Ekim 3, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Boris Johnson, hükümeti Covid WhatsApp’larında geçersiz kıldığı için

Boris Johnson, hükümeti Covid WhatsApp’larında geçersiz kıldığı için

Fotoğraf başlığı,

Eski başbakan, Nisan 2021’den önce mektup göndermedi – pandeminin üzerinden bir yılı aşkın bir süre geçti

Boris Johnson, Mayıs 2021’den kalma düzenlenmemiş WhatsApp mesajlarını, onları teslim etmeyi reddeden hükümeti atlayarak doğrudan Covid soruşturmasına gönderdiğini söyledi.

Kabine Ofisi, eski başbakan ve yetkililerden gelen metinlerle soruşturma talebine yasal itiraz başlattı.

Mektupların çoğunun soruşturmayla alakasız olduğunu savunuyor.

Ancak soruşturmanın başkanı Barones Hallett, neyin alakalı olup neyin olmadığını belirlemenin kendi işi olduğunu söyledi.

Johnson, Barones Hallett’e yazdığı bir mektupta, hükümetin neden yasal işlem başlattığını anladığını, ancak Kabine Ofisine göndermiş olduğu mektupların yayınlanmasından “oldukça memnun” olduğunu söyledi.

Johnson, Nisan 2021’de çıkmadan önce mesaj atmak istediğini, ancak o zamandan beri artık telefonuna erişemeyeceğinin “güvenli” olduğu söylendi.

Numaranın 15 yıldır internette ücretsiz olarak mevcut olduğunun ortaya çıkmasının ardından telefonda güvenlik endişeleri dile getirildi.

Bu tarihten önce alınan mektupların, 2020’de uygulanan koronavirüs kilitlenmeleriyle ilgili tartışmaları kapsaması muhtemeldir.

Johnson, güvenlik servislerinden aldığı tavsiyeyi “test etmek” istediğini söyledi ve eski telefonunun güvenli bir şekilde çalışması için Kabine Ofisinden yardım istedi.

Bakanlar Kurulu’na teslim ettiği için çağdaş defterlerine artık erişemediğini sözlerine ekledi.

“Kabine Ofisinden bunları size iletmesini istedim. Hükümet bunu yapmazsa, doğrudan size verebilmek için ofisime iade edilmesini talep edeceğim.”

Bu haftanın başlarında, soruşturma hükümetten Johnson ile diğer 40 bakan ve yetkili arasında pandemi sırasında Perşembe günü saat 16:00 GMT’ye kadar gönderilen mektupları sağlamasını istedi.

Johnson, düzeltilmemiş materyali soruşturmaya vermekten “çok mutlu” olduğunu söyledi.

Başbakanı hükümeti yönetmede destekleyen Kabine Ofisi, bakanlar ve memurlar arasındaki Bay Johnson’ı içermeyen temasları da yönetiyor.

Kabine Ofisi, belirli mesajları teslim etmeme kararını savundu ve iletişimlerin çoğunun “açık bir şekilde alakasız” olduğunu ve bunların soruşturmaya sunulmasının bakanların mahremiyetini tehlikeye atacağını ve gelecekteki karar alma sürecini engelleyeceğini söyledi.

Soruşturmaya gönderilen bir mektupta, Kabine Ofisi şunları söyledi: “Hükümetin çalışmalarının diğer yönlerine haksız müdahaleyi temsil ediyor. Ayrıca, mahremiyet ve kişisel bilgilerinin korunmasına ilişkin meşru beklentilerine müdahaleyi de temsil ediyor.”

BBC’ye konuşan Bilim Sekreteri George Freeman, “mahkemelerin muhtemelen Barones Hallett’in “hangi kanıtın ilgili olduğunu düşündüklerine” karar verme yetkisi olduğu görüşünü benimseyeceğine inandığını söyledi.

Ancak, “insanların mahremiyetinin gerçekten önemli olduğunu” ve özel yazışmaların nasıl ele alınacağı sorusunun “incelemeye değer bir nokta” olduğunu da sözlerine ekledi.

“Bir soruşturmanın ‘Dinleyin, Covid ile ilgili olmayan her şeyin mahremiyetine tamamen saygı göstereceğiz. Bunu yeniden düzenleyeceğiz’ dediği bir durum görmek isterim” dedi.

İşçi Partisi genel başkan yardımcısı Angela Rayner, hükümetin yasal eylemini “kanıtları gizlemeye yönelik umutsuz bir girişim” olarak nitelendirdi. Liberal Demokratlar bunu “yaslı ailelerin dişlerine bir darbe” olarak nitelendirdi.

Eski Başbakan Theresa May’in özel kalem başkanı olarak görev yapan Lord Gavin Barwell, BBC’nin Today programına hükümetin “kötü bir hata” yaptığına inandığını söyledi.

“İnsanlara gerçeğe ulaştığımıza dair güven vermek için bir soruşturma yürütüyoruz. Ve eğer hükümet soruşturmanın neyi görüp neyi göremediğini kontrol ederse, insanlar sonuca güvenmeyecektir.”