Ekim 3, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BM insan hakları şefi, Taliban’ın Afganistan’da özgürlüğe yönelik planlı bir saldırı başlattığını söyledi.

BM insan hakları şefi, Taliban’ın Afganistan’da özgürlüğe yönelik planlı bir saldırı başlattığını söyledi.

BM insan hakları şefi, Taliban’ın Afgan halkının özgürlüklerine kasıtlı bir saldırı başlattığını söyledi

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Durk, Taliban’ın iktidara gelmesinden iki yıldan fazla bir süre sonra Afganistan’da insan haklarının kötüleştiğini ve her düzeydeki kurumsal korumaların kaldırıldığını söyledi. BM üye ülkelerini boşluğu doldurmaya yardım etmeye çağırdı.

Cenevre’deki BM İnsan Hakları Konseyi toplantısında konuşan Turk, “Afgan kadınlarına ve kız çocuklarına yönelik baskının şok edici boyutu ölçülemez” dedi. “Afganistan, dünyada kadınların ve kızların orta ve yüksek öğrenime erişiminin engellendiği tek ülke olarak yıkıcı bir emsal oluşturdu.”

Taliban, 15 Ağustos 2021’de ABD ve NATO güçlerinin yirmi yılı aşkın savaşın ardından Afganistan’ı terk etmesiyle Afganistan’ın kontrolünü yeniden ele geçirdi. Başlangıçta 1996’dan 2001’e kadar önceki rejime göre daha ılımlı bir yaklaşım vaat ettiler, ancak yavaş yavaş İslam hukukunun veya şeriatının daha katı bir yorumunu yeniden empoze ettiler.

Turkman’ın haberine göre Taliban, kızları ve kadınları altıncı sınıftan itibaren yasaklamanın yanı sıra, işleri ve birçok kamusal alanı yasaklamanın yanı sıra, başörtüsü veya İslami başörtüsü takmadıkları için kontrol noktalarında kadınları taciz etti veya onlara saldırdı. Haklar Konseyi. Kadınların, bir erkek vasi olmadan pazarlardan alışveriş yapmak için evlerine dönmeleri emredildi.

Raporda, kadın avukatlar ve hakimlerin çalışma veya avukatlık mesleğinden dışlanması nedeniyle kadınların ve kızların hukuki temsile ve adalete erişimlerinin daha az olduğu belirtiliyor.

READ  Tartışma merkezli öğrenme, derslerden daha fazla okumayı teşvik edebilir Nebraska Bugün

Taliban’ın emirleri uluslararası kınamalara yol açtı. Ancak Dini Lider Hibatullah Akhundzada’nın da aralarında bulunduğu yetkililer, diğer ülkelere Afganistan’ın iç işlerine karışmayı bırakmalarını söyledi.

Taliban’dan hiç kimse BM raporu hakkında yorum yapmak için hemen müsait değildi.