Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Milyonlarca Amerikalı Çin'in hackleme planına yakalandı – ABD

Milyonlarca Amerikalı Çin'in hackleme planına yakalandı – ABD

Görüntü kaynağı, ABD Adalet Bakanlığı

Fotoğrafa yorum yapın,

Yedi Çinli adam, büyük ölçekli “kötü niyetli” bir siber saldırı kampanyası yürütmekle suçlandı

Adalet Bakanlığı ve FBI Pazartesi günü yaptığı açıklamada, milyonlarca Amerikalının çevrimiçi hesaplarının ABD'li yetkilileri hedef alan “kötü” bir Çin hackleme planına yakalandığını söyledi.

Yedi Çin vatandaşı, büyük ölçekli bir siber saldırı kampanyası yürütmekle suçlandı.

Onlar 14 yıl süren bir korsanlık operasyonuyla bağlantılı olmakla suçlanıyorlar.

ABD Dışişleri Bakanlığı, yedi adam hakkında bilgi veren herkese 10 milyon dolara kadar ödül verileceğini duyurdu.

Yedi adamın, Adalet Bakanlığı'nın Çin hükümeti tarafından desteklenen “üretken bir küresel bilgisayar korsanlığı operasyonu” olarak adlandırdığı olayda, 10.000'den fazla “birden fazla kıtadaki binlerce kurbanı etkileyen kötü amaçlı e-posta” gönderdiği iddia ediliyor.

FBI Direktörü Christopher Wray, “Bugünkü duyuru, Çin'in ülkemizin siber güvenliğini baltalamaya ve Amerikalıları ve yeniliklerimizi hedef almaya yönelik devam eden ve pervasız çabalarını ortaya koyuyor” dedi.

Şöyle ekledi: “Çin, ABD'yi ve ortaklarımızı hedef almaya devam ettiği sürece FBI, siber casusluğa hoşgörü gösterilmeyeceğine dair açık bir mesaj göndermeye devam edecek ve ülkemizin güvenliğini ve refahını tehdit edenleri yorulmadan takip edeceğiz.”

Suçlamalar, İngiltere hükümetinin Çin'i ülkenin seçim komisyonunu ve politikacılarını hedef alan “kötü niyetli siber kampanyalardan” sorumlu olmakla suçlamasının ardından geldi. Londra'daki Çin büyükelçiliğindeki diplomatlar, bu suçlamalara “şiddetle karşı çıktıklarını” belirterek, bunları “tamamen uydurma ve kötü niyetli iftira” olarak nitelendirdiler.

New Zealand Herald gazetesinin haberine göre, Yeni Zelanda hükümeti ayrıca parlamentosunun Çin destekli bilgisayar korsanları tarafından hedef alındığını söyledi.

Washington D.C.'deki Çin Büyükelçiliği'nin bir sözcüsü şunları söyledi: “Uygun deliller olmadan ilgili ülkeler haksız bir sonuca vardılar” ve “temelsiz suçlamalarda bulundular.”

Yedi Çinli adama yönelik suçlamaların ana hatlarını çizen iddianamede ABD'li savcılar, bilgisayar korsanlığının iş hesaplarının, kişisel e-postaların, çevrimiçi depolamanın ve telefon görüşmesi kayıtlarının doğrulanmış veya olası ele geçirilmesine yol açtığını söyledi.

Hedef göndermekle suçlanan e-postaların sıklıkla önde gelen haber kaynaklarından veya gazetecilerden geldiği ve gizli izleme bağlantıları içerdiği görülüyor. Birisi kendisine gönderilen e-postayı açarsa, konumu ve IP adresleri de dahil olmak üzere bilgileri, yedi sanık tarafından kontrol edildiği iddia edilen bir sunucuya gönderilecek.

ABD'li savcılar, bu bilgilerin daha sonra “alıcıların ev yönlendiricilerini ve diğer elektronik cihazlarını hacklemek gibi doğrudan ve karmaşık hedefli saldırıları” mümkün kılmak için kullanıldığını söyledi.

Beyaz Saray'da ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nda çalışan ABD hükümet yetkililerini ve bazı durumlarda bunların eşlerini hedef almanın yanı sıra, küresel çapta yabancı muhalifleri de hedef aldıkları bildiriliyor.

Adalet Bakanlığı tarafından aktarılan bir örnekte, adamlar “benzer kötü amaçlı yazılım kullanarak Hong Kong'daki demokrasi yanlısı aktivistleri ve onların Hong Kong, ABD ve diğer yabancı bölgelerdeki ortaklarını başarıyla tehlikeye attılar.”

Adamların savunma, bilgi ve iletişim teknolojileri, üretim, ticaret, finans, danışmanlık, hukuk ve araştırma sektörlerini hedef aldığı iddia edilen ABD şirketleri de saldırıya uğradı.

Adalet Bakanlığı, hedef alınan şirketlerin arasında ABD ordusuna hizmet sağlayan savunma yüklenicilerinin ve “5G ağ ekipmanının önde gelen sağlayıcılarından birinin” yer aldığını söyledi.

READ  Finlandiya, sınır ötesi trafik arttıkça Rusları yasaklamayı düşünüyor