Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukraynalı elektronik direniş grubu Rusya’nın elektrik şebekesini ve demiryollarını hedef alıyor

Ukraynalı elektronik direniş grubu Rusya’nın elektrik şebekesini ve demiryollarını hedef alıyor

Rusya’nın Murmansk bölgesindeki Monchegorsk kasabası dışında soğuk bir günde enerji nakil hatları, 31 Ekim 2019. REUTERS/Maxim Shemetov

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

WASHINGTON (Reuters) – Bir hacker ekibinin koordinatörü Reuters’e verdiği demeçte, Ukraynalı bir siber gerilla grubunun, Moskova’nın işgaline misilleme yapmak için demiryolları ve elektrik şebekesi gibi hayati Rus altyapısına dijital sabotaj saldırıları başlatmayı planladığını söyledi.

Reuters daha önce, Ukrayna Savunma Bakanlığı yetkililerinin geçen hafta Ukraynalı işadamı ve yerel siber güvenlik uzmanı Igor Aushev ile Rusya’ya karşı savunmak için bir bilgisayar korsanları biriminin organize edilmesine yardımcı olmak için temasa geçtiğini bildirmişti.

Pazartesi günü Aushev, Rus birliklerini ve silahlarını ülkesine getirmeye yardımcı olacak her türlü altyapıyı bozacak bilgisayar korsanlığı saldırıları düzenlemeyi planladığını söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Reuters’e verdiği demeçte, “Her şey savaşı durdurabilir” dedi. Amaç, bu silahların ülkemize getirilmesini imkansız hale getirmek” dedi.

Aushev, grubunun şimdiden düzinelerce Rus hükümeti ve bankacılık web sitesini çökerttiğini veya tahrif ettiğini, bazen içeriği savaştan şiddet içeren görüntülerle değiştirdiğini söyledi. Rusların kendi grubunu bulmasını kolaylaştıracağını söyleyerek belirli örnekler vermeyi reddetti.

Rusya, Ukrayna’daki eylemlerini, toprak işgal etmek için değil, güney komşusunun askeri yeteneklerini yok etmek ve tehlikeli milliyetçiler olarak gördüğü kişileri tutuklamak için tasarlandığını söylediği “özel bir operasyon” olarak nitelendiriyor.

Washington’daki bir Ukraynalı savunma ataşesi, Aushev’in grubu veya Savunma Bakanlığı ile olan ilişkisi hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Aushev, grubunun şimdiye kadar 1000’den fazla Ukraynalı ve yabancı gönüllüye ulaştığını söyledi.

Grup, bir demiryolu sistemine saldırı gerçekleştiren yabancı bir bilgisayar korsanlığı örgütüyle zaten koordineli bir şekilde çalışmıştı.

READ  Rusya Ukrayna'yı işgal etti, fotoğraflar Mariupol patlamalarını doğruladı

Aushev’in ekibinin kurulduğu haberlerinin yayılmasının ardından Belarus odaklı bir hack ekibi olan Belarusian Cyber ​​Partizans, Rus askerlerini taşımak için kullanıldıklarını söyledikleri için Belarus demiryollarına saldırmak için gönüllü oldu.

Bloomberg News Pazar günü Siber Partizanların demiryolu trafik sistemlerini bozduğunu ve bilet web sitesini kapattığını bildirdi.

Siber Partizanlar sözcüsü Pazartesi günü Reuters’e, saldırıyı grubun gerçekleştirdiğini ve örgütünün şu anda Auchive grubuyla çalıştığını doğruladığını söyledi.

Grubun rezervasyon sistemini çökerttiği için sözcü, gezginlerin yalnızca kendileri kağıt bilet satın alarak seyahat edebileceklerini söyledi. Reuters’a Pazartesi günü verilen el yazısıyla yazılmış bir kağıt biletin fotoğrafını gönderdi.

Ukraynalıları tam olarak destekliyoruz” dedi. “Artık sadece kendi özgürlükleri için değil bizimkiler için de savaşıyorlar. Bağımsız bir Ukrayna olmadan Belarus’un hiçbir şansı olmayacak.”

Reuters, Belarus demiryollarına yönelik saldırıları doğrulayamadı. Şirketin rezervasyon sitesi Salı öğleden sonra kapalıydı. Bir demiryolu sözcüsü, yorum talebine yanıt vermedi.

Washington’daki Rusya Büyükelçiliği’ndeki yetkililer, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova Salı günü bir Rus haber ajansına Rus büyükelçiliklerinin “Ukrayna’dan gelen siber teröristler” tarafından saldırıya uğradığını söyledi.

Aushev, Moskova’ya yanıt vermenin yanı sıra, ekibinin Ukrayna ordusunun şehirleri ve kasabaları işgal eden gizli Rus birimlerini takip etmesine yardımcı olacağını söyledi.

Grubunun, ülke çapında hareket eden gizli Rus askeri birimlerinin yerini tespit etmek için cep telefonu izleme teknolojisini kullanmanın bir yolunu keşfettiğini söyledi, ancak ayrıntı vermeyi reddetti.

Çok sayıda basında çıkan haberlerde, Rus kuvvetlerinin iletişim kurmak için Ukrayna’da ticari cep telefonları kullandığını bildirdi.

Geçtiğimiz hafta boyunca, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ofisine yönelik bir saldırı da dahil olmak üzere, dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırılarına ilişkin raporlar nedeniyle birkaç Rus hükümeti web sitesi kamuya açık olarak kapatıldı.

Washington’da Joel Shecktman ve Christopher Bing ve Londra’da James Pearson tarafından Raporlama Kieran Murray ve David Gregorio tarafından

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.