Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Lavrov AGİT’te – DW – 01/12/2023

Lavrov AGİT’te – DW – 01/12/2023

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un basın toplantısını yapmak üzere olduğu zaten kalabalık olan basın odasına giderek daha fazla gazeteci ve kamera gelmeye başlarken, Kuzey Makedon bir basın yetkilisi çılgınca “Bu koridor özgür olmalı! Lütfen flaşörlerinizi kapatın” diye bağırdı. .

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlenen yıllık AGİT Bakanlar Konferansı’nda tek başına bulunması, konferans başlamadan önce bile sürtüşmeye neden oldu ve örgütün bazı üyelerinin etkinliği boykot etmesine yol açtı.

Lavrov’un ziyareti AGİT toplantısı öncesinde ve sırasında sürtüşmeye neden oldu

Polonya ve Baltık ülkeleri, Estonya Dışişleri Bakanı Margus Tsahkna’nın ifadesiyle “soykırım yapan, Ukrayna’ya karşı tam bir saldırganlık yapan bir saldırganla” masaya oturmanın “ahlaki açıdan yanlış” olduğunu öne sürerek toplantıya katılmayı reddetti. Ukrayna, bu anlaşılabilir bir durum, O da uzak durdu.

AGİT, Sovyetler Birliği ile Batı arasında köprü kurmak amacıyla kuruldu, ancak örgüt şu anda Rusya’nın ablukası nedeniyle felç durumda.Fotoğraf: Kuzey Makedonya Hükümeti

57 üyeli Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı İkinci Dünya Savaşı sırasında kuruldu soğuk Savaş Gerginliği azaltmak ve komünist ve Batılı güçlerle çatışmak. Ancak şu anda Rusya’nın her üye devletin veto yetkisini kullanmaya devam etmesi nedeniyle felç olmuş durumda. Kuzey MakedonyaAvrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın mevcut başkanı Lavrov, davetin Lavrov’a, çıkmaza son vermek ve örgütün hayatta kalmasını sağlamak amacıyla gönderildiğini söyledi.

AGİT Rusya yüzünden felç oldu

Ancak Rus diplomat bu endişeleri ve Üsküp’te ülkesine yönelik tüm eleştirileri görmezden geldi. Lavrov, basın toplantısında Rusya’nın genel olarak Batı hakkındaki basmakalıp şikayetlerini tekrarladı ve aynı zamanda Batı’ya yönelik asılsız suçlamaları da tekrarladı. Ukrayna Ve onun destekçileri.

Birbock, Rusya’yı Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nı yok etmeye çalışmakla suçluyor

Bu tarayıcı video bileşenini desteklemiyor.

Rus diplomat ayrıca Üsküp’te AGİT’i defalarca eleştirdi ve onu AGİT’in bir uzantısı olarak nitelendirdi. NATO Ve Avrupa Birliği ve onu yeniden canlandırmanın mantıklı olup olmadığı sorusu. Ancak DW kendisine Rusya’nın AGİT’ten ayrılmayı planlayıp planlamadığını sorduğunda net bir yanıt vermeyi reddetti.

READ  Vatikan'daki Katolik Kilisesi'nin kardinalleri Papa Francis ile görüştü

Rusya AGİT’in geleceğini umursamıyor

Lavrov şunları söyledi: “Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın mevcut oturumunun sonucuna kayıtsız olduğumu söyledim.” Soruyu yanıtlaması için daha fazla baskı gördükten sonra muhabirin dürüstlüğünü sorgulayarak konuyu saptırdı.

Lavrov, “Almanya’da hükümet üyelerinin gazetecilere ne yazacaklarını söylemesinin iyi olduğunu biliyorum, ancak biz gazetecilerimize daha saygılı davranıyoruz” dedi.

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nin misafir üyesi Mikhail Komin, Lavrov’un Üsküp’e gelişinin büyük bir hedefi olduğunu söyledi. DW’ye Rusya’nın “uluslararası izolasyonun olmadığını ve Rusya’nın izole olmadığını göstermek için” her fırsatı kullanmak istediğini söyledi.

DW, Lavrov’a Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın geleceğini sordu

Bu tarayıcı video bileşenini desteklemiyor.

