Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Blue Origin, yaklaşmakta olan uzay turizmi görevinde Pete Davidson’un yerini aldığını duyurdu

Blue Origin, yaklaşmakta olan uzay turizmi görevinde Pete Davidson'un yerini aldığını duyurdu

Şirket Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Davidson’u yarı yörünge roketinin baş mühendisi Gary Lay ile değiştireceğini duyurdu.

haline gelen Davidson, Entrika eğlencesinin bir parçası Kim Kardashian ile olan ilişkisi ve Kanye West ile olan çekişmesinin ortasında, Blue Origin’in New Shepard roketinde beş ödeme yapan müşteriyle birlikte davetli bir konuk olarak seyahat etmesi planlandı. Ancak Blue Origin geçen hafta roket üzerinde ek yer testleri için bu uçuşu 23 Mart’tan 29 Mart’a ertelemek zorunda olduğunu açıkladığında, şirket Davidson’un artık göreve katılamayacağını da duyurdu.
18 yıldır Mavi olmayan ve New Shepard’ın roket tasarımıyla ilgili birkaç patente sahip olan Lai, daha önce duyurulan beş ödeme yapan müşteriyle birlikte uçacak. Aralarında bir yatırımcı olan Marty Allen ve Parti Malzemeleri Mağazasının Eski CEO’su; Jim Kitchen, iş adamı ve işletme profesörü; George Nield Eski Eş-Direktör Federal Havacılık İdaresi Ticari Uzay Taşımacılığı Ofisi için; Mark Hagel, Anna Orlando gayrimenkul geliştiricisi ve uzaya odaklanan kar amacı gütmeyen bir organizasyon kuran eşi Sharon Hagel.
Yıllarca süren sessiz gelişimden sonra, Blue Origin uzay turizmi roketi, Space Society kahramanı Wally Funk’ın yanı sıra kardeşi Mark Bezos ve a. Müşteri öder.
O zamandan beri Blue Origin, Star Trek yıldızı da dahil olmak üzere art arda iki uçuşta diğer tanınmış isimleri yayınlamak için manşetlere çıktı. William Shatner Ve günaydın ev sahibi Amerika Michael Strahan.

Blue Origin’in amacı, bu yörünge altı uzay uçuşlarını pop kültürünün temel dayanağı haline getirmek ve davetli konuklara – şimdiye kadar çoğu ünlü olan – 10 dakikalık bir süpersonik eğlence uçuşu ve bunu karşılayabilen herkese sunmaktır.

Lai ve Davidson ile mürettebat değişikliği ilk değil. Geçen yıl şirket, Bezos’la birlikte uçmak için tek bir bileti açık artırmaya çıkardı ve bu açık artırmanın henüz ismi açıklanmayan galibi Koltuk için 28 milyon dolar harcamayı kabul etti. Ama sonra kazanan vazgeçti, daha sonraki bir görevde seyahat etmeyi seçti ve müzayedede ikinci oldu, Hollandalı yatırımcıbileti 18 yaşındaki oğluna verdi, Oliver Damon.

Bu ayki uçuştan önce, Blue Origin yolcuları, uçuş gününden önce Blue Origin’in Batı Teksas’taki tesislerinde birkaç gün eğitim alacak ve roketin üzerindeki New Shepard mürettebat kapsülüne binecekler. Kalkıştan sonra füze ses hızını aşacak ve uçuş yolunun tepesine yakın bir yerde kapsülden ayrılacaktır. Güçlendirici roket, dik bir iniş için Dünya’ya geri dönerken, insanlı kapsül, uzayın karanlığının görülebildiği yüzeyden 60 milden daha fazla atmosfere yükselmeye devam edecek ve kapsülün pencereleri, Dünya’nın panoramik manzarasını sağlayacaktır.

Uçuş doruk noktasına ulaştığında, yolcular birkaç dakika ağırlıksızlık yaşayacaklar. Bezos, zamanını dikkat çekici şekilde ağırlıksız geçirdi bowling Ve kabinde döner. diğerleri miydi Pencereye yapıştırın.

Yerçekimi kapsülü yere doğru çekmeye başladığında, yolcular aracı yavaşlatmak için paraşüt setlerini açmadan önce bir kez daha yoğun G kuvvetleri yaşayacaklar. Sonra Teksas çölünde 20 milden daha az bir hızla inecek.

Blue Origin New Shepard, 13 Ekim 2021'de Teksas, Van Horn yakınlarındaki 90 yaşındaki Star Trek oyuncusu William Shatner ve diğer üç sivili taşıyan fırlatma rampasından havalanıyor.

Uçuşlar yörüngenin altında olduğu için – yani yeterli hız üretmedikleri veya Dünya’nın yerçekimi tarafından aşağı doğru ani erozyonu önlemek için doğru yörüngeyi almadıkları için – tüm uçuş sadece yaklaşık 10 dakika sürecektir.

READ  'Hiçbir yere gitmiyoruz': Panama'daki balıkçı tekneleri First Quantum'a nasıl diz çöktürdü?

Düzeltme: Bu makale, Gary Lai adının doğru yazılışını yansıtacak şekilde güncellendi.