Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Erdoğan, Körfez ülkelerinin Türkiye’ye yardım parası gönderdiğini söyledi

Erdoğan, Körfez ülkelerinin Türkiye’ye yardım parası gönderdiğini söyledi

İSTANBUL, 25 Mayıs (Reuters) – Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Perşembe günü yaptığı açıklamada, Pazar günkü cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra Körfez ülkelerine son zamanlarda Türkiye’ye fon gönderdikleri ve kısaca merkez bankası ile piyasaların serbest kalmasına yardımcı oldukları için teşekkür etmek üzere liderleriyle bir araya gelmek istediğini söyledi.

Erdoğan, “Ekonomimiz, bankacılık ve finans sistemimiz çok güçlü. Bu arada bazı Körfez ülkeleri ve sistemimizde bu kadar para depolanmış durumda. Merkez bankamız ve piyasa için aradan çok zaman geçmiş olsa da bu son durum.” . CNN Türk ile.

Pazar günkü seçimlerden sonra bu liderlerin buraya nasıl geleceklerini ve onlara nasıl teşekkür edeceğimi göreceksiniz” dedi.

Pazar günkü seçimlerde yirmi yıllık iktidarını uzatmak isteyen Erdoğan, Türkiye’nin ne zaman ve ne kadar fon aldığını belirtmedi.

Ankara, son yıllarda Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Çin ve Güney Kore ile yaklaşık 28 milyar dolarlık döviz anlaşmaları sağladı ve bunların çoğunun Türk merkez bankası rezervlerinde tutulduğuna inanılıyor.

Erdoğan’ın AK Parti’sinin ilk kez seçildiği 2002 yılından bu yana geçen hafta net bazda negatif bölgeye giren bankanın döviz rezervlerindeki düşüşü yabancı fonlar telafi etti.

Türkiye’nin döviz tamponu, kısmen, enflasyon karşısında faiz oranlarındaki indirimlerin tetiklediği tekrarlanan çöküşlere maruz kalan, lira para birimini yıllardır sabit tutmaya yönelik alışılmadık bir politika nedeniyle tükendi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası son dönemde yabancı muhataplarla yapılan takas sözleşmeleri yerine, yerel para birimleri yerine dolar veya avronun sisteme girdiği depo hesaplarını tercih ediyor.

Azra Cilan ve Jonathan Spicer’ın hazırladığı haber; Kurgu: Chisu Nomiyama ve Bill Bergrod

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.