Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Georgetown Üniversitesi Hukuk Merkezi’nin açılış töreninde Başkan Powell’ın yaptığı açıklamalar

Georgetown Üniversitesi Hukuk Merkezi’nin açılış töreninde Başkan Powell’ın yaptığı açıklamalar

Video için erişilebilir tuşlar

[Space Bar] Oynat/duraklat geçişi;

[Right/Left Arrows] Videoyu ileri ve geri arar (5 saniye);

[Up/Down Arrows] Boyutu artırın/azaltın;

[M] Sessize almayı açın/kapatın;

[F] Tam ekranı açın/kapatın (IE 11 hariç);

the [Tab] Anahtar aşağıdakilerle birlikte kullanılabilir: [Enter/Return] Açma/kapama yazısı gibi kontrol düğmelerinde gezinmek ve bunları etkinleştirmek için.

Bugün burada konuşma davetiniz için teşekkür ederim Dekan Trainor. Koşulların şahsen size katılmamı engellediği için çok üzgünüm.

Buradaki babalara, kocalara, partnerlere, diğer aile üyelerine ve akıl hocalarına teşekkür ederek başlayacağım. Desteğiniz, fedakarlıklarınız ve cesaretiniz olmasaydı bugün kutlayacak pek bir şeyimiz olmazdı.

Ve 2024 Sınıfı olarak, hukuk diplomanızı aldığınız için tebrikler. Siz Georgetown tarihindeki 14.000 başvuru arasından seçilen en seçici ve aynı zamanda en nitelikli sınıfsınız. Aranızda Fulbright Akademisyenleri, eski askeri askerler, Barış Gönüllüleri, AmeriCorps, Teach for America mezunları, öğrenci sporcular, yetenekli müzisyenler ve hatta bir doktor var. Etkileyici koleksiyon. Bu aynı zamanda okulun 154 yıllık tarihindeki en çeşitli sınıftır.

Ve bugün aile ağacımda çok sayıda Georgetown insanının olduğunu söylemekten özellikle gurur duyuyorum. Babam, İkinci Dünya Savaşı’nda ABD Ordusunda görev yapmadan önce 1943’te üniversiteden mezun oldu. Savaştan sonra burada hukuk diplomasını aldı ve Washington D.C.’de avukatlık yaptı. İki harika kızım olduğu için şanslıyım; Biri 2012 yılında üniversiteden mezun oldu; Diğeri ise Hukuk Merkezi’nin 2026 Sınıfının bir üyesidir.

Görünüşe göre dün ben de sizin yerinizdeydim, diplomamı alıyordum, iyimserlik ve heyecanla ileriye bakıyordum, ileride ne olacağını merak ediyordum.

Burada geçirdiğim zamanı sevgiyle düşünmeden edemiyorum. Yıllardır hukuk fakültesinden arkadaşlar her yıl bir hafta sonu için bir araya gelerek ilişkilerimizi tazeliyor ve geçmişe gülüyorlardı. Bu toplantılara, orta yaşlı üniversite arkadaşlarının yeniden bir araya gelmesini konu alan 1983 yapımı filme atıfta bulunularak “Büyük Üşüme” adı veriliyor. Burada hala sahip olduğum ömür boyu sürecek dostluklar kurdum ve umarım sizin için de aynısı olur.

Tüm bu sıkı çalışmanın yanı sıra eğlenceyi de hatırlıyorum. En sevilen geleneklerden biri Cumartesi gece yarısı gösterilerine katılmaktı Rocky Korku Resim Gösterisi Georgetown’daki Wisconsin Bulvarı’ndaki Ana Tiyatro’da.

Şimdi, eğer kültürel olarak yoksun bir hayat yaşıyorsanız ve trajik bir şekilde filme aşina değilseniz, genç Tim Curry’nin başrol oynadığı gürültülü bir müzikaldir. Tiyatrodaki herkes şarkı söylüyor, çığlık atıyor ve ekrana patlamış mısır atıyordu. Birçoğu karakterler gibi giyinmiş. Şimdi, giyinmemiştim – sizi hayal kırıklığına uğrattığım için üzgünüm – ama hep birlikte filmin ünlü tema şarkısı “Zaman Bükümü” eşliğinde dans edene kadar parti tamamlanmamıştı.

READ  ABD banka hisseleri, daha sıkı kontroller ve daha fazla kesinti olasılığıyla düştü

Aslında adımları hala hatırlıyorum ve size Zaman Bükülmesini göstermeyi düşünüyordum ama bu bugün mümkün olmayacak.

Bunun yerine, sadece 45 yıl önce sizin sandalyelerinizde otururken duymaktan fayda görebileceğim bazı düşünceleri sunacağım.

