Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BM İklim Değişikliği Konferansında (COP28) 20’den fazla ülke nükleer kapasiteyi üç katına çıkarma sözü verdi

BM İklim Değişikliği Konferansında (COP28) 20’den fazla ülke nükleer kapasiteyi üç katına çıkarma sözü verdi

Amerika Birleşik Devletleri ve diğer 21 ülke Cumartesi günü Dubai’de düzenlenen Birleşmiş Milletler iklim zirvesinde nükleer enerji kapasitesini 2050 yılına kadar üç katına çıkarma sözü verdi ve nükleer enerjinin yeniden canlandırılmasının önümüzdeki on yıllarda karbon emisyonlarının sıfıra yakın seviyeye indirilmesi açısından kritik öneme sahip olduğunu söyledi.

Amerika’nın elektriğinin yüzde 18’ini sağlayan nükleer enerjiyi destekleyenler, bunun rüzgar ve güneş enerjisinin temiz, emniyetli ve güvenilir bir tamamlayıcısı olduğunu söylüyor. Ancak önümüzde büyük bir engel var: Finansman.

Geçen ay, Idaho’daki küçük nükleer reaktör geliştiricilerinden biri, yeni bir enerji santrali dalgasının parçası olması beklenen bir projeyi iptal ettiğini söyledi. Artan faiz oranları ve enflasyon nedeniyle reaktörlerin inşa maliyeti 5,3 milyar dolardan 9,3 milyar dolara yükseldi.

22 ülke arasında İngiltere, Kanada, Fransa, Gana, Güney Kore, İsveç ve Birleşik Arap Emirlikleri yer aldı. İlanı imzaladım Kapasiteyi 2020 seviyelerinden üç katına çıkarmak.

Avrupa’nın Rus petrol ve doğalgazına olan bağımlılığını azaltmasına da yardımcı olacak olan nükleer enerji kapasitesinin 2050 yılına kadar üç katına çıkarılması önemli yatırım gerektirecektir. Küresel nükleer kapasitenin neredeyse yüzde 70’ini elinde bulunduran gelişmiş ekonomilerde, inşaat maliyetlerinin artması, bütçeyi aşması ve gecikmelerle karşı karşıya kalması nedeniyle yatırımlar durdu. Maliyetin ötesinde, nükleer kapasiteyi genişletmenin önündeki bir diğer engel de tesis inşa etmenin diğer birçok enerji türüne göre daha yavaş olmasıdır.

Finansman konusuna değinen Başkan Biden’ın iklim elçisi John Kerry, nükleer enerjiye yatırım yapmak için kullanılabilecek “trilyonlarca dolar” bulunduğunu söyledi. “Kimseye bunun kesinlikle diğer tüm enerji kaynaklarının yerini alacağını iddia etmiyoruz – hayır, bizi buraya getiren şey bu değil” dedi. Ancak bilimin “bir miktar nükleer silah olmadan 2050’de net sıfıra ulaşamayacağınızı” gösterdiğini de sözlerine ekledi.

READ  ABD Merkez Komutanlığı, Husi balistik füzesinin ABD'nin sahip olduğu ve işlettiği bir kargo gemisine çarptığını söyledi

Nükleer enerji karbon yaymaz ve IEA’nın geçen yılki raporu Nükleer enerjinin, 2015’te belirlenen Paris Anlaşması hedefleri doğrultusunda karbon emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olmak açısından kritik öneme sahip olduğunu söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, küçük modüler reaktörler de dahil olmak üzere nükleer enerjinin, iklim değişikliğini sınırlama çabaları için “vazgeçilmez bir çözüm” olduğunu söyledi. Avrupa’nın en büyük nükleer enerji üreticisi olan Fransa, elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 70’ini nükleer santrallerden sağlıyor.

Macron ve aralarında İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’un da bulunduğu diğer liderler, Dünya Bankası ve uluslararası finans kuruluşlarına nükleer projelerin finansmanına yardım etme çağrısında bulundu. Bay Christerson, hükümetlerin “koşulları iyileştirmek ve nükleer enerji yatırımlarına ek teşvikler sağlamak için mali risklerin paylaşılmasında rol alması” gerektiğini söyledi.

Cumartesi günü dünya liderleri nükleer enerjiyi fosil yakıtlara en etkili alternatif olarak tanımlarken, bazı iklim aktivistleri nükleer enerjinin sihirli bir çözüm olmadığını söyledi.

Oil Change International’dan araştırmacı David Tong, taahhüdün nükleer enerjinin gerçekliğinden kopuk olduğunu, çok pahalı ve çok yavaş olduğunu söyledi. “Bu, nükleer enerjinin enerji geçişinde oynayacağı büyük olasılıkla önemsiz bir rol olan rolü yansıtmayan, kendi kendine hizmet eden bir siyasi taahhüttür” dedi. “Nükleer enerjide çok az büyüme var; kesinlikle üç kat artış gibi bir şey değil.”

Küresel ısınmayı, nükleer enerji kullanmadan küresel ısınmanın en kötü etkilerinden kaçınmak için Paris Anlaşması’nda belirlenen hedef olan sanayi öncesi seviyelerin 1,5 santigrat derece üzerinde sınırlamanın hiçbir yolu olmadığı görüşünü reddettiğini söyledi. İklim eylemi için uluslararası bir kampanya olan 350.org’un Japonya’dan aktivisti Masayoshi Iyoda, 2011’deki Fukushima nükleer felaketine değindi ve nükleer enerjinin, karbonsuzlaştırma hedeflerinden tehlikeli bir şekilde uzaklaştığını söyledi. Bir açıklamasında “Bu kesinlikle çok pahalı, çok riskli, çok demokratik değil ve çok zaman alıyor” dedi.

READ  ABD ve Meksika, Venezüellalı göçmenler için planlar üzerinde anlaşmaya vardı

Bay Iwuda, “İklim krizine yönelik yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği gibi daha ucuz, daha güvenli, daha demokratik ve daha hızlı çözümlerimiz zaten var” dedi.

IEA, 2017’den bu yana inşasına başlanan 31 reaktörün dördü hariç tamamının Rusya veya Çin tarafından tasarlandığını ve Çin’in 2030 yılına kadar büyük bir nükleer enerji üreticisi olmaya hazırlandığını söyledi. Almanya bu yıl son üç nükleer santralini kapattı.

Nükleer kapasite 1980’lerde, özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da arttı, ancak sonraki yıllarda 1979’da Pensilvanya’daki Three Mile Island’da ve 1986’da Çernobil’de meydana gelen iki kazanın ardından keskin bir şekilde azaldı. O zamandan bu yana, yeni teknoloji ve daha fazla düzenleme sıkı bir şekilde uygulandı.

A’ya göre Amerikalılar nükleer enerji konusunda çelişki içinde ama birkaç yıl öncesine göre daha fazla kişi genişlemeyi destekliyor. Pew Araştırma Merkezi Ağustos ayında yayınlanan bir çalışma.