecek şekilde güncellendi.

___

AP'nin Rusya seçimleriyle ilgili haberlerini takip edin: https://apnews.com/hub/russia-election