Utanç verici bir değişiklik
Mezun olduğumdan bu yana geçen yıllar, işyerine ve bir bütün olarak topluma, çoğu teknolojiden kaynaklanan radikal değişim dalgaları getirdi. İnternetin, e-postanın veya kısa mesajın, kişisel bilgisayarların veya cep telefonlarının ve sosyal medyanın olmadığı bir dünya hayal edin. Hiç şüphe yok ki bazı ebeveynler şöyle düşünüyor: Bu dünya bana iyi gelecek!

Değişimin hızı muhtemelen çok hızlı olmaya devam edecek. İş hayatınızın değişebileceği durumlara karşı dikkatli olun. Bu değişikliklere nasıl hazırlanabileceğinizi ve bunları kendi avantajınıza ve toplumun yararına nasıl dönüştürebileceğinizi düşünün. Hukuk pratiği yıllar içinde değişti; Avukatlık mesleğini seçersem, avukatlık mesleğinin 10 ya da 20 yıl sonra nasıl görünebileceğini düşünürüm.

Hızla ve öngörülemeyen şekillerde gelişmeye devam edecek bir dünyada çevik olmanız gerekecek. Değişimi benimsemek ve risk almak, profesyonel ve kişisel olarak gelişiminizin önemli bir parçası olabilir. Örgün eğitiminiz bugün sona erebilir ancak öğrenmeyi henüz bitirmediniz. Bilmeniz gereken önemli şeylerin çoğu yalnızca deneyim yoluyla öğrenilebilir. Deneyim zor ama yeri doldurulamaz bir öğretmen olabilir.

Mesela buradaki ikinci yılımın sonuna doğru gazetenin bir sonraki genel yayın yönetmenini seçme zamanı gelmişti. Georgetown Hukuk Dergisi. Daha nitelikli birçok meslektaşın olduğunu sanıyordum ama onlar işi istemiyorlardı. Bu yüzden büyük bir korkuyla adımı kaydettirdim. Seçilme ihtimalinden gizli ama tamamen dehşete düşmüştüm. Şaşırtıcı bir şekilde ben de öyleydim. Şimdi ne?

Korktuğum gibi bu sorumluluğu almaya pek hazır olmadığım ortaya çıktı. İnsanların bu proje üzerinde çalışmaya yeterince ilgi duymasını ve motive olmasını sağlamam gerekiyordu. dergi Pek çok şey onların dikkatini çekmek için yarışırken. Sadece kendim için değil organizasyon için de bir planım olması gerekiyordu. Bunu hissetmediğim bir güven yayarken yapmak zorundaydım. O döneme ait en önemli anım “Bu beklediğimden çok daha zor ve farklı!” diye düşünmekti.

READ  ABD SEC, Binance'in dava açmasından bir gün sonra kripto para borsası Coinbase'i dava ediyor

Artık bildiğim şey şu ki neredeyse hiç kimse ilk liderlik rolüne hazır değil. Liderlik rolünü üstlendiğinizde kendinizden şüphe duymanız çok yaygındır. Eğer genç halime tek bir şey söyleyebilseydim, bu, kendinize inanmanız ve kendinizi yeni şeyler yapmak için ciddi şekilde zorlanacağınız durumlara sokmanız olurdu. Hata yapacağınızı varsayın. Bu hatalardan ders alın; Bunlardan pişmanlık duymakta aşırıya kaçmayın. Düşeceksin. Uyanıyorum. Döngüyü tekrarlayın.

Bunu ne kadar çok yaparsanız, o kadar çok öğrenecek ve bir kişi ve lider olarak o kadar hızlı büyüyeceksiniz. Şunu da bilin ki benim tecrübelerime göre başarılı bir liderin tek bir modeli yoktur. Her biriniz başarılı bir şekilde liderlik etme yeteneğine sahipsiniz.

Tek bir yol yok
Hukuk eğitiminizin en güzel yanlarından biri sizi çok çeşitli potansiyel yollarda başarıya hazırlamasıdır. Bu okuldan ayrıldıktan birkaç yıl sonra avukatlık mesleğini bıraktım. Ancak hukuk eğitimim bu yolda bana yardımcı oldu. Hukuk okumak size net düşünmeyi, iyice analiz etmeyi ve bir tartışmanın tüm taraflarını anlamayı öğretir. Sizi bekleyen olanaklar çok geniştir. Kariyeriniz boyunca tek bir hukuk firmasında çalışabilirsiniz. Ya da benim yaptığım gibi yasayı çok yakında terk edebilir ve bir daha arkanıza bakmayabilirsiniz. Burada öğrendiklerinizden her zaman faydalanacaksınız.

Gerçek şu ki, sık sık gözden geçirdiğim Federal Rezerv Yasası’nın bir kopyasını saklıyorum.

