Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BM Güvenlik Konseyi, Hamas ile İsrail arasında derhal ateşkes sağlanmasını ve rehinelerin serbest bırakılmasını talep eden bir karar yayınladı.

BM Güvenlik Konseyi, Hamas ile İsrail arasında derhal ateşkes sağlanmasını ve rehinelerin serbest bırakılmasını talep eden bir karar yayınladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Pazartesi günü, çatışmaların durdurulması yönündeki ilk talebi olarak Gazze Şeridi'nde Ramazan ayı boyunca ateşkes çağrısında bulundu. ABD, 7 Ekim'de Hamas'ın güney İsrail'e düzenlediği ve savaşı ateşleyen sürpriz saldırı sırasında alınan tüm rehinelerin serbest bırakılmasını da talep eden karara ilişkin oylamaya katılmadı. Bu tedbir, rehinelerin serbest bırakılması talebini 9 Nisan'da sona eren Ramazan ayı boyunca yapılan ateşkes çağrısıyla ilişkilendirmiyor.

Oylamanın hemen ardından BM Genel Sekreteri António Guterres sosyal medyada söyledi “Kararın uygulanması gerekiyor. Başarısızlık affedilemez.”

Ramazan tarihleri ​​göz önüne alındığında, kararda çağrılan ateşkes yalnızca iki hafta sürecek, ancak taslakta çatışmaların durdurulmasının “kalıcı ve sürdürülebilir bir ateşkese” yol açması gerektiği belirtiliyor.

Savaşın başlangıcından bu yana Güvenlik Konseyi Gazze'de kötüleşen insani duruma ilişkin iki karar kabul etti, ancak ikisi de ateşkes çağrısında bulunmadı.

İlk olarak Birleşmiş Milletler'in savaşı durdurmasını talep edin

Oylama, Rusya ve Çin'in Cuma günü bölgede “acil ve sürdürülebilir bir ateşkesi” destekleyecek ABD destekli başka bir kararı veto etmesinden sonra geldi. İsrail-Hamas çatışması.

ABD, Pazartesi günü onaylanan kararın ABD, Mısır ve Katar'ın devam ettiği düşmanlıklara kalıcı bir çözüme ulaşmaya yönelik müzakereleri engelleyebileceği konusunda uyardı.

Konseyin seçilmiş 10 üyesinin sunduğu karar Rusya, Çin ve Birleşmiş Milletler'e üye 22 ülkenin yer aldığı Arap Grubu'nun desteğini aldı. ABD, Çin ve Rusya gibi Konseyin daimi üyesidir ve bu nedenle herhangi bir kararı tek vetoyla ortadan kaldırabilir.

Arap Grubu tarafından Cuma gecesi yayınlanan bir bildiride, 15 Konsey üyesinin tamamına “birlik ve acilen hareket etmeleri” ve “kan dökülmesini durdurma, insan hayatlarını koruma ve daha fazla insani acı ve yıkımı önleme” kararı lehinde oy vermeleri çağrısında bulunuldu.

Arap grup, “Ateşkesin üzerinden uzun zaman geçti” dedi.


İsrail heyeti Refah görüşmeleri için Washington'da

Hamas yönetimindeki Gazze Sağlık Bakanlığı'na göre, savaşın başlamasından bu yana Gazze'de 32.000'den fazla Filistinli öldürüldü. Kurum, istatistiklerinde siviller ve savaşçılar arasında ayrım yapmıyor ancak ölenlerin üçte ikisini kadın ve çocukların oluşturduğunu söylüyor.

Uluslararası bir otoritenin açlıkla ilgili 18 Mart'ta yayınladığı bir rapora göre Gazze de ciddi bir insani acil durumla karşı karşıya. Gazze'nin kuzeyinde 'kıtlık kapıda' Savaşın bu şekilde tırmanması, bölge nüfusunun 2,3 milyonluk yarısının kıtlığın eşiğine gelmesine neden olabilir.

İsrail, ABD'nin BM'den çekilmesinin Hamas'a umut verdiğini söyledi

Oylama, başka yerlerde gergin tartışmalara giren dünya güçleri arasında yeni bir hesaplaşmaya dönüştü; ABD, müttefiki İsrail'e karşı yeterince sert önlemler almadığı için eleştirildi. İki ülke arasında gerginlik tırmandı.

Bu gerilim, ABD'nin çekimser kalmasının ardından tekrar tırmandı ve kararın Pazartesi günü geçmesine olanak sağladı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Ofisi Sosyal medya paylaşımında bu hareketi eleştirdi Amerika Birleşik Devletleri'nin, şu anda onaylanan kararlara karşı daha önce kullandığı veto yetkisine atıfta bulunarak, “ABD'nin savaşın başlangıcından bu yana Güvenlik Konseyi'ndeki tutarlı konumundan açık bir geri çekilme” olarak. Ateşkesin doğrudan savaşa bağlanması. İsrailli rehinelerin geri kalanı serbest bırakıldı.

