Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yetkili: Nijerya'da silahlı kişiler tarafından kaçırılan 137 öğrenci serbest bırakılarak psikolojik ve sosyal danışmanlık hizmetine tabi tutuldu.

Yetkili: Nijerya'da silahlı kişiler tarafından kaçırılan 137 öğrenci serbest bırakılarak psikolojik ve sosyal danışmanlık hizmetine tabi tutuldu.

Silahlı kişiler en az 137 okul çocuğunu kaçırdı Nijerya Nijerya'nın Kaduna eyaletinin valisi bu ayın başlarında serbest bırakıldı Oba Sani Bunu Pazar günü yayınlanan bir televizyon röportajında ​​doğruladı.

Nijerya Televizyonu'nun yayınladığı röportajda Sani, çocukların aileleriyle görüştüğünü söyledi.

Radyoya şunları söyledi: “Ben mutluyum, aileler mutlu, çocuklar kurtulduğu için hepimiz mutluyuz.”

Ancak Sani, öğretmenlerden birinin esaret altındayken “bazı sorunlar” yaşadıktan sonra öldüğünü söyledi ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

Eyalet polisinin CNN'e verdiği bilgiye göre, 7 Mart'ta motosikletli silahlı haydutlar 300'den fazla öğrenciyi kaçırdı ve Kaduna'nın Chikun bölgesindeki Korega köyündeki LEA İlk ve Ortaokuluna baskın düzenledi.

Nijerya'nın başkenti Abuja'nın güneybatı sınırındaki Kaduna Eyaleti, sık sık haydutların fidye için kaçırma olaylarına tanık oluyor ve son yıllarda çok sayıda toplu adam kaçırma olayına tanık oluyor.

Sani, X internet sitesindeki önceki gönderisinde onlarca çocuğa hitap ederken “Pazar akşamı serbest bırakılan çocuklarımızı moralli görmekten mutlu olduğunu” yazmıştı.

Yetkili, “psikososyal danışmanlık almaya” ve “uygun tıbbi gözetim” almaya devam edeceklerini yazdı.

Bir topluluk üyesine göre militanlar daha önce 1 milyar naira (620.000 dolar) tutarında fidye talep etmiş ve taleplerinin karşılanmaması halinde tüm öğrencileri öldürmekle tehdit etmişti.

Sani, Nijerya'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Nuhu Ribadu'nun “güvenlik teşkilatlarının operasyonlarını koordine ettiğini ve bunun da sonuçta bu başarılı sonuca yol açtığını” söyledi.

Sani, “Nijerya Ordusu ayrıca cesaret, kararlılık ve kararlılıkla suç unsurlarının azaltılabileceğini ve toplumlarımızda güvenliğin yeniden tesis edilebileceğini gösterdiği için özel bir övgüyü hak ediyor” dedi.

Ayrıca Nijerya Devlet Başkanı Bola Tinubu'ya çocukların güvenli bir şekilde geri dönüşünü sağlamak için “24 saat çalıştığı” için teşekkür etti.

Abuja'daki CNN'den Nimi Princewale ve Maria Knight'ın önceki haberleriyle.

Daha fazla CNN haberi ve bülteni için şu adreste bir hesap oluşturun: CNN.com

READ  İsveç polisi, İsrail büyükelçiliği önünde kutsal kitap Tevrat'ı yakmayı planlayan bir kişinin protestosuna izin verdi.