Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BM Genel Kurulu, Ukrayna’nın İşgalinden Rusya’yı Suçlamaya Hazırlanıyor

BM Genel Kurulu, Ukrayna'nın İşgalinden Rusya'yı Suçlamaya Hazırlanıyor

New York’un Manhattan ilçesindeki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi binasının resmi, New York, ABD, 1 Mart 2022. REUTERS/Carlo Allegri

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (Reuters) – Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Çarşamba günü Rusya’yı Ukrayna’yı işgalinden dolayı azarlamaya hazırlanıyor ve Moskova’dan Rusya’yı diplomatik olarak dünya çapında izole etmeyi amaçlayan bir hareketle savaşı durdurmasını ve askeri güçlerini geri çekmesini talep ediyor. .

Diplomatlar, Salı akşamına kadar, Genel Kurul’un 193 üyesinin yaklaşık yarısının Çarşamba günkü oylamadan önce taslağa ortak sponsorluk yapan bir karar taslağını imzaladığını söyledi. Metin, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı “saldırganlığını” kınıyor.

Rusya’nın Cuma günü 15 üyeli Güvenlik Konseyi’nde reddettiği bir karar taslağına benziyor. Hiçbir ülkenin Genel Kurul’da veto hakkı yok ve Batılı diplomatlar üçte ikisinin desteğine ihtiyaç duyan kararın kabul edilmesini bekliyorlar.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Almanya Dışişleri Bakanı Annalina Barbock Salı günü Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, “Rus savaşı yeni bir gerçekliği temsil ediyor. Her birimizin sağlam ve sorumlu bir karar almasını ve beklemesini gerektiriyor.”

Genel Kurul kararları bağlayıcı olmamakla birlikte siyasi ağırlık taşımaktadır.

Taslak metinde, “Rusya Federasyonu, uluslararası kabul görmüş sınırları içindeki Ukrayna topraklarından tüm askeri güçlerini derhal, tamamen ve koşulsuz olarak geri çekmesi” çağrısında bulunuyor.

Düzinelerce ülkenin oylamaya resmi olarak katılmaması veya hiç katılmaması bekleniyor. 15 ülkeden oluşan Güvenlik Konseyi’nin geçen hafta Ukrayna kriziyle ilgili yaptığı iki oylamada Çin, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri çekimser kaldı.

BAE Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Lana Nusseibeh Salı günü yaptığı açıklamada, “Dış bir diplomatik eğim için yer bırakmalıyız.” dedi. “Kanallar açık kalmalı ve çekimser kalan ülkeler Başkan Putin ile bu kanallara sahip ve bu kanalları ellerinden geldiğince yardım ve destek için kullanacaklar.”

READ  Georgia Laurie: Kız kardeşini kurtarmak için timsahla savaşan ikiz, Kraliyet Cesaret Ödülü'nü aldı

Genel Kurul oylaması, Güvenlik Konseyi’nin Pazar günü topladığı ender olağanüstü olağanüstü toplantının sonunda yapılacak. Rusya, bir prosedür meselesi olduğu için hareketi veto edemedi. Daha fazla oku

Oylamadan önceki oturumda 100’den fazla ülke konuşacak.

BM’nin eylemleri, Rusya’nın Ukrayna’nın Kırım bölgesini ilhak etmesinin ardından 2014’te yaşananları yansıtıyor.

Güvenlik Konseyi, Kırım’ın statüsüyle ilgili referanduma karşı çıkan ve ülkeleri tanımamaya çağıran bir karar taslağını oyladı. Rusya tarafından reddedildi.

Ardından Genel Kurul, referandumu geçersiz ilan eden bir karar aldı. O, 100 lehte, 11 aleyhte ve 58 resmi çekimser oy alırken, 24 ülke katılmadı.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Michelle Nichols tarafından bildirildi; Kurgu Mary Milliken ve Richard Boleyn

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.