Rusya’nın Hedefi: Küresel Güney’deki Düşünceler

Komen, “Bu nedenle G20’ye veya BM Genel Kuruluna katıldılar” diye ekledi. Bu stratejinin bir kısmı aynı zamanda Ukrayna ile Rusya arasında süregelen rekabeti (kendi deyimiyle “Küresel Güney ülkelerinin oyları için verilen mücadele”) sürdürmektir.

Üsküp’te Rusya Dışişleri Bakanlığı, Lavrov’un gerçekleştirdiği her ikili görüşmenin, hatta çok kısa temasların bile fotoğraflarını yayınlamaya özen gösterdi. Macaristan, Kazakistan veya Ermenistan dışişleri bakanlarıyla yapılan toplantıların amacı açıkça Rusya’nın söyleyecekleriyle hâlâ ilgilendiklerinin sinyalini vermekti.

Üst düzey bir Batılı diplomat DW’ye “Bir optik yanılsama” dedi ve dürüstçe konuşabilmek için isminin gizli kalmasını istedi. “Elbette kim onunla tanışmak isterse, eminim oda onun el sıkışırken çekilmiş fotoğraflarıyla dolu olacaktır. Çünkü açıkçası neredeyse tüm oda onunla tanışmak istemiyordu.”

Diplomat, Lavrov’un mitingde konuşma yaptığı sırada bakan sayısının çok az olduğuna dikkat çekti. Sadece söylenenleri kaydetmek için not alan “daha fazla kıdemsiz diplomatın bulunduğu bir odada” konuşuyordu.

Ayrıca DW’ye konuşan kaynak, Afrika ve Latin Amerika’daki bazı uzak ülkelerden farklı olarak Kazakistan ve Ermenistan gibi AGİT üyelerinin bunun “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü emperyalist bir fetih savaşı” olduğunun çok iyi farkında olduğunu söyledi. BT.” . “Söylediklerine dikkat edin. Büyük komşularını kızdırmak istemezler.”

READ  Ukrayna, Rusya'nın saldırının bir sonraki aşamasına hazırlandığını söyledi
Lavrov, Üsküp’ü AGİT’e yönelik küçümsemesini açıkça ifade etmenin ve Moskova’nın Macaristan gibi Kremlin dostu AB ülkeleriyle bağlarını vurgulamanın bir yolu olarak kullandı.Fotoğraf: Rusya Dışişleri Bakanlığı Basını/TASS/DPA/Picture Alliance

Lavrov istediğini aldı mı?

Bütün bunlara rağmen Lavrov, kendisi de NATO üyesi bir ülke olan Kuzey Makedonya’ya yaptığı ziyarette amacına ulaşmış gibi görünüyordu. Büyük bir uluslararası toplantıda konuşma yaptı, muhabirlerle dolu bir odada bir basın toplantısı düzenledi ve dost canlısı meslektaşlarıyla buluştuğu parlak fotoğraflar çekti.

Buna değdi? Sonunda, aralarında Rusya’nın da bulunduğu AGİT üyeleri, Malta’yı örgütün yeni başkanı olarak atamayı ve örgütün üst düzey görevlerinin süresini uzatmayı kabul etti. Ancak hâlâ bütçesi yok ki bu da kötü bir sonuç gibi görünüyor.

Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Friends of Europe’un kıdemli üyelerinden Jamie Shea, DW’ye şöyle konuştu: “Üsküp’teki toplantıda, birbirine rakip anlatılar arasındaki bu ideolojik çatışmanın bir başka örneğine daha tanık olduk.”

AGİT eski haline dönebilecek mi?

Ancak Shea, AGİT’in mevcut Avrupa güvenlik tartışmasında marjinalleştirilmiş olmasına rağmen devam etmesinin hâlâ önemli olduğunu söyledi.

Shea, “Bir gün Ukrayna’daki savaş sona erecek ve Rusya ile Batı, gerilimi azaltmak, yeni silah kontrolü anlaşmaları müzakere etmek ve Avrupa güvenliğini yeniden yapılandırmak zorunda kalacak” dedi. “AGİT bu köprünün inşa edilmesi gereken forum olmaya geri dönecektir.”

Düzenleyen: John Shelton