Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bosnalı Sırp ayrılıkçı lider ülkesini parçalama sözü verdi

Bosnalı Sırp ayrılıkçı lider ülkesini parçalama sözü verdi

Banja Luka (Bosna Hersek) – Bosnalı Sırp ayrılıkçı lider, gücünü zayıflatmaya devam edeceğine söz verdi. Savaşın harap ettiği bir ülke ABD'nin böyle bir sonucu engelleme vaadine rağmen parçalanacak noktaya geldi.

“Mantıksız değilim, Amerika'nın tepkisinin güç kullanmak olacağını biliyorum… ancak (Sırp'ın) ulusal çıkarlarını feda etmekten korkmak için hiçbir nedenim yok.” Milorad Dodik, Bosnalı Sırplar tarafından yönetilen bölümün başkanıAssociated Press'e Cuma günü verdiği bir röportajda söyledi.

Bosna'daki ortak ve çok etnikli kurumları güçlendirmek için uluslararası müdahaleye başvurmaya yönelik herhangi bir girişimin, Bosnalı Sırpların bunları tamamen terk etme ve ülkeyi, çöküşünün sonunda bulunduğu bölünmüş ve işlevsiz duruma döndürme kararıyla karşılanacağını söyledi. acımasız etnik savaş. 1990'larda savaş.

Batılı demokrasiler bunu kabul etmeyeceği için, Bosna'da Sırpların kontrolündeki bölgeler için “bir sonraki aşamada onların tepkisi nedeniyle tam bağımsızlık ilan etmek zorunda kalacağımızı” sözlerine ekledi.

Bosna Savaşı, 1992 yılında Belgrad'ı destekleyen Bosnalı Sırpların, ülkedeki çoğu Müslüman olan Hırvatları ve Boşnakları öldürüp sınır dışı ederek komşu Sırbistan'a katılmak amacıyla “etnik açıdan saf” bir bölge yaratmaya çalışmasıyla başladı. 100 binden fazla insan öldürüldü 1995 sonlarında Dayton, Ohio'da bir barış anlaşmasına varılıncaya kadar 2 milyondan fazla insan, yani ülke nüfusunun yarısından fazlası evlerinden tahliye edildi.

Anlaşma, Bosna'yı, geniş özerklik verilen ancak bazı ortak, çok etnik gruptan oluşan kurumlarla birbirine bağlı kalmaya devam eden iki tarafa (Sırp yönetimindeki Sırp Cumhuriyeti ve Bosna-Hırvat Federasyonu) ayırdı. Aynı zamanda, barış anlaşmasının uygulanmasına öncülük etmekle görevli uluslararası bir organ olan Yüksek Temsilciler Ofisi'ni de kurdu. Bu kuruma, yasaları uygulama veya hakimler, memurlar ve kamu görevlileri de dahil olmak üzere savaş sonrası hassas ırksal dengeyi baltalayan yetkilileri görevden alma konusunda geniş yetkiler verildi. yetkililer. Parlamento üyeleri.

READ  Rusya-Ukrayna Savaşı Canlı: Füze saldırıları, Polonya ve NATO hakkında haberler

Yıllar boyunca İnsan Hakları Bürosu, Bosna'nın kavgalı etnik liderlerine ordu, istihbarat ve güvenlik teşkilatları, yüksek yargı ve vergi idaresi de dahil olmak üzere devlet düzeyinde ortak kurumlar kurmaları için baskı yaptı. Ancak Bosna'nın amacına ulaşması için mevcut kurumların daha da güçlendirilmesi ve yenilerinin oluşturulması gerekiyor. Avrupa Birliği'ne girme hedefini açıkladı.

Dodik, Cuma günü, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Yardımcısı James O'Brien'ın, eski adıyla Twitter olarak bilinen X hesabında, bir önceki gün “temel unsuru” değiştirmeye kalkışması halinde Washington'un harekete geçeceğini söyleyen açıklamasından etkilenmemiş görünüyordu. ” 1995'te Bosna'da yapılan barış anlaşmasından ve “ayrılma hakkının bulunmadığından”.

Dodik, “Sırplar arasında açık ve belirgin olan bir şey var ki o da önümüzdeki yılların ve onyılların Sırp ulusal birliğiyle dolu yıllar ve onyıllar olduğunun giderek artan farkındalığıdır” dedi.

AB üyesi Dodik, “Brüksel, Avrupa Birliği'ne katılma vaadini Bosna'yı birleştirme aracı olarak kullanıyor” dedi. Kesinlikle Rusya yanlısıŞöyle ekledi: “Prensip olarak politikamız hâlâ Avrupa Birliği'ne katılmak istiyor ancak bunu artık tek alternatifimiz olarak görmüyoruz.”

Kendisi, Rusya'nın devam eden Ukrayna işgali sırasında Avrupa Birliği'nin Moskova'ya karşı Washington'un yanında yer alarak “kendi çıkarlarına aykırı hareket etme yeteneğini kanıtladığını” söyledi.

Dodik kimdi Ayrılık çağrısı Sırp tarafı on yılı aşkın süredir Bosna'nın geri kalan kısmıyla, İngilizlerle ve ABD'nin politikalarına yaptırımları Ama Rusya'nın desteği vardı.

Rusya'nın dünyanın dikkatini en azından bir kısmını kendi politikasından uzaklaştırmak için Bosna'yı ve bölgenin geri kalanını istikrarsızlaştırmaya çalıştığına dair yaygın korkular var. Ukrayna'da savaş.

Dodik, “ABD ve İngiltere istese de istemese de iki taraf (Bosna) arasındaki idari sınırları ulusal sınırlarımıza dönüştüreceğiz.” dedi.