Netanyahu'nun ofisi, “Bu geri çekilme savaş çabalarına ve rehineleri serbest bırakma çabalarına zarar veriyor çünkü Hamas'a uluslararası baskının rehinelerimizi serbest bırakmadan ateşkesi kabul etmesine izin vereceği umudunu veriyor.” dedi.

Netanyahu'nun Biden yönetimini, ABD'nin yeni kararı engellemeyi reddetmesi halinde İsrail liderinin, Gazze'nin güneyindeki kalabalık Refah şehrine kara saldırısı planlarını görüşmek üzere askeri bir heyetin Washington'a yapacağı ziyareti iptal edeceği konusunda uyardığını da sözlerine ekledi.

ABD'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield (soldan ikinci), New York'taki BM genel merkezinde kutsal Ramazan ayı boyunca Gazze'de derhal ateşkes çağrısında bulunan bir karara ilişkin BM Güvenlik Konseyi oylaması sırasında çekimser kalmak için elini kaldırıyor York, 25 Mart 2024. .

Fatih Aktaş/Anadolu/Getty


Ofisi Pazartesi günü sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “ABD'nin tutumundaki değişiklik ışığında, Başbakan Netanyahu heyetin gitmemesine karar verdi” dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby gazetecilere şunları söyledi: “Refah'a sahada müdahalenin uygulanabilir alternatifleri hakkında kendileriyle uzun bir görüşme yapmamıza izin vermek için Washington D.C.'ye gelmemeleri bizi büyük hayal kırıklığına uğrattı.” Pazartesi.

ABD, Gazze'de ateşkes çağrısında bulunan üç kararı veto etmişti; bunlardan sonuncusu 20 Şubat'ta Arapların desteklediği bir karardı. Bu karar Konsey'in 13 üyesi tarafından desteklendi ve oylamada bir çekimser oy kullanıldı, bu da ateşkese verilen ezici desteği yansıtıyordu.

Rusya ve Çin, ABD'nin önceki karar taslağını “retorik bir egzersiz” olarak eleştiriyor

Rusya ve Çin, Ekim ayı sonlarında, yardım ulaştırmak, sivilleri korumak ve Hamas'ı silahlandırmayı durdurmak için çatışmaların durdurulması çağrısında bulunan ABD destekli karara karşı veto yetkilerini kullandı. Bunun küresel ateşkes çağrılarını yansıtmadığını söylediler.

Cuma günü ABD'nin kararını bir kez daha veto ettiler, kararın muğlak olduğunu ve bunun dünyanın çoğunun aradığı savaşın sona ermesine yönelik doğrudan bir talep olmadığını söylediler.

Ana sorun, ABD taslağındaki alışılmadık dildi. Güvenlik Konseyi'nin “acil ve sürdürülebilir bir ateşkesin gerekliliğine karar vereceğini” de sözlerine ekledi. İfade, düşmanlıkların durdurulması yönünde doğrudan bir “talep” veya “çağrı” değildi.

Cuma günkü oylamadan önce Rusya'nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Vasily Nebenzia, Moskova'nın derhal ateşkesi desteklediğini söyledi ancak BM kararına ait olmayan felsefi formülasyon olarak tanımladığı sulandırılmış dili eleştirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve ABD Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield'i ateşkes çağrısı konusunda “uluslararası toplumu kasıtlı olarak yanıltmakla” suçladı.

Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Büyükelçisi Vasily Nebenzia, 25 Mart 2024'te New York'taki BM Genel Merkezi'nde Gazze'de derhal ateşkes talep eden bir karara ilişkin BM Güvenlik Konseyi toplantısında dinliyor.

John Lambarski/Getty


Nebenzia, “Bu boş bir retorik alıştırmaydı” dedi. “Amerikan ürünü son derece siyasallaştırılmış ve tek amacı seçmenleri eğlendirmek, onlara Gazze'de ateşkes için bir çeşit sinyal niteliğinde bir kemik atmak… ve suçları değerlendirilmeyen İsrail'in cezasız kalmasını sağlamak. Taslakta.”

Çin'in BM Büyükelçisi Zhang Jun, ABD'nin önerisinin önkoşullar belirlediğini ve Konsey üyelerinin ve daha geniş anlamda uluslararası toplumun beklentilerini karşılamadığını söyledi.

Şöyle dedi: “Eğer ABD ateşkes konusunda ciddi olsaydı, çeşitli Konsey kararlarına karşı veto hakkını defalarca kullanmazdı.”

READ  Değerli Dorona üzümünün Venedik'te yeniden ortaya çıkışı