Sanırım çoğunuz gibi ben de kamu hizmeti yapmak istediğimi biliyordum. Hukuk fakültesini bıraktığımda, George Shultz ve Cyrus Vance gibi özel sektörde başarılı kariyerlere sahip, dönem dönem hükümette görev yapan, dönemin iki önemli ismi olan insanları düşündüğümü hatırlıyorum.

Gençliğimde çalıştığım New York’taki yatırım bankasının başkanı, yatırım bankacılığında olağanüstü bir kariyere sahip olan ve aynı zamanda New Jersey’den ABD senatörü olan Nicholas Brady’ydi. Ben en kıdemsiz çalışandım ama kendimi tanıtmak ve ona kendi hedeflerimden bahsetmek istedim. Ama ona yaklaşmak korkutucuydu. Belki benimle tanışmayı reddeder. Belki ona kamu hizmetiyle ilgilendiğimi söylersem şirkete bağlı olmadığımı düşünecektir.

Sonunda kendimi ofisine tanıtma cesaretini topladım. Ona Washington’da büyüdüğümü, federal hukuk katibi ve kongre çalışanı olduğumu ve bu yolda kamu hizmeti yapmak istediğimi söyledim. Washington’da yapacağınız herhangi bir konuda size yardım edecek birine ihtiyacınız varsa, aradığınız kişinin benim olduğunu söyledim. “Harika, teşekkürler” gibi bir şey söyledi. Sonra sürünerek merdivenlerden aşağı, ofislerden birindeki süpürge dolabıma gittim ve bunun bir önemi olup olmadığını merak ettim.

READ  Peloton, devam eden kayıplarla dönerken CFO'yu değiştirdi

Birkaç ay sonra sekreterinden bir telefon aldım. Onun o cılız sesini hâlâ duyabiliyorum. “Gelip Bay Brady’yi görebilir misiniz?” Oraya vardığımda, “Bu konuda bana yardım etmeni istiyorum” dedi. Bu şey, bir petrol şirketini, dönemin renkli kurumsal yağmacısı T. Boone Pickens’ın düşmanca ele geçirme girişimine karşı korumaktı. Nick’le New York’tan Washington’a gidip gelerek aylar geçirdim. Birkaç yıl sonra Nick Brady Maliye Şansölyesi oldu. Nick benden daha yüksek seviyede kamu hizmetinin kapısını açan Hazine Bakanlığı’nda kendisine katılmamı istedi. Buradaki mesele şu: Eğer o gün kendimi masamdan kalkıp on beşinci kata kadar merdivenleri çıkıp ofisine sunmasaydım, hayatımın geri kalanı çok farklı olacaktı ve öyle yapıldı. Bugün burada durmuyorum.

Bu küçük inisiyatifi toplamak hayatımı değiştirdi. Küçük bir girişim herkesin kariyerinde büyük bir fark yaratabilir.

Çözüm
Sizi kendinizin ötesinde düşünmeye teşvik ederek bitireceğim. Her biriniz seçtiğiniz herhangi bir alanda başarıya ulaşma potansiyeline sahipsiniz; Hediyelerinizi nasıl geri verebileceğinizi ve bir fark yaratmak için kullanabileceğinizi düşünmek de önemlidir. Bu okulun sloganını düşünün: “Hukuk araçtır, adalet amaçtır.” Birçoğunuz yeterince temsil edilmeyen kişi ve kuruluşları savunduğunuz hukuk kliniklerinde görev yaptınız. Birçoğunuz orduda, kar amacı gütmeyen kuruluşlarda ve dünya çapındaki hükümetlerde önemli roller oynayacaksınız.

Her neslin, gözleri bağlı ve teraziyi tutan ünlü Adalet Hanımı imajında ​​somutlaştığı gibi, bizi ideale yaklaştırma taahhüdü vardır. Bu kurumdan mezun olduğunuz, üç meşakkatli yıl boyunca sevdiklerinizin desteğini aldığınız, bu yolda sağlık ve diğer şanslarınızın bozulmadığı için kendinizi toplumumuzdaki en şanslı kişiler arasında görmelisiniz. Yıllar önce seleflerimden biri olan Ben Bernanke şöyle demişti: “En şanslı olanlar…aynı zamanda çok çalışma, dünyanın daha iyi olmasına katkıda bulunma ve şanslarını başkalarıyla paylaşma konusunda en büyük sorumluluğa sahiptir.” Bunu iyileştiremem.

Beni kabul ettiğin için teşekkürler. Georgetown’un kalbimde her zaman özel bir yeri olacak. Dekan Trainor’a ve tüm öğretim üyelerine tekrar teşekkürler ve 2024 Sınıfı’nı en içten tebriklerimizle kutluyorum.