Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BM, İnsan Hakları Konseyi'nde Gazze'deki 'katliam'ın durdurulması gerektiğini söyledi

BM, İnsan Hakları Konseyi'nde Gazze'deki 'katliam'ın durdurulması gerektiğini söyledi

“Gazze Savaşı Bitmeli” Bay. Türk dedi.

Savaşın dehşeti

“Hiçbir sınır yok gibi görünüyor – yakalanacak kelimeler yok – Gazze'de gözlerimizin önünde yaşanan dehşetYüksek Komiser Turk, ofisinden planlanan bir raporu sunarken şunları söyledi: OHCHRİşgal altındaki Filistin topraklarındaki umutsuz durum hakkında Konsey'e.

Bay. Türk, şu anda en az 17 bin çocuğun yetim kaldığını veya ailelerinden ayrıldığını kaydetti.

Bay. Turk en azından bunu kaydetti. Dört Gazzeliden üçü savaş nedeniyle yerinden edildiarasında “Tüm mahallelerin sistematik yıkımıBu durum Gazze'yi büyük ölçüde yaşanmaz hale getirdi.

Kalıcı etki

BM Genel Kurulu himayesindeki BM'nin en yüksek insan hakları forumu olan Konsey'e seslenen Sn. Türk şunları söyledi: Binlerce ton mühimmat İsrail, 7 Ekim'den bu yana Gazze'deki topluluklara saldırıyor.

“Bu silahlar (a) iç organları parçalayabilecek devasa bir yüksek basınç dalgası gönderiyorParçalanma mermileri ve derin yanıklara neden olacak kadar yoğun ısının yanı sıra – Ve yoğun nüfuslu bölgelerde kullanılıyorlar“dedi. “Geçen Kasım ayında Mısır'daki Arish Hastanesi'nde sakatlanmış çocuklar gördüm. Bunu asla unutmayacağım.

Kamuoyu hedef tahtasında

Yüksek Komiser ayrıca şunları kaydetti: “Ayrımsız veya orantısız hedefleme” “Onbinlerce Gazzelinin İsrail tarafından kaybolduğu” iddia ediliyor Enkazın altına gömüldü Filistinli silahlı grupların “güney İsrail ve Tel Aviv'e kadar” “ayrım gözetmeyen mermiler” atmasını kınamadan önce.

yardımcı oyuncu

Forumun 47 üye ülkesi arasında, BM insan hakları şefinin Hamas ve diğer Filistinli silahlı gruplar tarafından İsrail topluluklarına yönelik saldırıları kınamasına neredeyse evrensel destek vardı ve kendisi hâlâ bölgede tutulan İsrailli rehinelerin serbest bırakılması çağrısında bulundu. Derhal ateşkes, her iki tarafın da savaş yasalarının ihlallerinden hesap sorulması ve egemen bir Filistin devletinin kurulması.

İsrail'in konumu

İsrail'e gelince, BM'nin Cenevre Daimi Temsilcisi Merav Eylon Shahar, Hamas “teröristlerinin” saldırılarını reddetti ve BM ile silahlı grup arasında gizli anlaşma yapıldığı yönündeki asılsız iddiaları tekrarladı.

Tartışma sırasında serbest bırakılan iki rehineyle – Aviva Siegel ve Ras Ben Ami – birbirlerini desteklemek için el sıkışırken oturan İsrail temsilcisi, ülkesinin uluslararası insancıl hukuk uyarınca kendisini savunma hakkını da savundu.

İsrail, Gazze'de Hamas tarafından oluşturulan bir savaş alanıyla savaşıyordedi. “Teröristler halkın gözünün arkasına saklanan varlıklardır. BM yıllardır bu sistemin onların etrafında ve onların altında inşa edildiğini gördü ve bunu görmezden gelmeyi seçti.

“İsrail'e defalarca, yardımları yönlendiren, terör tünelleri inşa eden, masum sivilleri vahşice öldüren, tecavüz eden, başları kesilen, aileleri diri diri yakan teröristlerin sivillerin arasında saklandığı ve onlara dokunulamayacağı söylendi. Ancak başka seçeneğimiz yok. Biz Hamas'ın peşine düşmeliyiz, yoksa onlar bizim peşimizden gelecekler

Ellerini göster

Kendiliğinden gelen alkışlar, Filistinli temsilci İbrahim Ghraishi'nin İsrail'de son çatışmayı körükleyen ve duruşmaları sekteye uğratan Hamas liderliğindeki katliamları sert bir şekilde kınayan yorumlarına yanıt olarak geldi.

“Elbette yapıyoruz ama kimse kadınların, çocukların, yaşlıların öldürülmesini gerçekten kınamıyor” dedi.

Düzinelerce Filistinli, doğrulanmamış raporlara dayanarak Perşembe sabahı, kurbanlar arasında yaklaşık 12.000 çocuk ve 8.000 kadının bulunduğunu söyledi. Kraishi ısrar etti. İsrail askerleri Gazze'de yardım tırlarını beklerken öldürüldü gelmek

Bir çocuk Gazze'de bombalanan mahallesine bakıyor.

Bir çocuk Gazze'de bombalanan mahallesine bakıyor.

“Bu savaşçılar mı, canlı kalkanlar mı?” Uluslararası topluluğa Refah'ta “yeni bir katliamın” önlenmesi çağrısında bulunmadan önce, ateşkes anlaşmasının yokluğunda İsrail güçlerinin yaklaşmakta olan geniş çaplı saldırısına atıfta bulundu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Türk daha önce, “devam eden bombardımana rağmen” 1,5 milyon kişinin sığındığı Refah'a İsrail'in kara saldırısına karşı uyarıda bulunmuştu.

READ  Mikroişçiler "kapitalizm tarihinde daha önce hiç görülmemiş bir derecede zayıfladılar"

Yüksek komiser, İsrail saldırısının “kitlesel can kaybı, artan vahşet suçları riski, güvenli olmayan başka bir konum dağılımına yeni bir yer değiştirme ve etkili insani yardım umudu için ölüm fermanını imzalayacağını” söyledi. “Böyle bir tedbirin, Sözleşme tarafından sağlanan bağlayıcı geçici tedbirlerle ne kadar tutarlı olduğunu göremiyorum. Uluslararası Adalet Mahkemesi