Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BM Yüksek Komiseri Sudanlı askeri liderlerle insan hakları endişelerini tartıştı

BM Yüksek Komiseri Sudanlı askeri liderlerle insan hakları endişelerini tartıştı

PORT SUDAN, 14 Mayıs 2024 – Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Salı günü Sudanlı askeri komutanlar Abdel Fattah al-Burhan ve Mohamed Hamdan Taglo “Hemeti” ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu. Sudan çatışmaların ortasında kalmaya devam ediyor.

Hem Sudan ordusu hem de Hızlı Destek Güçleri (RSF), muhalif güçleri desteklemekle suçlanan sivillere işkence yaptığı, gözaltına aldığı ve infaz ettiği iddiasıyla inceleme altına alındı. Darfur ve Kordofan sakinlerinin şiddetli gıda kıtlığı nedeniyle yaprakları tükettiği yönündeki haberlere rağmen, bu iddialar insani yardımın kasıtlı olarak engellenmesine kadar uzanıyor.

Egemenlik Konseyi’nden yapılan açıklamada, başkan Abdülfettah el Burhan’ın bu acil insan hakları endişelerini Turk ile görüştüğü vurgulandı. Al-Burhan, hükümetin Sudan geleneğine dayalı ve uluslararası standartlar ve anlaşmalarla uyumlu insan haklarını destekleme konusundaki kararlılığını yineledi.

Al-Burhan, ordunun profesyonel davranışını, katı yasalara ve sivilleri korumaya yönelik uluslararası normlara uygunluğunu doğruladı ve Sudan’ın İnsan Hakları Komisyonu ile daha fazla işbirliği yapma isteğini ifade etti.

Tartışmalı bir şekilde ordu, Sınır Tanımayan Doktorlar’ın sivil altyapıya, özellikle de Kuzey Darfur’daki El Fasher’deki bir çocuk hastanesinin yakınına düzenlediği ve çocuklar ve sağlık çalışanları arasında ölümlere neden olan hava saldırılarıyla karşı karşıya. Ordu yetkilileri, saldırıların Sivil bölgelerde bulunduğu söylenen Hızlı Destek Güçlerinin askeri tesislerini hedef aldığını ileri sürüyor.

Öte yandan Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanı Hemeti de Türk ile diyalog kurarak kamu güvenliği ve insani yardım konularında kolaylık sağladı. Kuvvetlerin uluslararası hukuka ve insancıl hukuka bağlılığını, çatışmalar sırasında korumayı ve sivil ihtiyaçların dikkate alınmasını sağladığını vurguladı.

Hemety, Türk’e barışa olan bağlılığının devam ettiğini iletti, çatışmayı sürdürme veya genişletme niyetini reddetti ve karşıt grupların da benzer bir taahhüt eksikliğinden yakındı.

READ  Çoğu Türk, NATO üyeliğinin güvenlik sorunlarıyla başa çıkmak için önemli olduğunu düşünüyor: anket

Ayrıca Hızlı Destek Güçleri, El Cezire eyaletindeki sivil topluluklara yönelik agresif saldırılar gerçekleştirerek yaygın teröre, can kaybına ve tarımsal hasatlar da dahil olmak üzere yağma yoluyla yerinden edilmeye neden oldu. İnsan Hakları İzleme Örgütü, El Jenina ve ötesindeki soykırım suçları olarak tanımladığı bu eylemlerden özellikle Hemeti, kardeşi Abdel Rahim Daghlo ve Batı Darfur’daki komutan Juma Barqa Allah’ı sorumlu tutuyor.

BM Yüksek Komiseri’nin katılımı, hükümet ve isyancı güçlerin çatışma sırasındaki eylemleri konusunda küresel incelemeyle karşı karşıya kaldığı Sudan’da derinleşen insan hakları krizine acil uluslararası müdahalenin altını çiziyor.